Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7328
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Tarasy Książa czekają

Czwartek, 23 kwietnia 2020, 13:18
Aktualizacja: Niedziela, 26 kwietnia 2020, 6:10
Autor: Mateusz Mykytyszyn – Zamek Książ
Wałbrzych: Tarasy Książa czekają
Fot. Użyczone/Zamek Książ
Najpiękniejsze ogrody w Polsce po przerwie ponownie otwarte. Od piątku 24 kwietnia do 3 maja będzie możliwe zwiedzanie Tarasów Zamku Książ oraz ogrodu otaczającego Palmiarnię. Zamek Książ i Palmiarnia nadal pozostają zamknięte do odwołania.

Trasa zwiedzania ogrodów zamkowych rozpoczyna się od strony Dziedzińca Honorowego i kończy się wyjściem z Tarasu Północnego. Dzięki temu oprócz tarasów podczas zwiedzania będzie można obejrzeć także Zamek Książ z każdej strony świata. Wejście do książańskich ogrodów będzie się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym. Maseczki i zachowanie odstępów są niezbędne, aby po przerwie móc na powrót cieszyć się otwarta przestrzenią bajkowego ogrodu na książęcej skale.

W przypadku ogrodów Palmiarni zwiedzanie rozpoczyna się od jej bramy głównej, która przyjechała w 1907 roku ze zburzonego pałacu książąt von Pless w Berlinie. Przed bramą wydzielone zostaną miejsca oczekiwania w kolejce do kasy. W ogrodzie otaczającym Palmiarnię oprócz budzącej się do życia roślinności będzie można także zobaczyć wielkoformatowe historyczne fotografie tego wyjątkowego miejsca, zwanego czasami najpiękniejszym bukietem dla księżnej Daisy von Pless (ostatnia właścicielka Zamku Książ, zm.1943);
W ogrodach ponadto pięknie kwitną kilkudziesięcioletnie magnolie, które koniecznie trzeba zobaczyć.
Tarasy przyzamkowe zajmują powierzchnię 2 hektarów, położone są na 12 różnych poziomach i utrzymane są w stylu francuskim. Ze wszystkich roztaczają się zachwycające widoki na okolicę, które w swoich pamiętnikach opiewała najsłynniejsza mieszkanka Zamku Książ, księżna Daisy von Pless. Choć ich wygląd zmieniał się przez wieki, swoją funkcje pełnią nieprzerwanie od XVII wieku.

Pierwsze ogrody ozdobne w Zamku Książ zostały utworzone w miejscu dawnych fortyfikacji, a zaczęto ja zakłada za panowania w Krzysztofa II von Hoberga, to jest w pierwszej połowie XVII wieku. Jednak dopiero po wyburzeniu w 1646 roku dawnych murów i wałów oraz zakończeniu w 1648 roku wojny 30-letniej pojawiła się możliwość ich powiększenia i wzbogacenia. Wkrótce też, początkowe – gospodarcze przeznaczenie tarasów ustąpiło miejsca ich roli ozdobnej, estetycznej i spacerowej. Wokół zamczyska zaczęły powstawać ogrody kwiatowe utrzymane w stylu renesansowym. W latach 1913 – 1927 nastąpiła ostatnia faza ich rozbudowy i to właśnie wtedy uzyskały kształt i wygląd w większości zachowany do dziś. Przed ostatnią wojną światową książańskie tarasy obsadzano dwa razy do roku (wiosną i jesienią), a potrzebnych do tego było ponad 20 tys. roślin. W większości pochodziły z książęcego ogrodnictwa i palmiarni w Lubiechowie. W czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu tarasy uległy częściowemu zniszczeniu. Po ich uporządkowaniu i naprawieniu szkód w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia, jak niegdyś są ulubionym miejscem spacerów i odpoczynku turystów odwiedzających wałbrzyski zamek.

Unikatowe tarasowe ogrody w stylu francuskim będą otwarte już od jutra (24 kwietnia) od godziny 11:00. Budząca się wiosnę będzie można witać w Książu codziennie do godziny 18:00. Kasy czynne są o godzinę krócej

CENY:
6 zł – tarasy
8 zł – ogród w Palmiarni
10 zł – bilet łączony
Nie ma biletów ulgowych. Wstęp bezpłatny jedynie dla dzieci do 5 lat.

BILETY:
- można kupić przez Internet: https://bilety.ksiaz.walbrzych.pl/rezerwacja/termin.html?wid=303
- w recepcji Hotelu Książ
- w kasie w Palmiarni
- nie trzeba wykorzystać 2 biletów jednego dnia;

Twoja reakcja na artykuł?

5
56%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
22%
Smuci
0
0%
Złości
2
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group