Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 2735
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W cieplickim zespole pocysterskim powstanie wirtualne muzeum

Piątek, 22 lutego 2013, 8:06
Aktualizacja: 8:07
Autor: UM
Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku – to tytuł projektu, który będzie realizowany w obiektach zespołu pocysterskiego w Cieplicach, w którym znajdują się freski barokowe. – To znakomite miejsce, żeby w formule wirtualnej pokazać inne tego typu zabytki w regionie – uważa prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

- W ofercie turystycznej takiego miasta jak Jelenia Góra muszą istnieć miejsca, w których turysta zechce zatrzymać się na dłużą chwilę – twierdzi Marcin Zawiła. I dodaje: Do Karpacza czy Szklarskiej Poręby goście przyjeżdżają w góry, na narty, zostają co najmniej na kilka dni. Spacerują po tych samych miejscach, kupują pamiątki. Do Jeleniej Góry wycieczki przyjeżdżają niekiedy raptem na godzinę czy dwie, obejrzą Rynek, ciąg staromiejski, dwa kościoły, Muzeum i wyjeżdżają. To niedobry scenariusz. Dlatego staramy się tworzyć takie zespoły miejsc ciekawych, by turysta zechciał albo zostać na dłużej, albo powrócić.

Takim miejscem ma być m.in. zespół pocysterski. W Wirtualnym Muzeum Fresków Barokowych będą obrazy, z których część dostępna ma być także w internecie, fachowo opisanych i atrakcyjnie sfotografowanych. Technologia cyfrowa pozwoli na odbywanie „spacerów wirtualnych”, oglądanie fresków zarówno z poziomu posadzki obiektu, jak i zbliżanie ich (i ich fragmentów), by można było dokładnie zobaczyć każdy szczegół malowideł.

Projekt ma być gotowy do końca października br. i przekazany do użytku wraz z kompletem urządzeń pozwalających na prezentację malowideł z 20 różnych miejsc, głównie kościołów i zespołów klasztornych Dolnego Śląska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group