Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 10288
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Świętują Niepodległość

Poniedziałek, 11 listopada 2019, 13:44
Aktualizacja: Środa, 13 listopada 2019, 8:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Świętują Niepodległość
Fot. Przemek Kaczałko
W Jeleniej Górze trwają obchody Święta Niepodległości... Punktualnie o godz. 12:00 na Placu Ratuszowym odbyła się główna uroczystość, podczas której śpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Były też przemówienia, przemarsz pod kościół "garnizonowy" oraz składanie kwiatów pod pomnikiem "Wolność i Niepodległość".
Harcerstwo to przede wszystkim patriotyzm i trudno, żeby nas tu zabrakło. W sobotę mieliśmy XII edycję Dolnośląskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, a poza tym - tradycyjnie obstawiamy poczty sztandarowe, pełnimy służbę wartowniczą i wykonujemy szereg innych zadań - powiedział hm. Robert Zapora, komendant Hufca Karkonoskiego ZHP.
Staramy się trochę inaczej obchodzić Święto Niepodległości - uroczyście, ale też zabawowo, bo to święto radosne. Udało nam się odzyskać niepodległość 101 lat temu, po 123 latach. Dzisiaj wiele pokoleń zabiega o to, żebyśmy cały czas byli niepodlegli, pamiętali co było przed nami gdy byliśmy podzieleni przez zaborców, ale też pamiętali o przyszłości, którą budujemy dla przyszłych pokoleń - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

W trakcie uroczystości w centrum miasta nad głowami zgromadzonych przelatywały samoloty Aeroklubu Jeleniogórskiego, Bractwo Kurkowe strzeliło z moździerza, rozdawano rogale, przemawiał prezydent miasta.

Ponadto w samo południe zgromadzeni odśpiewali Hymn Narodowy, a następnie udali się w pochodzie pod Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odsłonięto zaktualizowaną tablicę jeleniogórskich Kawalerów Orderu Virtuti Militari, składano kwiaty pod pomnikiem Wolność i Niepodległość, po czym chętni mogli wziąć udział w mszy św. w intencji ojczyzny. Na godz. 14:00 w kościele "garnizonowym" zaplanowano koncert Marcina Wyrostka, a o godz. 18:30 przy Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego odbędzie się Ognisko Patriotyzmu.

Twoja reakcja na artykuł?

39
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
6%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
8
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
758
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group