Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8944
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Skromna pamięć o ofiarach wojny

Poniedziałek, 10 maja 2010, 9:18
Aktualizacja: 9:19
Autor: TEJO
REGION: Skromna pamięć o ofiarach wojny
Fot. TEJO
Kilka zniczy zapłonęło w miniony weekend – z racji rocznicy zakończenia II Wojny Światowej – na borowickim cmentarzyku jeńców wojennych pracujących przy budowie Drogi Sudeckiej, których naziści rozstrzelali w 1944 roku.

To jedno z nielicznych na naszym terenie miejsc pamięci świadczących o okropnościach II Wojny Światowej. Działania wojenne wszak ominęły region jeleniogórski. W Borowicach spoczywają szczątki 38 jeńców, którzy zostali rozstrzelani przez hitlerowców po przerwaniu katorżniczych prac przy budowie Drogi Sudeckiej w 1944 roku. Byli to głównie żołnierze rosyjscy, belgijscy, polscy i luksemburscy.

W miniony weekend kilka osób odwiedziło odnowioną trzy lata temu nekropolię, aby oddać hołd pamięci ofiarom II Wojny Światowej. Pozostawiono kilka zniczy.

To nie jedyny symbol pamięci. Na drzewie przy krzyżu w obrębie cmentarza wciąż wiszą powieszone tam przez jeleniogórskich cyklistów kartki z nazwiskami ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, która wydarzyła się dokładnie miesiąc temu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1010
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group