Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 11609
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tablica pamiątkowa na domu Hanny Reitsch?

Środa, 2 września 2009, 12:40
Aktualizacja: Czwartek, 3 września 2009, 15:48
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Tablica pamiątkowa na domu Hanny Reitsch?
Fot. Archiwum
Czy dom, w którym przyszła na świat i wychowała się pilotka bohaterka nazistowskich Niemiec, urodzona w Hirschbergu Hanna Reitsch będzie wyróżniony tablicą pamiątkową? Taka propozycja padła ze strony Deutsches Segelflugmuseum mit Modellflug (Niemieckiego Muzeum Szybownictwa i Modelarstwa). – Wniosek nie spełnia wymogów formalnych – uważa szef komisji statutowej radny Krzysztof Mróz.

Wniosek podpisany przez niejakiego Klausa J. Scheera z załącznikami w postaci artykułów prasowych i kserokopii zdjęć, wpłynął na biurko szefa rady miejskiej kilka dni temu. – Przekazałem pismo do komisji statutowej – mówi Hubert Papaj, przewodniczący rady miejskiej.

Pismo jest po niemiecku. Jego autorzy ubolewają, że nie napisali po polsku, ale wyrażają nadzieję, że odpowiedni urząd zleci tłumaczenie wniosku. Czytamy w nim, że propozycja, aby wyróżnić dom Hanny Reitsch tablicą pamiątkową, padła od „przyjaciół lotników” Zbigniewa Muczyńskiego z Jeleniej Góry oraz Hansa Rudolpha z Cottbus. W propozycji wskazuje się kamienicę przy ulicy Bankowej 11. To właśnie tu przyszła na świat i wychowała się „znana pilotka.” – jak określają Reitsch wnioskodawcy.

– Jest honorową obywatelką miasta Hirschberg oraz austriackiego ośrodka szybownictwa Timmersdorf. W Białym Domu przyjmował ją prezydent Kennedy, a amerykańskie Society od Experimental Test Pilots nadało jej tytuł honorowego członka – czytamy.

Autorzy ani słowa nie wspominają o nazistowskiej przeszłości Hanny Reitsch, która do ostatnich dni pozostała wierna przesłaniu Adolfa Hitlera. Była z Fuhrerem niemal do końca w bunkrze w Berlinie i jako ostatnia pilotka wydostała się z oblężonej stolicy Rzeszy samolotem. Po wojnie dostała się do amerykańskiej niewoli. Po wyjściu z internowania osiadła w USA, gdzie kontynuowała karierę pilotki szybowców aż do kresu swoich dni.

We wniosku jest za to sporo błędów. Pomysłodawcy ufundowania tablicy piszą, że Reitsch chodziła do szkoły w Cieplicach, co nie jest prawdą (chodziła do dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 2 – wówczas gimnazjum dla dziewcząt). Czytamy też, że matka pilotki była okulistką. W rzeczywistości okulistą był ojciec.
Krzysztof Mróz, radny i szef komisji statutowej, nie bardzo wie, co zrobić z takim wnioskiem. – Nie spełnia wymogów formalnych, bo nie jest po polsku – powiedział nam K. Mróz. – Poza tym nie chcemy wracać do drażliwych kwestii z II wojny światowej, które przy tej okazji na pewno wypłyną – dodał.

O Hannie Reitsch zrobiło się głośno trzy lata temu przy okazji polskiego wydania jej pamiętników. Ich edycja wzbudziła bardzo mieszane uczucia. Pilotka de facto do dziś jest honorową obywatelką miasta, tyle że nie Jeleniej Góry, ale Hirschbergu. Polska rada miejska nie stanowi bowiem ciągłości historycznej z radą niemiecką i nie może uchylić uchwał wydanych przez niemieckich poprzedników. To samo tyczy zresztą postaci Adolfa Hitlera.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (49)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Hannie Reitsch należy się tablica pamiątkowa?

Oddanych
głosów
0
Tak
0%
Nie
0%
Nie mam zdania
0%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Aktualności
Patryk dziękuje uczestnikom pikniku
 
Aktualności
Diamencikowe stroje są super
 
Polityka
Karpacz: R. Jęcek vs. T. Frytz
 
Kultura
"Jak u Hitchcocka" – koncert dla Norwida
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group