Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6826
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Współpraca z Aachen i Bamberg zacieśnia się. Świąteczna wizyta

Poniedziałek, 19 grudnia 2011, 15:27
Aktualizacja: 15:28
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Współpraca z Aachen i Bamberg zacieśnia się. Świąteczna wizyta
Fot. Organizator
W miniony weekend odbyła się wizyta przedświątecznej delegacji Regionu Miasta Aachen i Powiatu Bamberg w Jeleniej Górze zorganizowana przez Starostwo Powiatowe. Zagraniczni goście obdarowali prezentami Wychowanków z Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie oraz w Jeleniej Górze.

W piątek przyjechała do Jeleniej Góry delegacja z Powiatu Aachen i Bambergu. Odbyła się kolacja w siedzibie Chorągwi Hufca Karkonoskiego Związku Harcerstwa Polskiego. Wizyta zagranicznych gości miała na celu wsparcie domów dziecka, pomocy społecznej oraz PCK. W sobotę w Domu Parafialnym przy Parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach odbyło się spotkanie z dziećmi ubogich rodzin z terenu powiatu, które zostały obdarowane prezentami przez gości z Aachen i Bamberg. Na miejscu odbyły się występy dzieci, zespół Paka Buziaka zaśpiewała kolędy w języku polskim oraz niemieckim.

- Naszych partnerów z Niemiec bardzo wzruszyła kolęda „Cicha noc” śpiewana w obu językach. U niektórych można było nawet dostrzec łzę w oku. Na spotkaniu obecny był również Bogusław Gałka z Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, który uhonorował Urszulę Etschenberg odznaczeniem za zasługi w pomocy. Wspólnie spędzony czas był okazją do rozmów na temat kontynuacji współpracy z niemieckimi powiatami – powiedział Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego.

W niedzielę Niemcy odwiedzili Dom Dziecka w Szklarskiej Porębie oraz Dom Dziecka „Dąbrówka w Jeleniej Górze, gdzie została ofiarowana pomoc w postaci środków finansowych oraz podarunki dla dzieci. Goście z Bamberg, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w świątecznych spotkaniach ofiarowali podarki na kwotę ok. 1 tys. euro, natomiast goście z Städteregion Aachen na około 8 tys. euro.

Zostały również poruszone tematy dalszej współpracy na rok 2012. – Co dwa lata jeździmy z delegacją różnych służb z naszego miasta m.in. z przedstawicielami służby zdrowia, policji oraz straży pożarnej do Aachen. I tak w ramach współpracy turystycznej z Jabloncem nad Nisou w marcu będziemy na targach Euregio Wirtschaftsschau 2012.

W kwietniu polsko-czeska delegacja wybierze się do Aachen w ramach wspólnego projektu z Czechami, Polską, Niemcami, Belgią, Holandią i Francją. Podczas tej wizyty będą omawiane m.in. sprawy edukacji i oświaty w tych krajach – dodał Wiesław Dzierzba.

Warto podkreślić, że przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze wybierają się w maju do Brukseli na zaproszenie posłanki z Aachen, która była zachwycona współpracą z partnerami czeskimi i niemieckimi. – Pojedziemy do Europarlamentu, aby opowiedzieć o podejmowanych działaniach integracyjnych na styku trzech granic. A podczas weekendowej wizyty partnerów z Niemiec omawialiśmy tematy, które warto będzie poruszyć na europejskim forum oraz kwestię udziału Powiatu Aachen i Bambergu w przyszłorocznym „Tourtec” – mówi Wiesław Dzierzba.

Przyszłe edycje Targów Turystycznych „Tourtec” będą poszerzać świadomość tradycji walońskich, które zostaną przypomniane zarówno przez polskich, niemieckich, jak i belgijskich miłośników. Podczas kolejnych wizyt partnerów z Niemiec będą przyjeżdżać również stażyści, aby poprzez wymiany doświadczeń uczyć młodych współpracy transgranicznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group