Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 16105
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

aa: W filharmonii rządziły pop i rozrywka

Sobota, 25 października 2008, 19:44
Aktualizacja: Niedziela, 26 października 2008, 11:32
Autor: TEJO
aa: W filharmonii rządziły pop i rozrywka
Fot. TEJO
Big band i ragtimesy Scotta Joplina w zacnym wnętrzu Filharmonii Dolnośląskiej? Z takim właśnie repertuarem koncert laureatów zakończył dziś IV Transgraniczny Przegląd Muzyki Popularnej i Rozrywkowej zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Garści w Cieplicach.

Kilkudziesięciu młodych i bardzo młodych muzyków z kilku szkół z kraju oraz reprezentanci Czech od wczoraj udowadniali, że nauka gry na instrumencie to nie tylko klepanie ogranych menuetów i sonatin, lecz także sięganie po program rozrywkowy.

– Muzyka rozrywkowa przez jakiś czas w ogóle nie była brana pod uwagę w procesie nauczania. Teraz to się zmienia. To bardzo cenne uzupełnienie dla uczniów – mówiła Wiesława Tobiasz, dyrektorka PSM w Cieplicach, która dziś – wraz z jurorami – wręczyła najlepszym uczestnikom IV przeglądu nagrody i wyróżnienia.

Wygrała jeleniogórzanka Amelia Lewandowska, adeptka fortepianu z klasy VI, która uczy się gry pod kierunkiem Ewy Pieńkowskiej w cieplickiej szkole. Drugie miejsce wywalczył Antoni Nguyen z Wrocławia.

Aexequo trzecią lokatę zajęli jeleniogórzanie Piotr Pawłowski (nauczycielka Daria Wyrostek-Pelc) oraz Kirył Pietruczuk (pod kierunkiem Violetty Aftanas-Dąbek, wybrany także najciekawszą osobowością muzyczną przeglądu). Wyróżniono Zuzannę Rzemińską z klasy Darii Wyrostek-Pelc oraz zespół Krasnoludki z Oleśnicy. Z tego miasta pochodzi także nagrodzony Kwartet Saksofonowy Absolwentów. Laury odebrały także duety: fortepianowy (Zofia Imiela i Natalia Makuch) oraz Accolada. Doceniono też czeski zespół Dixi z Rumburka, który najbardziej podobał się publiczności podczas koncertu.

Burzliwe oklaski dostała z kolei grupa Coloriage założona przez wybitnego akordeonistę rodem z Jeleniej Góry, dziś wykładowcę w Akademii Muzycznej w Katowicach Marcina Wyrostka. Artysta wraz z kolegami: Leszkiem Hefi Wiśniowskim (flet), Mikołajem Blajdą (bas) i Tomaszem Wertzem (perkusja), błyskotliwie wykonał wiązankę różnych melodii, w tym niezapomniane akordeonowe hity Richarda Galiano.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
916
Tak
10%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Polityka
O herbie powiatu
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group