Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1972
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Terapia na góralską nutę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 23 października 2009, 9:03
Aktualizacja: 9:04
Autor: rylit
Fot. rylit
W ramach zajęć muzykoterapeutycznych organizowanych przez Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa w klubie „Orlik” na cieplickim osiedlu Orle wystąpiła wczoraj kapela góralska ,,Jetelinka” z Jaworzynki i Istebnej.

Artyści zaprezentowali folklor i muzykę ludową górali Beskidu Śląskiego, jak się okazuje bardzo różniące się od folkloru i muzyki górali podhalańskich.
Audycja umuzykalniająca była już kolejną zorganizowaną we współpracy z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. Program prowadziła Monika Wałach, a odbiorcami była grupa dzieci z zespołem Downa i ich opiekunowie.

Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania muzyki górali z Beskidu Śląskiego, a także różnych historii i anegdot pomagających zaprezentować przeróżne instrumenty muzyczne, takie jak: róg pasterski, trombita, fujara postna, pisko, złubcoki, dudy czy okaryna. Dzieci miały możliwość nie tylko poznać niespotykane na co dzień instrumenty, ale także mogły popróbować swoich sił w graniu na nich. Otrzymali jakiś instrument i nastąpiło wspólne muzykowanie. Była też nauka tańca góralskiego, w której aktywnie uczestniczyły niemal wszystkie dzieci. Górale zaprezentowali też stroje ludowe mieszkańców Beskidu Śląskiego, a całość informacji podana została we wspaniałej, okraszonej góralskim humorem formie.

– Audycje umuzykalniające organizowane we współpracy z Filharmonią Dolnośląską odbywają się w tym miejscu z różną częstotliwością od ponad dwóch lat – mówi Prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z zespołem Downa, Janusz Wielocha. – Jest to wielkie wsparcie cotygodniowych zajęć prowadzonych z grupą naszych dzieci przez dyplomowaną muzykoterapeutkę, Dorotę Królikowską, na co dzień nauczyciela wychowania muzycznego w jednej z cieplickich szkół.

Bezpośredni kontakt z muzyką na żywo, poznawanie instrumentów, kultury innych narodów, czy innych regionów Polski, uczestniczenie i współuczestniczenie w tych mini koncertach pozwala dzieciom z zespołem Downa na nawiązanie kontaktu z osobami prowadzącymi zajęcia, otwarcie na współpracę, wzmocnienie i rozwinięcie poczucia własnej wartości, pewności siebie, wiary w swoje siły i możliwości.

Elementy te mają olbrzymie znaczenie dla właściwego rozwoju psychoterapeutycznego naszych dzieci. Terapia muzyką jest jednym z ważniejszych elementów pracy nad właściwym rozwojem intelektualnym dzieci z zespołem Downa, autyzmem, czy dziecięcym porażeniem mózgowym. Warsztaty muzyczne z elementami muzykoterapii dla dzieci z zespołem Downa odbywają się w klubie ORLIK od maja 2006 roku. Salę klubu należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej OSTOJA stowarzyszenie użytkuje nieodpłatnie dzięki pozytywnej decyzji zarządu.

– To wielkie wsparcie naszych działań, ponieważ dysponujemy piękną salą na parterze, z zapleczem sanitarnym, do której jest dobry dojazd z każdego punktu miasta – mówi J. Wielocha. W każdy czwartek odbywają się tutaj zajęcia w dwóch grupach wiekowych: o 16:30 dzieci młodsze, a o 17:00 dzieci starsze i młodzież.”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Mama Muminka 23-10-2009 19:16
W mojej szkole też byli- dzieciaki zachwycone!
Janusz 23-10-2009 23:36
To był wspaniały wieczór. Dzieci wręcz chłonęły tę muzykę, wybuchały śmiechem i brawami nagradzali wykonawców oklaskując zarówno muzykę, jak i celne anegdotki dotyczące wykorzystania niektórych instrumentów. Podwójny bis był wyrazem tego, jak odebrany został występ kapeli "Jetelinka". Nawet na fotografiach widać, jak szybko dzieci zasymilizowały się z zespołem razem grając i tańcząc. Efektu dodawały piękne panoramy Karkonoszy w tle - góralska muzyka w karkonoskiej scenerii. Dziękujemy SM Ostoja za to, że możemy tam być, dziękujemy Filharmonii Dolnośląskiej za wspaniałe audycje umuzykalniające.
piipi 24-10-2009 0:11
.. a pózniej wszyscy *radośnie tanczyli ! (.patrz.zdj.nr.19 ) ~Muzyka .. jest *fajna,bo przekazuje ciepło,które będzie zawsze ogrzewało .. *serce !
piipi 24-10-2009 0:23
..bo dla kazdego dziecka wazne są ..*ciepłe wspomnienia ! ~BRAVO ..dla Organizatorów i Artystów Muzyków ! .. a dla dzieci *fajne pozdrowienia i wirtualne *całuski ! ..od *piipi
piipi 26-10-2009 23:51
~Redaktorze Tejo ..proszę o usunięcie komentarza z godz.00:11 i 00:23. ~Oświadczam,ze nie napiałam w/w komentarza.Uzytkownik nickname "piipi"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group