Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 8121
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: W niezwykłą wędrówkę po regionie z Jelonką.com

Czwartek, 14 lipca 2016, 8:37
Aktualizacja: 14:13
Autor: Krzysztof Pik/ Angelika Grzywacz–Dudek
Region: W niezwykłą wędrówkę po regionie z Jelonką.com
Fot. Krzysztof Pik
Tym razem zapraszamy do tajemniczego i nieznanego zakątku Karkonoszy – Bażynowych Skał. Poznamy tu tor do zjazdu saniami rogatymi, podziemny potok Hutniczą Wodę oraz pełne magicznych zakamarków skały, łącznie z Grobowcem Karkonosza, Dromaderem i Pałacykiem. Trasę objaśnia kroczący po wytyczonym przez siebie szlaku Krzysztof Pik.

Wycieczkę rozpoczynamy w Jagniątkowie na przystanku MZK przy ul. Karkonoskiej - Agnieszkowskiej. Po drodze mijamy Kotliska i czarnym szlakiem idziemy do Nawracalni. Popularna Petrowka to tor do zjazdu rogatymi saniami. Historia mówi, że w lutym 1906 roku Jan Henryk XV z małżonką Daisy przyjechali pociągiem do Cieplic. Następnie zaprzęgiem konnym udali się do Jagniątkowa. Zjechali saniami rogatymi ze schroniska Peterbaude (Petrovka) w dół i wieczorem wrócili w hotelu „de Prusse” na Placu Piastowskim 20. Księżnej tak spodobał się ten zjazd, że dwa dni później namówiła księcia do powtórnego zjazdu z Petrowki.

- Niestety dojście do Bażynowych Skał i zwiedzanie ich musi się odbyć z najnowszą mapą Karkonoszy i moim szkicem. Rejon naszej wycieczki jest poza terenem KPN i możemy się poruszać poza wyznaczonym szlakiem. Od Nawracalni skręcamy w lewo i przechodzimy przez strumień, gdzie trafiamy na ścieżkę do Chatki AKT. Po przejściu Rozdroża trafiamy do Dromadera. Następnie radzę zwiedzać skałki według mojego załączonego szkicu. Przy ścieżce znajduje się Chatka AKT, gdzie gospodarzem jest chatar, ugości tam was herbatą. Trzeba mieć ze sobą żywność – informuje przewodnik.

Po zwiedzeniu Bażynowych Skał Nadolnych schodzimy Akademicką Ścieżką do Ślepej Drogi i dalej do Petrowki i do Jagniątkowa. Trasa wycieczki jest łatwa i wynosi około 15 km.
Opis skał można znaleźć pod adresem: http://archiwum.naszesudety.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=8675.

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
56
Plac Ratuszowy
9%
Plac Piastowski
55%
Wolę miejskie parki
36%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group