Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5552
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Muzeum Przyrodniczym będzie się działo!

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 7:45
Autor: MP
Fot. Organizator
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze–Cieplicach serdecznie zaprasza na szereg imprez, które odbędą się we wrześniu. Karkonoska Giełda Minerałów, Wystawa Świeżych Grzybów i prelekcje podróżników to tylko niektóre z atrakcji, jakie placówka przygotowała.

2 -3 września (sobota-niedziela), godz.9.00- 17.00 – Karkonoska Giełda Minerałów, Skał, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich
Muzeum od 1991 roku organizuje dwa razy w roku Karkonoską Giełdę Minerałów, Skał, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich. Pierwsza edycja miała miejsce w maju, w ramach Wiosny Cieplickiej. Impreza ta jest wpisana do Kalendarza Giełd organizowanych na terenie Polski i od lat ma wyrobioną już renomę. Uczestniczy w niej zawsze kilkudziesięciu wystawców, przede wszystkim z Dolnego Śląska, choć nie brakuje kolekcjonerów i zbieraczy z Polski i zagranicy. Prezentowane są przede wszystkim kolekcje i zbiory minerałów, skał i skamieniałości. I chociaż w ostatnich latach zaznacza się coraz mniejszy udział kolekcjonerów i zbieraczy „z prawdziwego zdarzenia”, a uwidacznia się coraz większy udział wystawców oferujących pospolite minerały i wyroby z kamieni szlachetnych, muszle i innego rodzaju galanterię jubilerską, impreza nadal cieszy się dużym zainteresowaniem tak wystawiających jak i odwiedzających Muzeum.
Wstęp wolny

7 września (czwartek), godz.19.00 – prelekcja w „cyklu czwartkowym”,
nt: „Kolorowa Meklemburgia rowerem”, prowadzi Tomasz Jamiołkowski
Oprócz wspaniałej przyrody, Meklemburgia daje nam też pewien bonus: w wodach jezior odbijają się liczne pomniki architektury - stare pałace, wille, barwne szachulcowe domki. Historyczne nazwy miast i akwenów mają słowiański rodowód. Największe z jezior - Müritz, to po polsku Morzyce, czyli małe morze. Sieć szlaków i dróg rowerowych jest gęsta, dobrze oznakowana - jak to w Niemczech. Trasy prowadzą często drogami gruntowymi, wąskimi nadbrzeżnymi ścieżkami, co najwyżej dyskretnie umocnionymi kostką albo szutrem. Idealne dla tych, którzy lubią szelest liści pod kołami, czy też jazdę slalomem wśród drzew. O kąpieli na dzikiej plaży nie wspominając.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

14 września (czwartek), godz.19.00 – prelekcja w „cyklu czwartkowym”,
nt: „500-lecie Reformacji - śladami Marcina Lutra i Filipa Melanchtona”, prowadzi Kamil Basiński
Wyruszmy do miejsc związanych z Marcinem Lutrem i jego najbliższym współpracownikiem Filipem Melanchtonem. Marcin Luter zmienił nieodwracalnie oblicze Kościoła. Był nie tylko reformatorem, ale przede wszystkim człowiekiem uważnie obserwującym wielowątkowość życia, kochającym mężem i ojcem, wielbicielem psów. W 500-lecie Reformacji odkryjmy tę fascynującą postać poprzez jej myśli używane tak często na co dzień! Te zebrał w swej najnowszej książce "Marcina Lutra myśli (nie)znane" autor tej prelekcji.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

15 września (piątek), godz.17.00 – wernisaż wystawy „Głosić, przemieniać, wychowywać”
Centrum Wiara i Kultura, Polska Prowincja Zakonu Pijarów, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze i Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze zapraszają na otwarcie wystawy „Głosić, przemieniać, wychowywać”, przygotowanej z okazji Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego. Zakon świętuje w tym roku 400 –lecie istnienia Pijarów oraz 250-lecie kanonizacji Kalasancjusza.
Wstęp wolny

16-17 września (sobota-niedziela), godz.10.00-13.00 – Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Cieplic”
W programie:
16.09 – Wycieczka z oprowadzeniem po Parku Zdrojowym
17.09 – Wycieczka z oprowadzeniem po Parku Norweskim
Wstęp wolny

21 września (czwartek), godz.19.00 – prelekcja w „cyklu czwartkowym”,
nt: „Kolory Bretanii – podróż na kraniec ziemi”, prowadzi Danuta Bunij
Bretania jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych w tym kraju. Skaliste klify i urwiska, szerokie plaże naznaczone największymi na kontynencie pływami, ciche miasteczka, wciśnięte dla ochrony przed wiatrem w granitowe zatoki i pięćdziesiąt latarni morskich chroniących wybrzeże półwyspu uwodzą przybyszów z całego świata. Bretania wyróżnia się swoją odrębnością kulturową od reszty kraju. Zamieszkana niegdyś przez Celtów, podbita przez Rzymian następnie Jutów i Anglosasów z Brytanii, posiada swoją własną historię i tradycje.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

24-25 września (niedziela-poniedziałek), godz.10.00-17.00 – XXIX Wystawa Świeżych Grzybów
Prezentacja różnorodności gatunków grzybów: jadalnych, niejadalnych i trujących. Zazwyczaj udaje się zebrać od 150 do 200 gatunków, które są posegregowane i opisane.
Wstęp wolny

28 września (czwartek), godz.19.00 – prelekcja w „cyklu czwartkowym”,
nt: „Kanada cz. II”, prowadzi Stanisław Dąbrowski
Na początek odwiedzimy MacMillan Provincial Park, dotrzemy na brzeg Cameron Lake i przejdziemy fragmentem Cathedral Grove Trail. Następnie pojedziemy do stolicy prowincji British Columbia - Victorii. Po drodze krótki postój w Chemainus - miasteczku znanym z licznych murali i klimatycznego muzeum. W BC Forest Discovery Centre zobaczymy stare urządzenia związane z przemysłem drzewnym i przejedziemy zabytkowym pociągiem. Podróż zakończymy w Victorii, mieście nazwanym tak na cześć brytyjskiej królowej Wiktorii. Victoria liczy ok 90 tys. mieszkańców, a jej historia sięga połowy XIX. wieku.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Ponadto:
5, 12, 19, 26 września (wtorek) Mindfulness – uważność w praktyce, godz. 18.30-20.00, prowadzi Agnieszka Marszałek, tel. 609 560 640 Na spotkaniach każdorazowo można doświadczyć praktyk formalnych mindfulness: skanowania ciała, pracy z oddechem, uważnego ruchu, chodzenia, siedzenia (prowadzonego oraz w ciszy). Jest też przestrzeń dla wszystkich na uważne mówienie oraz słuchanie. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszy kontakt z prowadzącą. Więcej informacji na: www.akademiauwaznosci.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group