Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2045
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W filharmonii rządziły pop i rozrywka

Wiadomości: aa
Sobota, 25 października 2008, 19:44
Aktualizacja: Niedziela, 26 października 2008, 11:32
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Big band i ragtimesy Scotta Joplina w zacnym wnętrzu Filharmonii Dolnośląskiej? Z takim właśnie repertuarem koncert laureatów zakończył dziś IV Transgraniczny Przegląd Muzyki Popularnej i Rozrywkowej zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Garści w Cieplicach.

Kilkudziesięciu młodych i bardzo młodych muzyków z kilku szkół z kraju oraz reprezentanci Czech od wczoraj udowadniali, że nauka gry na instrumencie to nie tylko klepanie ogranych menuetów i sonatin, lecz także sięganie po program rozrywkowy.

– Muzyka rozrywkowa przez jakiś czas w ogóle nie była brana pod uwagę w procesie nauczania. Teraz to się zmienia. To bardzo cenne uzupełnienie dla uczniów – mówiła Wiesława Tobiasz, dyrektorka PSM w Cieplicach, która dziś – wraz z jurorami – wręczyła najlepszym uczestnikom IV przeglądu nagrody i wyróżnienia.

Wygrała jeleniogórzanka Amelia Lewandowska, adeptka fortepianu z klasy VI, która uczy się gry pod kierunkiem Ewy Pieńkowskiej w cieplickiej szkole. Drugie miejsce wywalczył Antoni Nguyen z Wrocławia.

Aexequo trzecią lokatę zajęli jeleniogórzanie Piotr Pawłowski (nauczycielka Daria Wyrostek-Pelc) oraz Kirył Pietruczuk (pod kierunkiem Violetty Aftanas-Dąbek, wybrany także najciekawszą osobowością muzyczną przeglądu). Wyróżniono Zuzannę Rzemińską z klasy Darii Wyrostek-Pelc oraz zespół Krasnoludki z Oleśnicy. Z tego miasta pochodzi także nagrodzony Kwartet Saksofonowy Absolwentów. Laury odebrały także duety: fortepianowy (Zofia Imiela i Natalia Makuch) oraz Accolada. Doceniono też czeski zespół Dixi z Rumburka, który najbardziej podobał się publiczności podczas koncertu.

Burzliwe oklaski dostała z kolei grupa Coloriage założona przez wybitnego akordeonistę rodem z Jeleniej Góry, dziś wykładowcę w Akademii Muzycznej w Katowicach Marcina Wyrostka. Artysta wraz z kolegami: Leszkiem Hefi Wiśniowskim (flet), Mikołajem Blajdą (bas) i Tomaszem Wertzem (perkusja), błyskotliwie wykonał wiązankę różnych melodii, w tym niezapomniane akordeonowe hity Richarda Galiano.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~DanKelob 25-10-2008 23:58
Gratuluję wszystkim uczestnikom, również tym, którzy nie dostąpili zaszczytu uczestniczenia w koncercie laureatów. Panie i Panowie Dyrektorzy szkół muzycznych, czy nie było miło posłuchać tak twórczej muzyki w wykonaniu młodych artystów? Więc nie "żałujcie" na rozwój kameralistyki i muzyki popularo-rozrywkowej w Waszych jednostkach. Jak to dobrze, że są już prekursorzy... Gratuluję Pani Wiesławie Tobiasz... PS. Jeżeli dobrze wiem, Panie redaktorze, to wspomniany, odbierający laury duet "Accolada" również pochodzi z naszym ziem (okolice Jeleniej Góry, mieszka tu, koncrtuje, a wiolonczelistka „chodziła” również do szkoły w Jeleniej Górze, zanim rozpoczęła wraz z siostrą flecistką edukację we Wrocławiu)
~nauczycielka 26-10-2008 7:15
<i> poprawione, przepraszamy </i>
~ 26-10-2008 9:42
Nasza Filharmonia Dolnośląska jak zawsze jest na najwyższyn poziomie. Jestem dumna z tego, że jest w naszym mieście. Jedynie ona w Jeleniej Górze reprezentuje tzw. kulturę wysoką. Jest tam też wspaniała wyrobiona publiczność. A nie każda muzyka jest łatwa w odbiorze. Tam nie zdarzyło się nigdy, aby ktoś wyszedł w środku koncertu, tak jak zdarza się to ostatnio w Teatrze Jeleniogórskim. Szkoda, że większość koncertów odbywa się w piątek na 19:00, a nie w sobotę na 19:00. Ale publiczność nigdy nie zawodzi.
~Wiesława Tobiasz 26-10-2008 18:03
Śliczne dzięki za miłe słowa -Rozumiem, że od melomana i to znającego się na muzyce.Podejmując się organizacji tego konkursu ,miałam nadzieję że sprawimy radość uczestnikom i słuchaczom . Rewelacyjni okazali się Jurorzy- notabene młodzi a jak dojrzali muzycznie. Mogliśmy się od nich dużo nauczyć .Udany konkurs to zasługa pedagogów szkoły , pracowników administracji i obsługi -Za co składam serdeczne podziękowania.
~Sabath 26-10-2008 20:55
Moje gratulacje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group