Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5082
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Skromna pamięć o ofiarach wojny

Poniedziałek, 10 maja 2010, 9:18
Aktualizacja: 9:19
Autor: TEJO
REGION: Skromna pamięć o ofiarach wojny
Fot. TEJO
Kilka zniczy zapłonęło w miniony weekend – z racji rocznicy zakończenia II Wojny Światowej – na borowickim cmentarzyku jeńców wojennych pracujących przy budowie Drogi Sudeckiej, których naziści rozstrzelali w 1944 roku.

To jedno z nielicznych na naszym terenie miejsc pamięci świadczących o okropnościach II Wojny Światowej. Działania wojenne wszak ominęły region jeleniogórski. W Borowicach spoczywają szczątki 38 jeńców, którzy zostali rozstrzelani przez hitlerowców po przerwaniu katorżniczych prac przy budowie Drogi Sudeckiej w 1944 roku. Byli to głównie żołnierze rosyjscy, belgijscy, polscy i luksemburscy.

W miniony weekend kilka osób odwiedziło odnowioną trzy lata temu nekropolię, aby oddać hołd pamięci ofiarom II Wojny Światowej. Pozostawiono kilka zniczy.

To nie jedyny symbol pamięci. Na drzewie przy krzyżu w obrębie cmentarza wciąż wiszą powieszone tam przez jeleniogórskich cyklistów kartki z nazwiskami ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, która wydarzyła się dokładnie miesiąc temu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group