Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 11646
Zalogowanych: 121
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Szklane cuda u Hauptmannów

Wtorek, 24 listopada 2009, 8:26
Aktualizacja: 8:27
Autor: KIKA
REGION: Szklane cuda u Hauptmannów
Fot. KIKA
W poniedziałkowe popołudnie zaprezentowano poplenerową wystawę „EKOGLASS 2009”. Eksponaty można było podziwiać w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów – oddziale Muzeum Karkonoskiego, mieszczącego się przy ul. 11 Listopada w Szklarskiej Porębie. Jest to wynik współpracy polskich, czeskich i słowackich artystów.

Miasto u podnóży Szrenicy stanowiło kiedyś prawdziwe zagłębie szklarnictwa. To tu wytwarzano produkty znane w całej Europie, a nawet na świecie. „EKOGLASS FESTIWAL” jest próbą powrotu artystów po 119 latach do trudnej sztuki hutniczej.

W lipcu odbyła się druga edycja tej międzynarodowej imprezy. Pojawili się wybitni twórcy szkła artystycznego z Polski: prof. dr hab. Małgorzata Dajewska, dr Mariusz Łabiński, Beata Damian-Speruda, Marzena Krzemińska, Igor Wójcik, Maciej Zaborski, z Czech: Jakub Berdych, Andrej Nemeth, Oldřich Pliva , Jíři Šuhájek i ze Słowacji Patrik Illo i Martin Muranica. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali marszałek Marek Łapiński i burmistrz Arkadiusz Wichniak, a partnerami była Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Karkonoski Park Narodowy, Fundusz Ochrony Środowiska, Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie i wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki.

Dzięki uprzejmości Henryka Łubkowskiego z „Leśnej Huty” w Szklarskiej Porębie oraz piechowickiej huty „Julia”, uczestnicy festiwalu mogli korzystać z pieców do wytopu szkła. – Pomagaliśmy młodym artystom w realizacji ich projektów. Nauczenie sztuki hutniczej zdolnego ucznia trwa od 5-7 lat. Tutaj szkło dyktuje tempo, a my musimy być zawsze o jeden krok przed nim – opowiada H. Łubkowski. Wpływ piękna Karkonoszy odznacza się podczas plenerowych warsztatów dla wrocławskich studentów. Przyjeżdżają oni z gotowymi pomysłami, które często zmieniają czerpiąc inspirację wprost z krajobrazu.

Zeszłoroczny festiwal był wyłącznie polski. W tym roku zaproszono do współpracy artystów czeskich i słowackich. Duże zaangażowanie w pozyskiwanie środków finansowych wykazała Solidarność Polsko-Czeskosłowacka. – Okazało się, że sztuka tworzenia szkła artystycznego w polskim wydaniu interesuje znane i podziwiane autorytety ze Słowacji i Czech. Dotychczas to my zachwycaliśmy się ich pracami. Przy okazji tego typu artystycznych wydarzeń możemy wymieniać poglądy i uczyć się od siebie nawzajem – mówi prof. Małgorzata Dajewska z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Podstawową ideą festiwalu było przedstawienie możliwości recyklingowego wykorzystania stłuczki szklanej do ponownego wytopu. Artyści chcieli w ten sposób zachęcić nas do dbałości o ochronę środowiska naturalnego człowieka i przekonać do walki z jego postępującym zanieczyszczeniem. – Z pozoru szkło wydaje się mało plastyczne, a można z niego zrobić takie cuda – stwierdzili oglądający wystawę. „EKOGLASS FESTIWAL” będzie imprezą cykliczną, a jego pomysłodawcy mają nadzieję na wpisanie do stałego kalendarza znaczących międzynarodowych wydarzeń artystycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
448
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group