Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4793
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Wójt przed sądem

Piątek, 22 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 lutego 2006, 20:32
Autor: PAP
Przed wrocławskim sądem okręgowym odbyła się dziś pierwsza rozprawa w procesie apelacyjnym Jana K., wójta gminy Oława (Dolnośląskie) oskarżonego o kupowanie głosów podczas wyborów w 2002 roku. Samorządowiec nie przyznaje się do winy.

Sąd I instancji uznał wójta Oławy za winnego i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 7 tys. zł. Jan K. nie zgodził się z tym wyrokiem i złożył apelację. Jeżeli wrocławski sąd podtrzyma wyrok sądu I instancji, w Oławie będą musiały zostać ogłoszone nowe wybory.

Dziś obrońcy samorządowca złożyli wnioski o m.in. przesłuchanie pracownicy Urzędu Gminy Oława. Adwokat Jana K. złożył też pismo z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu z informacją, że w dniu wyborów w Oławie deszcz padał po południu. Główny świadek w tej sprawie zeznał, że kiedy rano kupował alkohol za pieniądze otrzymane od oskarżonego, w mieście intensywnie padał deszcz.

Zdaniem prokuratury, Jan K. przekazał znajomemu pieniądze po to, by ten w dniu wyborów w listopadzie 2002 roku proponował mieszkańcom gminy pieniądze na zakup alkoholu w zamian za oddanie na niego głosów. W wyborach oprócz K. startował jeszcze jeden kandydat. Oskarżony wygrał przewagą zaledwie kilkunastu głosów. Komitet wyborczy konkurenta obecnego wójta złożył w sądzie protest wyborczy. Nie został on jednak uwzględniony. Po jakimś czasie pojawili się jednak świadkowie kupowania głosów i sprawa trafiła do prokuratury, a potem do sądu.

Wójt gminy Oława ma jeszcze inne kłopoty z prawem. Na rozpoczęcie czeka proces, w którym jest oskarżony o sfałszowanie świadectwa pracy. W tej sprawie K. również nie przyznaje się do winy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
308
Nigdy
20%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group