Wtorek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 1765
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wieści z miasta i regionu – 3 kwietnia 2020

Wiadomości: Region
Piątek, 3 kwietnia 2020, 16:56
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 7:41
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
W szpitalu zakaźnym w Bolesławcu zmarł pacjent z powiatu jeleniogórskiego, wcześniej leczony w szpitalu wojewódzkim w Jeleniej Górze. Ujawniono także kolejnych zakażonych – 7 z miasta i 1 z gmin powiatu. Tym sposobem odnotowujemy 17 chorych w mieście, 6 – w powiece, z czego 2 osoby zmarły.
Kwarantannie poddawanych jest obecnie 137 osób, 395 – nadzorowi sanitarnemu, niemniej liczba osób na kwarantannie będzie szybko rosła, bo w zasadzie wszyscy przekraczający granice, o ile nie są kierowcami aut ciężarowych trafiają automatycznie na kwarantannę. Dziś przekroczyło granicę 12 obywateli RP. 2 cudzoziemców, 11 pojazdów – 6 osób otrzymało decyzję o kwarantannie - informują władze Jeleniej Góry.
Nieznana pozostaje „ciemna liczba” osób, które mogą być zarażone, ale same o tym nie widzą, bowiem – pomimo, że ewidentnie pochodzą z tzw. grup ryzyka – nie zostały od nich pobrane próbki (wymazy). Dla przykładu: dokładnie przed tygodniem stwierdzono, że mieszkanka jednego z jeleniogórskich osiedli jest zarażona. Pojechała do szpitala w Bolesławcu, a osoby, które miały z nią bezpośredni kontakt (rodzina, znajomi) zostały poddane kwarantannie. Niemniej do tej pory nie zostały od nich pobrane wymazy, mimo wielokrotnych monitów ze strony różnych służb. Rodzi to spore wątpliwości n.t. dysponowania odpowiednią ilością próbek, mimo, że z informacji medialnych resortu zdrowia wynika, że nie ma żadnych z tym kłopotów - informuje Cezariusz Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta. - Miniona doba była pracowita dla załóg Pogotowia Ratunkowego, co mierzy się m.in. zużyciem sprzętu ochrony osobistej – wczoraj trzeba było zutylizować aż 17 kompletów po interwencjach u osób wymagających pomocy medycznej - dodał.

Przywrócono pracę ostrego dyżuru chirurgicznego oraz oddziału chirurgii onkologicznej szpitala wojewódzkiego w Jeleniej Górze - przez pewien czas praca tych oddziałów była zawieszona. Nadal nie pracuje neurologia – pacjenci przewożeni są do szpitala w Legnicy.

Policja ma do sprawdzenia coraz więcej adresów osób poddanych kwarantannie. Minionej doby było to 876 osób pod 690 adresami. Przepis prawny, który mógłby ulżyć policji w tej pracy (aplikacja na smartfonie) pozostaje w zasadzie martwy, bo starsi ludzie używają często telefonów starego typu, a wśród młodszych nie wszyscy chcą się temu podporządkować. Policja informuje, że funkcjonariusze będą bezwzględnie nakładać mandaty, gdy stwierdzą, że niezainstalowanie aplikacji jest rozmyślnym działaniem, mającym na celu utrudnienie kontroli. Prawo umożliwia nałożenie sankcji z wykroczenia (także z tego zakresu) nawet do 60 dni po ustąpieniu epidemii, więc można oczekiwać, iż winni będą ponosić konsekwencje - twierdzi rzecznik.

Straż Miejska podejmowała 23 interwencje w okresie minionej doby, m.in. w sprawach zadymienia, raczenia się alkoholem na ścieżce rowerowej inne porządkowe. Czworo strażników, zgodnie z decyzją wojewody dolnośląskiego zostało oddanych do dyspozycji komendanta miejskiego policji, m.in. by wspierać funkcjonariuszy w sprawdzeniu obecności osób poddanych kwarantannie. Wczoraj stwierdzono m.in., że prawie 20 osób nie było obecnych we wskazanym przez siebie miejscu, co oznacza, że będą one ukarane po przekazaniu sprawy do sądu.

Najbliższy weekend ma być pogodny, więc Straż Miejska – będzie wtedy pracowała w pełnym zestawie patroli – przewiduje kontrole terenów zielonych, placów zabaw i patrole uliczne, które będą upominały wszystkich niestosujących się do przepisów - dodano w komunikacie.

Twoja reakcja na artykuł?

3
9%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
9%
Nudzi
2
6%
Smuci
1
3%
Złości
24
73%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Człowiek koń 3-04-2020 20:15
Najważniejsza rzeczą jest to ze poznałem się właśnie na PiS i jego polityce!!! Jest to wielkie rozczarowanie!! Tak samo jestem rozczarowany przez PO. Obi jednak są po jednych pieniądzach... dzisiaj decyzje kretynow z PiS mnie dosięgnęli bardziej niż myślałem. Przestańcie wierzyć z złodziei którzy sobie tylko pałeczkę przekazują co 4 lata!! Czas na prawdziwa dobrą zmianę czyli KONFEDERACJA!!!! Nie chodźcie do kościoła i nie wierzcie w tej bajki co tam opowiadają. Różańce palić w piecach!!!
~ 3-04-2020 21:02
do: ~Człowiek koń (20:15)
Antychryst!!!!!
~ 4-04-2020 13:15
do: ~Człowiek koń (20:15)
To napisz jeszcze, co twierdzi twój szef, że koniecznie trzeba zrobić wybory w czasie zaraza, a tak naprawdę to nie ma żadnej ZARAZY. Hubert, to wstyd wypisywać takie głupoty.
~ 3-04-2020 21:01
Nie widzę różnicy między wami a PO, Dlatego nie popieram waszego działania choćby przez ten stronniczy wpis.
~ 3-04-2020 21:01
Przejrzyj na oczy człowieku!!!!!
~ 3-04-2020 21:12
Kim ty jesteś prymitywny człowieku,ze mamy ciebie posłuchac,za kogo się uważasz,za bożka??????
~Zorka 3-04-2020 21:54
Covid 19 działa zorka już połowę załogi zwolniła witaj bezrobocie proszę jelonka o zainteresowanie
~Jaskur 3-04-2020 22:34
Sami Państwo widzą, Nasze Państwo tak naprawdę istnieje tylko na papierze, 3 tygodnie epidemii i nie istniejemy, ogólnopolskie zbiórki i żebranina o maski ochronne i kombinezony, mamy 40 razy mniej chorych niż we Włoszech, Niemczech czy Hiszpanii i już leżymy. Jeszcze Polska nie zginęła póki My żyjemy... czy na pewno?
~Iza 4-04-2020 7:33
do: ~Jaskur (22:34)
Na pewno, przestańcie pisać bzdury i straszyć ludzi. Nie było epidemi i też ludzi zwalniali z pracy a bezrobocie sięgało zenitu. Wprowadzono smieciowki, część wyjechało a reszta klepała biedę. I co poprawiło się, także głowa do góry będzie dobrze. Damy radę, Polacy to mądry i pracowity naród. Zdrówka dla wszystkich.
~HeT44 4-04-2020 7:48
do: ~Iza (7:33)
Jaskur. Czy Ty naprawdę tak myślisz jak piszesz? Jeśli tak - to lepiej nie rób sobie wstydu i nie pisz.
~456 4-04-2020 7:21
Przepisy przepisami a widać po kolejkach pod sklepami że dla ludzi ważniejsze jest obgadanie aktualnosci niż zachowanie odpowiedniej odległości. Czy oszczędne zachowanie niektórych pracodawców którzy wymagają nie zapewniając odpowiedniej liczby rękawiczek czy czegokolwiek do dezynfekcji rąk. Czy Sanepid sprawdza jeszcze działające miejsca pracy czy czeka na sygnały?
~ 4-04-2020 12:14
Telefony na podsłuchach , komputery , jeszcze będą ćipy pod skórę wszywać , kapusie dostali wolną rękę do nadawania na każdego , jak się wysr.m to sąsiad po zapachu wie co ja jadłem , na razie mogę
~jelenia 32 4-04-2020 15:48
ja mam pytanie jakie ulgi przewidziano i pomoc dla przedsiebiorców. Co na to władza JG i radni. a co z oplata za nieruchomość od osób czy nie można albo zmniejszyć albo umorzyć albo przesunąć płacenie do konca roku lub rozlozyc na raty. samo przesunięcie do maja nic nie da
~ping-pong 4-04-2020 21:39
do: ~jelenia 32 (15:48)
próżniak nabrał wody w usta. Popuszcza dopiero przy temacie machania szabelką związanego ze szpitalem. Bo wicie, rozumicie, robimy wszystko tylko ten niedobry rząd...
~Iza 5-04-2020 7:47
Wczoraj na Kiepury zginął czarno-biały kotek.Jak ktoś zobaczy proszę o informację.
~sikoreczka 5-04-2020 17:40
Uszatek gdzie jesteś-pieniążki się zgadzają z Miasta?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group