Wtorek, 19 marca
Imieniny: Józefa, Bogdana
Czytających: 4555
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W BWA wystawa tysiąca kwiatów, ale nie tylko…

Sobota, 3 czerwca 2023, 10:57
Aktualizacja: 10:59
Autor: RB
Jelenia Góra: W BWA wystawa tysiąca kwiatów, ale nie tylko…
Fot. RB
Na prezentowanej od piątku (02 czerwca) w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych wystawie można zobaczyć niezwykłe dzieła sztuki. Prezentowane są prace artysty, mistrza sztuki tysiąca kwiatów - Tomasza Gondka, grafiki Władysława Czyszczonia i Jana Owsiewskiego. Ekspozycja będzie czynna do końca czerwca.

Mieniące się bogactwem kolorów szklane cuda stworzone przez Tomasza Gondka, urzekają urodą, ale też budzą podziw dla cierpliwej pracy artysty. Prezentowane eksponaty to głównie przepiękne przyciski do papieru i plakiety. Szkło nie jest łatwym tworzywem, potrzebna jest ogromna wiedza, umiejętności, doświadczenie ale również pasja, by tak połączyć wiele małych kawałków o różnych kształtach, kolorach i wzorach, by tworzyły jedną spójną, niepowtarzalną kompozycję. W tym przypadku finezja wykonania olśniewa.

W salach wystawowych na piętrze prezentowane są z kolei zupełnie niezwykłe prace graficzne Władysława Czyszczonia oraz Jana Owsiewskiego, będące w zbiorach BWA. Wystawiany jest też jedyny, będący w posiadaniu BWA wazon, znanego mistrza-hutnika Witolda Turkiewicza.

Jak mówił podczas wernisażu Tomasz Gondek - wszyscy prezentowani twórcy stanowili dla niego wzór i byli inspiracją do rozwoju. Jak widać z ogromnym sukcesem. Wspominał też innych swoich nauczycieli i mistrzów, którzy zaszczepili w nim pasję i odkrywali tajniki tworzenia wyrobów (również tych użytkowych) ze szkła.

Tomasz Gondek to pierwszy w Polsce artysta-hutnik, który z sukcesem odtworzył w naszym kraju technikę millefiori. Zainspirowany pionierskimi pracami Wilhelama Eduarda Fussa i Franza Pohla z karkonoskich hut Hoffnungsthal i Carlsthal stał się sukcesorem dziedzictwa karkonoskich hut szkła. Mieszka i tworzy w Szklarskiej Porębie w Ars Sudetica. Na co dzień pracuje też w piechowickiej Hucie Szkła „Julia”.

Władysław Czyszczoń – wybitny artysta szkła, uczeń prof. Ludwika Kiczury. W latach 1967-2003 pracował w szkolnictwie artystycznym. Projektował i realizował unikatowe szkło artystyczne oraz drobne formy szklane użytkowo-dekoracyjne.

Jan Owsiewski – artysta-hutnik, wieloletni pracownik Huty Szkła Kryształowego „Julia”. Twórca wielu pięknych wyrobów szklanych oraz grafik.
Witold Turkiewicz - artysta plastyk zajmujący się szkłem artystycznym, rysunkiem i grafiką. Projektował i własnoręcznie tworzył w szkle ołowiowym i wielowarstwowym zainspirowany secesyjnymi dziełami Émile’a Gallé i braci Daum. Jego dzieła prezentowane były na wielu wystawach takw Polsce jak i za granicą.

Szkło millefiori jest rodzajem szkła mozaikowego, które charakteryzuje się bogatymi
i kolorowymi wzorami przypominającymi kwiaty. Nazwa pochodzi z języka włoskiego
i oznacza "tysiąc kwiatów". Historycznie wywodzi się ze starożytnego Egiptu i Rzymu. Przez wieki była najpilniej strzeżoną tajemnicą mistrzów szklarskich. W czasach nowożytnych technika ta została odkryta na nowo przez weneckich mistrzów szkła Murano. Wykorzystywana jest do tworzenia różnych przedmiotów artystycznych i użytkowych, takich jak wazony, lampy, biżuteria czy figurki. Uważane jest za jedną z najpiękniejszych
i najbardziej wyrafinowanych form sztuki szklarskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

10
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na różnego rodzaju imprezy eventowe organizowane w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
475
Tak
16%
Nie
67%
Czasami, wybiórczo
17%
 
Głos ulicy
Kwiaty na Dzień Kobiet
 
Miej świadomość
Krematorium "od kuchni"
Rozmowy Jelonki
Będą kolejne turnieje
 
Piłka nożna
Żeby jeszcze same grały i wygrywały...
 
Polityka
Wybory prezydenta Jeleniej Góry – przedstawienie kandydatów
 
Wiadomości z miasta
Spotkanie online 18 marca 2024
 
Aktualności
Największe roboty od wojny
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group