Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7197
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: W poszukiwaniu mistycznych owoców zgłębiają sekrety naszego regionu

Wtorek, 6 marca 2012, 8:03
Aktualizacja: Środa, 7 marca 2012, 7:56
Autor: Agrafka/Accipiter
REGION JELENIOGÓRSKI: W poszukiwaniu mistycznych owoców zgłębiają sekrety naszego regionu
Fot. RED
Po ponad tygodniowej pracy niebawem padnie ostatni klaps na planie filmu „Dendrologium”. Polsko–niemiecką koprodukcję reżyserują: Amin Azam i Rafał Stemplewski. Wczoraj kręcono sceny w klimatycznym otoczeniu Jeziora Modrego i Perły Zachodu. Odwiedziliśmy ekipę na planie filmowym.

Akcja tej pełnometrażowej fabularnej baśni epickiej rozgrywać się będzie gdzieś na ziemi, w czasach sprzed rewolucji przemysłowej. Jej główny bohater grany przez Leonarda O. Benhausa udaje się na wyprawę w poszukiwaniu mistycznych słodkich owoców i chce zgłębić tajemnice królewskich ogrodów.

– Jest to druga, niespodziewana część filmu, który nakręcony był w Niemczech i zaprezentowano go w ramach Festiwalu Filmu Niemieckiego „Polscy artyści w kinie niemieckim”, organizowanego przez Jeleniogórskie Centrum Kultury i Steinhaus e. V. Bautzen. Autorom bardzo spodobały się nasze okolice i postanowili dograć tu kolejną część produkcji – mówi Jacek Jaśko, pracujący z ekipą fotosista i asystent.

Bohaterem tego filmu jest tzw. Poszukujący, czyli człowiek, który idzie przez życie szukając słodkiego owocu, symbolu prawdy. Napotyka na różne pokusy np. w postaci mężczyzn, którzy chcą, by zboczył z prawidłowej drogi, pojawia się także Biała Dama, która go wabi. Do produkcji weszła także regionalna postać Ducha Gór.

Plenery kręcone były do tej pory w Zamku Świny, w Radzimowicach i przy wodospadzie Podgórnej. Wczoraj ekipa pracowała przy schronisku Perła Zachodu nad Jeziorem Modrym. W kolejnych dniach zdjęcia będą robione w rejonie Samotni i Strzechy Akademickiej.

Jest to baśniowa produkcja bardzo poetycka i metafizyczna, gdzie główny bohater spotyka na swej drodze filozofów, mędrców itp. Poszukujący chce zasadzić pestkę, z której ma wyrosnąć królewski ogród. – Gram w filmie postać Białej Damy, która jest tożsama z jego siłą woli. To dzięki niej bohater odrzuca wszystkie cienie jakie się wokół niego gromadzą. Film jest czarno-biały, a moja rola niema. Mimo złych warunków pogodowych zdjęcia wyszły fantastycznie, szczególnie te kręcone w ruinach Zamku Świny. Dziś mieliśmy słoneczną pogodę akurat do sceny na moście przy Perle Zachodu, który symbolizuje przejście do innego wymiaru – opowiada Małgorzata Osiej-Gadzina, aktorka Teatru im. Norwida.

- To kostiumowa baśń przygodowa o charakterze parabolicznym dla widza w każdym wieku – zapowiadają twórcy filmu. Obok niemieckich aktorów w drugoplanowych rolach występują uznani jeleniogórscy artyści kabaretowi i teatralni: Małgorzata Osiej-Gadzina oraz członkowie kabaretu Paka: Krzysztofowie Langer i Rogacewicz oraz Piotr Przeniosło.

Zdjęcia do filmu wykonuje Sergej Jurisdizki, który wcześniej współpracował m.in. z Aleksandrem Sokurowem i pracował na planie filmu dokumentalnego „Nazywam się Sabina Spielrein” (Ich heiß Sabina Spielrein, 2002) w reżyserii Elisabeth Márton. Oprawę muzyczną przygotował francuski kompozytor Guillaume Baron. Film został już częściowo nakręcony w Niemczech - Berlinie i Poczdamie. Premiera odbędzie się w Jeleniej Górze jesienią.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group