Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 7013
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wieści z miasta i regionu – 3 kwietnia 2020

Piątek, 3 kwietnia 2020, 16:56
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 7:41
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Wieści z miasta i regionu – 3 kwietnia 2020
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
W szpitalu zakaźnym w Bolesławcu zmarł pacjent z powiatu jeleniogórskiego, wcześniej leczony w szpitalu wojewódzkim w Jeleniej Górze. Ujawniono także kolejnych zakażonych – 7 z miasta i 1 z gmin powiatu. Tym sposobem odnotowujemy 17 chorych w mieście, 6 – w powiece, z czego 2 osoby zmarły.
Kwarantannie poddawanych jest obecnie 137 osób, 395 – nadzorowi sanitarnemu, niemniej liczba osób na kwarantannie będzie szybko rosła, bo w zasadzie wszyscy przekraczający granice, o ile nie są kierowcami aut ciężarowych trafiają automatycznie na kwarantannę. Dziś przekroczyło granicę 12 obywateli RP. 2 cudzoziemców, 11 pojazdów – 6 osób otrzymało decyzję o kwarantannie - informują władze Jeleniej Góry.
Nieznana pozostaje „ciemna liczba” osób, które mogą być zarażone, ale same o tym nie widzą, bowiem – pomimo, że ewidentnie pochodzą z tzw. grup ryzyka – nie zostały od nich pobrane próbki (wymazy). Dla przykładu: dokładnie przed tygodniem stwierdzono, że mieszkanka jednego z jeleniogórskich osiedli jest zarażona. Pojechała do szpitala w Bolesławcu, a osoby, które miały z nią bezpośredni kontakt (rodzina, znajomi) zostały poddane kwarantannie. Niemniej do tej pory nie zostały od nich pobrane wymazy, mimo wielokrotnych monitów ze strony różnych służb. Rodzi to spore wątpliwości n.t. dysponowania odpowiednią ilością próbek, mimo, że z informacji medialnych resortu zdrowia wynika, że nie ma żadnych z tym kłopotów - informuje Cezariusz Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta. - Miniona doba była pracowita dla załóg Pogotowia Ratunkowego, co mierzy się m.in. zużyciem sprzętu ochrony osobistej – wczoraj trzeba było zutylizować aż 17 kompletów po interwencjach u osób wymagających pomocy medycznej - dodał.

Przywrócono pracę ostrego dyżuru chirurgicznego oraz oddziału chirurgii onkologicznej szpitala wojewódzkiego w Jeleniej Górze - przez pewien czas praca tych oddziałów była zawieszona. Nadal nie pracuje neurologia – pacjenci przewożeni są do szpitala w Legnicy.

Policja ma do sprawdzenia coraz więcej adresów osób poddanych kwarantannie. Minionej doby było to 876 osób pod 690 adresami. Przepis prawny, który mógłby ulżyć policji w tej pracy (aplikacja na smartfonie) pozostaje w zasadzie martwy, bo starsi ludzie używają często telefonów starego typu, a wśród młodszych nie wszyscy chcą się temu podporządkować. Policja informuje, że funkcjonariusze będą bezwzględnie nakładać mandaty, gdy stwierdzą, że niezainstalowanie aplikacji jest rozmyślnym działaniem, mającym na celu utrudnienie kontroli. Prawo umożliwia nałożenie sankcji z wykroczenia (także z tego zakresu) nawet do 60 dni po ustąpieniu epidemii, więc można oczekiwać, iż winni będą ponosić konsekwencje - twierdzi rzecznik.

Straż Miejska podejmowała 23 interwencje w okresie minionej doby, m.in. w sprawach zadymienia, raczenia się alkoholem na ścieżce rowerowej inne porządkowe. Czworo strażników, zgodnie z decyzją wojewody dolnośląskiego zostało oddanych do dyspozycji komendanta miejskiego policji, m.in. by wspierać funkcjonariuszy w sprawdzeniu obecności osób poddanych kwarantannie. Wczoraj stwierdzono m.in., że prawie 20 osób nie było obecnych we wskazanym przez siebie miejscu, co oznacza, że będą one ukarane po przekazaniu sprawy do sądu.

Najbliższy weekend ma być pogodny, więc Straż Miejska – będzie wtedy pracowała w pełnym zestawie patroli – przewiduje kontrole terenów zielonych, placów zabaw i patrole uliczne, które będą upominały wszystkich niestosujących się do przepisów - dodano w komunikacie.

Twoja reakcja na artykuł?

3
9%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
9%
Nudzi
2
6%
Smuci
1
3%
Złości
24
73%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
816
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group