Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7127
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uroczystości pamięci Gerharta Hauptmanna

Poniedziałek, 20 listopada 2017, 6:33
Aktualizacja: 6:38
Autor: Danuta Mysłek
Jelenia Góra: Uroczystości pamięci Gerharta Hauptmanna
Fot. Użyczone
W Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze–Jagniątkowie odbyły się uroczystości z okazji 155 urodzin noblisty. Dyrektor Muzeum Łukasz Kwietnicki ciepło powitał zgromadzonych oddając głos Dorocie Stempowskiej – przewodniczącej zarządu wałbrzyskiego Niemieckiego Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego (NTSK).

Pani Dorota po serdecznym powitaniu zdradziła, że niektórzy z chórzystów są mieszkańcami miejsca narodzin Gerharta, czyli Szczawna Zdroju, z czego są dumni. To ona pięknie wyrecytowała wiersz G. Hauptmanna „Riesengebirge , a jej synowa Alicja odczytała już w polskim tłumaczeniu - „Karkonosze”.

Chór rozpoczął występ pieśnią „Friedenschor” w polskim tłumaczeniu – Pieśń Pokoju. Jego dyrygentka Maria Zuchantke przed zaproszeniem zespołu do śpiewu wyraziła radość i wdzięczność za to, że miejsce to nadal tętni życiem, budowaniem przyjaźni, szerzeniem wiedzy, uczeniem się wzajemnych kultur i zwyczajów. Wprowadziła zebranych w treści pieśni wykonywanych w języku niemieckim. Natomiast „Życzenie” F. Chopina oraz Pieśń o Karkonoszach chór wyśpiewał w języku polskim.

Podczas uroczystości Janusz Skowroński wygłosił prelekcję pt. „Ostatnie urodziny Gerharta Hauptmanna, Polacy w Dziennikach Margarete Hauptmann”. W niej zostały odkryte wszelkie tajemnice, do których dotrzeć udało się badaczowi. Do udziału w swoim wystąpieniu Janusz Skowroński zaprosił Marię Suchecką ze Stowarzyszenia w Cieniu Lipy Czarnoleskiej, która iście aktorsko wcielała się w rolę Margaret, prof. Stanisława Lorenza oraz Ireny Matczak.

Bogaty wachlarz wiedzy wiódł obecnych w świat G. Hauptmana poprzez fotografie, dokumenty tworzone osobiście, lub wydawane, poprzez szczegółowo prowadzone dzienniki Margaret. Wiele z życia noblisty zaprezentował prelegent przybyłym do Willi „Łąkowy Kamień” w prezentacji multimedialnej. Padało tu wiele dat, nazwisk, zaprezentowane zostały szczegółowo zdarzenia, które miały związek z ostatnimi wydarzeniami w powojennym okresie życia Hauptmana, aż do czasu wywiezienia zwłok z jego posiadłości do Niemiec. Choć pragnął tu spocząć. G. Hauptman zmarł 6 czerwca 1946 w swoim domu w Agnieszkowie (Jagniątków). Zatroskana o grób Margaret postanowiła o pochowaniu Gerharda w Niemczech. Został pochowany na bałtyckiej wyspie Hiddensee w dniu 28 sierpnia 1946 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group