Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6676
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trudna sprawa do załatwienia

Środa, 27 lutego 2008, 8:13
Aktualizacja: 22:23
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Trudna sprawa do załatwienia
Urokliwa skądinąd ulica Drzymały. W kamienicach toalety są na półpiętrach.
Fot. TEJO
Ponad dwieście mieszkań w Jeleniej Górze nie ma toalet: mieszkańcy załatwiają potrzeby fizjologiczne we wspólnych ubikacjach na korytarzu. Jak w XIX wieku.

Rzecz tyczy poniemieckich kamienic. Kiedy powstawały, łazienki w mieszkaniach nie były w standardzie. Nie zaliczano też do niego oddzielnych ubikacji. Budowano wspólne toalety – najczęściej dla dwóch mieszkań – na półpiętrach w korytarzach. Tak w wielu rejonach miasta pozostało do dziś.

Po 1945 roku przestrzenne lokale zajmowane przez Niemców zagęszczono. Trafiało do nich kilka polskich rodzin. Mieszkania dzielono ściankami, ale ilość toalet nie zmieniła się. Łazienek nie było w ogóle.

Później wielu lokatorów własnym sumptem zmodernizowało wnętrza budując sobie łazienki. Bardzo często jednak dochodziło do samowoli budowlanej, która zagrażała bezpieczeństwu innych lokatorów. Przeróbki mogły naruszyć konstrukcję nośną budynku.

Na zmianę sytuacji nie można liczyć, bo wykonanie bezpiecznego remontu i wstawienie toalety do mieszkania niesie za sobą koszty przekraczające zarówno możliwości finansowe lokatorów jak i zasoby pieniężne wspólnot mieszkaniowych i zakładów gospodarki lokalowej.

O problemie pisze Polska Gazeta Wrocławska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group