Wczoraj miasto ogłosiło przetarg na rewitalizację Parku Zdrojowego Szacowany koszt inwestycji to około 15 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na III kwartał 2011 roku. Projekt zakłada stworzenie dwudziestu pięciu tysięcy metrów kwadratowych alejek spacerowych, pięć hektarów trawników, trzech fontann, nowych lamp, ławeczek i stolików oraz nowej kanalizacji deszczowej. Wciąż nie wiadomo, jak zostanie potraktowana prośba jeleniogórskich cyklistów, którzy zaprotestowali przeciwko zakazowi poruszania się rowerem po parkowych alejkach i postulują wytyczenie tam ścieżek dla jednośladów.
– W ramach rewitalizacji Parku Zdrojowego zostanie wymienione niemal wszystko poza częścią starodrzewu. W stosunku do tego co jest dzisiaj, będzie więcej miejsc do odpoczynku. Chcemy, by ten park służył mieszkańcom, turystom i kuracjuszom przez cały rok – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.
Trawniki w parku będą okresie suchych dni nawadniane, będą ułożone przewody, którymi w razie potrzeby popłynie woda. Jelenia Góra jest miastem uzdrowiskowym i ma ambicję bycia w czołówce tych miast, musi więc mieć tego typu perełki. Jedną z nich musi być Park Zdrojowy, uzdrowisko czy elementy towarzyszące.
Stąd rewitalizacja budynku pocysterskiego i przeniesienie tam ośrodków kultury i muzeum Przetarg na wykonanie tego I etapu zadania ma zostać rozstrzygnięty w kwietniu br. Cały projekt rewitalizacji parków zakłada ożywienie również Parku Norweskiego.
– Najpierw złożyliśmy wnioski o dofinansowanie Parku Zdrojowego, ale docelowo czeka nas rewitalizacja Parku Norweskiego, którego akweny dzisiaj nie wyglądają zbyt dobrze, są zamulone, przepływ wody jest bardzo ograniczony , dlatego wymagają one o wiele większych wydatków, od tych, jakie chcemy ponieść na Park Zdrojowy – mówi wiceszef miasta.
Rewitalizacja Parku Norweskiego ze względu na ograniczony dostęp do środków unijnych oraz ograniczony budżet miasta, miałaby być realizowana w latach 2015 – 2020.