Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 5746
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Terapia na góralską nutę

Piątek, 23 października 2009, 9:03
Aktualizacja: 9:04
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Terapia na góralską nutę
Fot. rylit
W ramach zajęć muzykoterapeutycznych organizowanych przez Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa w klubie „Orlik” na cieplickim osiedlu Orle wystąpiła wczoraj kapela góralska ,,Jetelinka” z Jaworzynki i Istebnej.

Artyści zaprezentowali folklor i muzykę ludową górali Beskidu Śląskiego, jak się okazuje bardzo różniące się od folkloru i muzyki górali podhalańskich.
Audycja umuzykalniająca była już kolejną zorganizowaną we współpracy z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. Program prowadziła Monika Wałach, a odbiorcami była grupa dzieci z zespołem Downa i ich opiekunowie.

Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania muzyki górali z Beskidu Śląskiego, a także różnych historii i anegdot pomagających zaprezentować przeróżne instrumenty muzyczne, takie jak: róg pasterski, trombita, fujara postna, pisko, złubcoki, dudy czy okaryna. Dzieci miały możliwość nie tylko poznać niespotykane na co dzień instrumenty, ale także mogły popróbować swoich sił w graniu na nich. Otrzymali jakiś instrument i nastąpiło wspólne muzykowanie. Była też nauka tańca góralskiego, w której aktywnie uczestniczyły niemal wszystkie dzieci. Górale zaprezentowali też stroje ludowe mieszkańców Beskidu Śląskiego, a całość informacji podana została we wspaniałej, okraszonej góralskim humorem formie.

– Audycje umuzykalniające organizowane we współpracy z Filharmonią Dolnośląską odbywają się w tym miejscu z różną częstotliwością od ponad dwóch lat – mówi Prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z zespołem Downa, Janusz Wielocha. – Jest to wielkie wsparcie cotygodniowych zajęć prowadzonych z grupą naszych dzieci przez dyplomowaną muzykoterapeutkę, Dorotę Królikowską, na co dzień nauczyciela wychowania muzycznego w jednej z cieplickich szkół.

Bezpośredni kontakt z muzyką na żywo, poznawanie instrumentów, kultury innych narodów, czy innych regionów Polski, uczestniczenie i współuczestniczenie w tych mini koncertach pozwala dzieciom z zespołem Downa na nawiązanie kontaktu z osobami prowadzącymi zajęcia, otwarcie na współpracę, wzmocnienie i rozwinięcie poczucia własnej wartości, pewności siebie, wiary w swoje siły i możliwości.

Elementy te mają olbrzymie znaczenie dla właściwego rozwoju psychoterapeutycznego naszych dzieci. Terapia muzyką jest jednym z ważniejszych elementów pracy nad właściwym rozwojem intelektualnym dzieci z zespołem Downa, autyzmem, czy dziecięcym porażeniem mózgowym. Warsztaty muzyczne z elementami muzykoterapii dla dzieci z zespołem Downa odbywają się w klubie ORLIK od maja 2006 roku. Salę klubu należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej OSTOJA stowarzyszenie użytkuje nieodpłatnie dzięki pozytywnej decyzji zarządu.

– To wielkie wsparcie naszych działań, ponieważ dysponujemy piękną salą na parterze, z zapleczem sanitarnym, do której jest dobry dojazd z każdego punktu miasta – mówi J. Wielocha. W każdy czwartek odbywają się tutaj zajęcia w dwóch grupach wiekowych: o 16:30 dzieci młodsze, a o 17:00 dzieci starsze i młodzież.”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
521
Tak
26%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group