Sobota, 7 września
Imieniny: Domosławy, Reginy
Czytających: 13171
Zalogowanych: 49
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Terapia na góralską nutę

Piątek, 23 października 2009, 9:03
Aktualizacja: 9:04
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Terapia na góralską nutę
Fot. rylit
W ramach zajęć muzykoterapeutycznych organizowanych przez Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa w klubie „Orlik” na cieplickim osiedlu Orle wystąpiła wczoraj kapela góralska ,,Jetelinka” z Jaworzynki i Istebnej.

Artyści zaprezentowali folklor i muzykę ludową górali Beskidu Śląskiego, jak się okazuje bardzo różniące się od folkloru i muzyki górali podhalańskich.
Audycja umuzykalniająca była już kolejną zorganizowaną we współpracy z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. Program prowadziła Monika Wałach, a odbiorcami była grupa dzieci z zespołem Downa i ich opiekunowie.

Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania muzyki górali z Beskidu Śląskiego, a także różnych historii i anegdot pomagających zaprezentować przeróżne instrumenty muzyczne, takie jak: róg pasterski, trombita, fujara postna, pisko, złubcoki, dudy czy okaryna. Dzieci miały możliwość nie tylko poznać niespotykane na co dzień instrumenty, ale także mogły popróbować swoich sił w graniu na nich. Otrzymali jakiś instrument i nastąpiło wspólne muzykowanie. Była też nauka tańca góralskiego, w której aktywnie uczestniczyły niemal wszystkie dzieci. Górale zaprezentowali też stroje ludowe mieszkańców Beskidu Śląskiego, a całość informacji podana została we wspaniałej, okraszonej góralskim humorem formie.

– Audycje umuzykalniające organizowane we współpracy z Filharmonią Dolnośląską odbywają się w tym miejscu z różną częstotliwością od ponad dwóch lat – mówi Prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z zespołem Downa, Janusz Wielocha. – Jest to wielkie wsparcie cotygodniowych zajęć prowadzonych z grupą naszych dzieci przez dyplomowaną muzykoterapeutkę, Dorotę Królikowską, na co dzień nauczyciela wychowania muzycznego w jednej z cieplickich szkół.

Bezpośredni kontakt z muzyką na żywo, poznawanie instrumentów, kultury innych narodów, czy innych regionów Polski, uczestniczenie i współuczestniczenie w tych mini koncertach pozwala dzieciom z zespołem Downa na nawiązanie kontaktu z osobami prowadzącymi zajęcia, otwarcie na współpracę, wzmocnienie i rozwinięcie poczucia własnej wartości, pewności siebie, wiary w swoje siły i możliwości.

Elementy te mają olbrzymie znaczenie dla właściwego rozwoju psychoterapeutycznego naszych dzieci. Terapia muzyką jest jednym z ważniejszych elementów pracy nad właściwym rozwojem intelektualnym dzieci z zespołem Downa, autyzmem, czy dziecięcym porażeniem mózgowym. Warsztaty muzyczne z elementami muzykoterapii dla dzieci z zespołem Downa odbywają się w klubie ORLIK od maja 2006 roku. Salę klubu należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej OSTOJA stowarzyszenie użytkuje nieodpłatnie dzięki pozytywnej decyzji zarządu.

– To wielkie wsparcie naszych działań, ponieważ dysponujemy piękną salą na parterze, z zapleczem sanitarnym, do której jest dobry dojazd z każdego punktu miasta – mówi J. Wielocha. W każdy czwartek odbywają się tutaj zajęcia w dwóch grupach wiekowych: o 16:30 dzieci młodsze, a o 17:00 dzieci starsze i młodzież.”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
313
Powinien zostać, gdzie jest
53%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
47%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Klęska zachodu. Dlaczego nie radzą sobie z imigrantami?
Rozmowy Jelonki
Czy trzeba się bać upałów?
 
Aktualności
Ruszyły koncerty w Filharmonii
 
Kultura
Narodowe czytanie w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Dożynki w Jeżowie Sudeckim
 
Aktualności
Na trasę ruszyli o 2 w nocy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group