Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Marii
Czytających: 12177
Zalogowanych: 70
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spór o halę przy Różyckiego

Sobota, 25 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 22:33
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Spór o halę przy Różyckiego
Fot. Krzysiek
Temat budowy hali targowej na ryneczku przy ulicy Różyckiego wraca jak bumerang. Samorządowcy chcą ucywilizować to miejsce i postawić pawilon. Sprzeciwiają się temu sami kupcy.

Na pomysł postawienia zadaszonej hali wpadł kilka lat temu Józef Kusiak, prezydent Jeleniej Góry. Akcja została rozplakatowana w mieście, a kupcy – zaproszeni na specjalne spotkanie temu poświęcone. Ale już wówczas idea nie wzbudziła wśród handlowców entuzjazmu.

Ostatnio sprawą powtórnie zainteresował się samorząd, który ogłosił przetarg na budowę hali kupieckiej. Zgłosiło się dwóch inwestorów: Zrzeszenie Handlu i Usług oraz Kazimierz Wilk, zarządca targowiska przy ulicy Różyckiego. Ale przetarg został unieważniony. Jego wyników nie zaakceptowali handlowcy, były też formalne niedociągnięcia.

Czy w końcu na Zabobrzu powstanie hala handlowa? Władze miasta chcą ogłosić kolejny przetarg na jej budowę. Jedna z koncepcji zakłada postawienie gigantycznej wiaty, która osłoniłaby około 1800 metrów kwadratowych powierzchni na ryneczku. Każde stoisko miałoby być zaopatrzone w dostęp do wody, kanalizacji i sieci energetycznej. Koszt budowy takiej inwestycji to szacunkowo dwa i pół miliona złotych.

Danuta Wójcik, przewodnicząca Rady Kupieckiej przy Stowarzyszeniu „Wspólne miasto” jest przekonana, że kupcy pod taką halą zbankrutują.
– Wzrosną koszty wynajmu stoisk. Analogicznie wzrosną ceny. I mało kto będzie tam robił zakupy. A przecież inwestor oczekiwać będzie na częściowy zwrot pieniędzy, które włoży w budowę – usłyszeliśmy.

Handlowcy wolą dalej pracować pod chmurką. – Na świecie są otwarte targowiska i nikomu to nie przeszkadza – mówią. Oczekują jedynie, że miasto ogrodzi teren, postawi latarnie oraz parking. Samorządowcy twierdzą, że handlowców stać na to, aby sami zadbali o poprawę warunków w miejscu, gdzie pracują. Podkreślają też, że jeśli kupcy nie zechcą hali, to po prostu ona nie powstanie.

Nie jest tajemnicą, że teren targowiska jest jednym z bardziej atrakcyjnych gruntów na Zabobrzu. Miały go na oku wielkie sieci handlowe zainteresowane budową marketów. Taka placówka jednak na razie tam nie powstanie. Taką gwarancję dały handlowcom władze miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
208
Tak, często
13%
Czasami
46%
Nigdy
8%
Nie, wolę autobus
5%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
 
Aktualności
Koncert w Zachełmiu
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group