Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3198
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Spotkanie z Przemysławem Wiaterem w Bukowcu

Niedziela, 5 listopada 2017, 7:18
Autor: Joanna
Region: Spotkanie z Przemysławem Wiaterem w Bukowcu
Fot. Joanna
W Pałacu w Bukowcu odbyło się 3 listopada spotkanie z Przemysławem Wiaterem, który promował swoją najnowszą książkę. „Laboranci u Ducha Gór. Dawne Ziołolecznictwo w Karkonoszach i Górach Izerskich” to mnóstwo tajemnic i ciekawostek na temat właściwości ziół występujących w naszych górach.

Przemysław Wiater to historyk, historyk sztuki, kustosz dyplomowany, pracownik Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddziału Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji na temat historii Dolnego Śląska, a w szczególności dziejów Karkonoszy i Gór Izerskich.

Podczas piątkowego spotkania w Bukowcu przedstawił kilka ciekawostek jakie można znaleźć w jego najnowszej książce. Jest ona w pewnym stopniu uzupełnieniem poprzedniej publikacji, która została wydana kilka lat wcześniej pt. „Walonowie u Ducha Gór”, w której to autor odkrywał tradycje kulturowe regionu.

Książka pt. „Laboranci u Ducha Gór” to zbiór wielu informacji i legend związanych z roślinnością występującą w naszych górach. Autor przeanalizował dawne zielarskie zwyczaje pod kątem kulturowym, historycznym oraz przekazów ludowych. Dzisiaj te informacje mogą z całą pewnością wywołać uśmiech, ale także zdziwienie. O roślinach, sposobach ich zdobywania, krąży mnóstwo legend, których nie znamy, a które poparte są nawet przykładami wśród… pomników natury.

Autor odnalazł także kilka starych przepisów na ziołowe medykamenty. Karkonosze i Góry Izerskie dawniej słynęły z ziołowych tradycji a samych laborantów bardzo wspierała hrabina von Reden, dawna właścicielka pałacu w Bukowcu. Dziś te przekazy są mało znane. Aby o nich poczytać warto sięgnąć do książki Przemysława Wiatera.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group