Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 5956
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczniowie „Norwida” pytali Józefa Piniora o „80 milionów”

Środa, 12 grudnia 2012, 7:03
Aktualizacja: Czwartek, 13 grudnia 2012, 7:55
Autor: Mea
Jelenia Góra: Uczniowie „Norwida” pytali Józefa Piniora o „80 milionów”
Fot. Mea
Inicjatywa spotkania z senatorem Józefem Piniorem, które odbyło się wczoraj (11.12.) w Zdrojowym Teatrze Animacji w Cieplicach zrodziła się po Święcie Niepodległości. – Poprzez bezpośrednie spotkanie z bohaterem filmu „80 milionów” oraz projekcję tego obrazu chcieliśmy pokazać, co przechodzili ludzie w czasach PRL–u i jak ważna jest wolność zdobyta w 1989 r. – powiedziała Iwona Kumek, dyrektorka II L.O. im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze.

Film „80 milionów” opowiada o akcji „wyczyszczenia” kont NSZZ, na którą zdecydowali się w 1980 r. działacze dolnośląskich struktur „Solidarności”: Władysław Frasyniuk, Józef Pinior oraz Stanisław Huskowski. Podjęli taką decyzję, po tym, jak otrzymali informację, że wkrótce zacznie się okres represji.

– O czym pan myślał kiedy pakował te pieniądze? – spytał pierwszy z uczniów. – Na pewno nie myślałem o konsekwencjach. Zabraliśmy je dziesięć dni przed stanem wojennym, więc wtedy nie zdawałem sobie sprawy z powagi sytuacji. A był to czyn, który w ówczesnym systemie był karany od 8 lat pozbawienia wolności do kary śmierci. Myślałem po prostu o tym, by dobrze przeprowadzić tę akcję – odpowiedział Józef Pinio.
Kolejne pytanie dotyczyło oceny filmu przez senatora. – Nie było łatwo go oglądać. Z jednej strony jest to wizja reżysera, czyli jednak film fabularny, z drugiej - dotyczy przecież mojego życia. Na szczęście filmowi towarzyszy książka dolnośląskiej dziennikarki Katarzyny Kaczorowskiej „80 milionów”, która przedstawia już same fakty.

Pytano również, w jaki sposób podejmowano decyzje o tym na co przeznaczyć te pieniądze. – Zorganizowaliśmy podziemną księgowość, która nimi dysponowała. Każdy kto je otrzymywał musiał to pokwitować. Do dziś wiele osób ma o to do mnie pretensje. Każdy uważał wtedy, że ma świetny plan jak je wydać i wielu twierdziło, że otrzymało ich zbyt mało na swoje działania konspiracyjne – opowiadał senator.

Józef Pinior cieszył się ze spotkania z uczniami i zachęcał do zadawania pytań. - Ważne, że w tygodniu, w którym obchodzimy smutną rocznicę stanu wojennego oraz radosną, czyli przyznanie nagrody Nobla Unii Europejskiej, młodzież chce wracać do wydarzeń lat 80’ i uczyć się z nich patriotyzmu – podkreślił Józef Pinior. - Chciałbym, by ten film uczniowie odbierali jako wyzwanie dla samych siebie. Że również dziś warto mierzyć się z problemami współczesnego świata i starać się zmieniać go na lepsze – dodał.

Kamil Rybiałek, uczeń klasy II film oglądał już wielokrotnie i ocenia go bardzo pozytywnie. - Pokazuje sposób odzyskania wolności przez Polskę w formie przyjaznej dla osób w moim wieku. Podziwiam ten hart, jaki był w ludziach i ogromną wolę walki – mówił Kamil Rybiałek. Justyna Sieniuć, z tej samej klasy najpierw widziała wystawę zdjęć z filmu „80 milionów” w Lubomierzu. – Po obejrzeniu go zrozumiałam, jak mocno ludzie w tamtych czasach musieli walczyć o nasz kraj, poświęcając swoje życie i rodziny, byśmy my teraz mogli żyć w wolnym państwie – zaznaczyła.

- Warto edukować uczniów poprzez takie formy, jak projekcja filmu opartego na historycznych faktach ważnych dla naszego kraju, tym bardziej jeśli można zadać pytania uczestnikowi tamtych wydarzeń – powiedział Waldemar Woźniak, nauczyciel historii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
687
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group