Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 9840
Zalogowanych: 126
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Szansa dla kościoła

Wtorek, 15 czerwca 2021, 7:02
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Szansa dla kościoła
Fot. użyczone
Towarzystwo Przyjaciół Szklarskiej Poręby wraz z Urzędem Miasta rozpoczęło starania o przeprowadzenie rewitalizacji najstarszej świątyni w mieście pod Szrenicą, czyli kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej.

W ostatnich dniach członkowie Towarzystwa Przyjaciół Szklarskiej Poręby przeprowadzili gruntowne prace porządkowe wnętrza położonej w dolnej części miasta świątyni. Między innymi uprzątnięto materiały budowlane oraz piach zalegające w obiekcie po dawnych pracach remontowych. Dokonano też wstępnej oceny stanu budowli. Ma to być wstęp do podjęcia starań o pozyskanie środków zewnętrznych na rewitalizację kościoła i przywrócenie mu funkcji sakralnej.

Szacujemy, że koszt najpilniejszych prac renowacyjnych w kościele wynosi około 360 – 380 tysięcy złotych - mówi Robert Kotecki z Towarzystwa Przyjaciół Szklarskiej Poręby. - W pierwszej kolejności należy przeprowadzić zabezpieczenie ołtarza, chóru oraz empory oraz odnowić polichromie świątyni. Na szczęście dach kościoła jest szczelny. Jego wnętrze jest suche, a na ścianach nie ma zagrzybień.

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Szklarskiej Porębie Dolnej jest najstarszą, zachowaną świątynią na terenie miasta pod Szrenicą. Murowany kościół z kamienia, jeszcze bez wieży, wznoszono w tym miejscu prawdopodobnie od około 1639 roku. Budowa, którą prowadzili protestanci trwała do 1650 roku, o czym świadczy data umieszczona nad łukiem portalu wejściowego. Dopiero po wojnie trzydziestoletniej, na mocy dekretu cesarza Ferdynanda III Austriackiego w latach 1653 - 1654 protestanckie kościoły na Dolnym Śląsku, przechodziły w ręce katolików. Wśród nich była murowana świątynia w Szklarskiej Porębie Dolnej, przekazana w zarząd zakonowi Cystersów z Cieplic, 22 lutego 1654 roku. Kościół w obecnym kształcie został wykończony w 1655 roku. Dobudowano wówczas wieżę z dzwonnicą, na której zawieszono trzy dzwony, w tym jeden odlany w 1420 roku oraz zegar. Do 1718 roku ze świątyni oprócz katolików korzystali też protestanci, którym kościół wypożyczano.

W 1972 roku kościół wyremontowano. Wymieniono zniszczone elementy więźby dachowej, pokryto dach blachą cynkową. W 1998 wykonano częściowe odwodnienie i zabezpieczono dach wykorzystując środki z funduszu popowodziowego. Ostatnie nabożeństwa pogrzebowe odprawiono w kościele w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Od tamtego czasu świątynia czeka na gruntowny remont. W 2008 budynek odwodniono i odgrzybiono. Wymaga jednak kapitalnego remontu pod nadzorem konserwatorskim, który przekracza możliwości parafii.

Twoja reakcja na artykuł?

38
76%
Cieszy
1
2%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
10%
Złości
5
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
431
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group