Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 1906
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wojsko kwalifikuje, ale już nie wciela

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 8 lipca 2009, 7:57
Aktualizacja: 7:57
Autor: Angela
Jak mówi ppłk Krzysztof Kowalski, kwalifikacja wojskowa to też dobry sposób na zareklamowanie służby wojskowej jako zawodu.
Fot. Angela
Z końcem czerwca zakończyła się kwalifikacja wojskowa na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Jeleniej Górze. Odkąd kwalifikacja zastąpiła pobór do wojska młodzi ludzie zgłaszali się na nią niezwykle chętnie. Wizyta w WKU służyła bowiem tylko założeniu ewidencji wojskowej i określeniu jego stanu zdrowia, czyli przydatności, a nie wcielaniu do jednostek.

Panowie nie muszą już bać się wojska. Pobór czyli powszechne wcielenie, które wielu spędzało sen z powiek, zostało teraz zastąpione dobrowolną służbą nadterminową, a od 2010 roku służbą zawodową. To co się natomiast nie zmieniło, to obowiązek zgłoszenia się młodych mężczyzn do Wojskowej Komendy Uzupełnień w celu tzw. kwalifikacji.

– Jest to obowiązek, który nadaje ustawa o powszechnym obowiązku obrony narodowej – mówi ppłk Krzysztof Kowalski, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jeleniej Górze. – Jeśli ktoś nie zgłosiłby się na kwalifikację na wniosek prezydenta, burmistrza czy wójta, mógłby zostać na nią doprowadzany. W Jeleniej Górze kwalifikacja była przeprowadzana w trakcie trwania matur, ale ci, którzy z tego względu nie mogli stawić się na wezwanie, dzwonili do nas i my zmienialiśmy terminy. Z tym nie było żadnego problemu. Trzeba było jednak zmieścić się w terminie trwania kwalifikacji.

Prowadzona kwalifikacja to założenie ewidencji wojskowej oraz zakwalifikowanie obywatela, czyli określenie jego przydatności w służbie wojskowej. Jak mówi ppłk Krzysztof Kowalski kwalifikacja wojskowa to też dobry sposób na zareklamowanie służby wojskowej jako zawodu.

– Ci, którzy przychodzą na kwalifikację są właśnie po szkole i często zastanawiają się co robić dalej, a spora grupa rozważa pójście do wojska na zawodowego żołnierza. W takich okolicznościach mamy możliwość przybliżenia im tego zawodu. Młodzi ludzie, którzy chcą iść do wojska podczas kwalifikacji przechodzą pierwszą selekcję na tych, którzy spełniają wymogi, oraz tych, którzy do wojska się nie nadają – mówi.

Nie zmieniło się natomiast określanie kategorii zdrowia. Każda osoba, która przyszła na kwalifikację przydzielaną miała daną kategorię zdrowia A, B, D lub E. Po dwóch tygodniach, czyli po uprawomocnieniu się orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia, automatycznie obywatel przenoszony jest do rezerwy i wówczas może zgłosić się do WKU o wpis do wojskowej komendy uzupełnień – wyjaśnia komendant WKU.

Podczas kwalifikacji wydawany jest bowiem wojskowy dokument osobisty, gdzie jest wpisany stosunek do służby wojskowej. Po co jest potrzebny ten wpis? Mimo że osoby, które przeszły kwalifikację nie muszą iść do wojska, przy sprawach meldunkowych, braniu kredytu czy nawet składaniu dokumentów na uczelnie wyższe, muszą okazać się uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej.

Podczas tegorocznej kwalifikacji stawiło się około 93 procent mężczyzn w wieku poborowym z trzech powiatów: jeleniogórskiego, lwóweckiego i kamiennogórskiego, czyli około 1370 osób. Rocznikiem podstawowym, który miał obowiązek zgłosić się w tym roku na kwalifikację to 1990 i starsze czyli 1986 – 89.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

zakuś 8-07-2009 10:47
Zaje*ista reklama wojska. SIedzisz 1h w poczekalni, pozniej 1h w kolejce do lekarza (siedzi trzech wafelkow, jeden je batonika, drugi drapie sie po tyłku a trzeci czyta gazete!), a na koniec dwie kobiety z czego jedna je pączka a druga jej kibicuje. WOJSKO Panowie i Panie. :))
piipi 8-07-2009 21:39
..gdybym byla chlopakiem ..to chcialabym zostac ZOLNIERZEM !
kwakwa 9-07-2009 7:31
teraz wojsko to przedszkole (ostatnie nabory na kilkumiesięczne wakacje na koszt monu) i czego tu się bać, każdy weekend w domu na pejotce, żarcie nieraz lepsze jak w domu, żołd prawie jak najniższa krajowa i po wyjściu dadzą zasiłek...wszystko za cenę mora a la us i możliwości zdobycia nowych przyjaźni, zwiedzenia miejsc w których nigdy modło by się nie być, zrzucenia paru kilo czy prawka prawie za darmo...
kwakwa 9-07-2009 7:35
do 08-07-2009 21:39 | piipi | wcale nie musisz zmieniać płci,w Izraelu czy Stanach na przykład, w armii jest wiele kobiet i czasem nawet dowodzą...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group