Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9668
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczcili pamięć żołnierzy wyklętych

Niedziela, 1 marca 2015, 15:53
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 marca 2015, 8:12
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Uczcili pamięć żołnierzy wyklętych
Fot. Przemek Kaczałko
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzono w Jeleniej Górze od soboty (28.02), kiedy to w Bazylice pw. św. Erazma i Pankracego odbyła się msza, a następnie wygłoszono apel pamięci oraz zapalono znicze pod krzyżem. W niedzielę (1.03) odbyły się główne uroczystości, w tym odsłonięcie tablicy oraz marsz ulicami miasta.

Pierwszy dzień marca od 2011 roku jest obchodzony ku czci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy w czasach powojennych walczyli o niepodległość Polski. Zbrojny ruch partyzancki sprzeciwiał się sowietyzacji Polski, najwyższą cenę zapłaciło za to ok. 7 tysięcy członków podziemia.

Główne obchody w Jeleniej Górze odbyły się w niedzielne przedpołudnie, kiedy to po mszy św. w Bazylice Mniejszej odsłonięto tablicę pamiątkową na murach klasztoru, której autorem jest Adam Wolak. Tablica wraz z krzyżem poświęcona jest „pamięci lwowskich żołnierzy Armii Krajowej – zgrupowania partyzanckiego „Warta”, którzy nawiązując do tradycji niepodległościowej powołali w Jeleniej Górze dolnośląskie struktury Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.”

W uroczystości pod honorowym patronatem prezydenta Jeleniej Góry wzięło udział kilkuset mieszkańców, następnie wyruszył marsz, który zakończył się pod kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Św. - Naród jako szczególna wspólnota ludzi jest wezwany do zwycięstwa mocą wiary, nadziei i miłości. Do zwycięstwa mocą prawdy, wolności i sprawiedliwości – mówił ks. Andrzej Bokiej.

Na placu pod kościołem garnizonowym podczas przemówień nie zabrakło nawiązania do czasów współczesnych, porównywania walki o niepodległość do dzisiejszej sytuacji politycznej w kraju. Padało pytanie: czy ci, którzy wtedy walczyli byliby zadowoleni z dzisiejszej Polski?

- Jest sporo wykładów, sporo można poczytać, ale najważniejsze jest, żeby przyjąć ideę żołnierzy wyklętych do serca, bo nasza ojczyzna potrzebuje niezłomności, nasza ojczyzna potrzebuje twardej, patriotycznej postawy nas tu zebranych oraz tych, których musimy zachęcić, by potrafili manifestować przywiązanie do ojczyzny, przywiązanie do wartości – powiedziała do zgromadzonych posłanka Marzena Machałek.

- W III RP pamięć o tych ludziach była zamazywana. W naszych rękach jest niesienie tych wartości, które reprezentowali „żołnierze niezłomni”. Jestem dumny z tych młodych ludzi, którzy są tutaj obecni. Oni świadczą o tym, że przebijają się te wielkie wartości do młodego pokolenia. Cześć i chwała bohaterom – mówił szef Obozu Narodowo-Radykalnego „Sudety”.

Uroczystości zakończył wykład, który odbył się w Muzeum Karkonoskim pod przewodnictwem dr Pawła Konczewskiego „Bohaterowie skazani na zapomnienie…".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (61)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
716
Tak
21%
Nie
68%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group