Piątek, 30 lipca
Imieniny: Julity, Piotra
Czytających: 7152
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Skarby z baszty. Przetrwały ponad półtora wieku

Piątek, 22 kwietnia 2011, 17:30
Aktualizacja: 17:59
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Skarby z baszty. Przetrwały ponad półtora wieku
Fot. TEJO
Kapsułę pamięci z XIX–wiecznymi dokumentami i gazetami (najstarszy egzemplarz pochodzi z 1842 roku) znaleziono podczas remontu Baszty Zamkowej, która już w maju będzie – w nowej formie – oddana do użytku mieszkańcom i turystom. Zawartość kapsuły, po zeskanowaniu, trafi do Archiwum Państwowego.

Wydanie najstarszego jeleniogórskiego tygodnika „Der Bote aus dem Riesengebirge” z czwartku, 31 sierpnia 1843 roku, numer gazety „Die Post aus dem Riesengebierge”, także z czwartku, tyle że 19 lipca roku 1888, ówczesny budżet miasta, spis z kasy oszczędnościowej, rejestr wydatków dla ludzi ubogich, wykaz cen zbóż, ręcznie kolorowana fotografia planu miasta – to najważniejsze przedmioty zachowane w kapsule pamięci.

Tuba z nasączonym olejem pergaminem w środku została odkryta podczas prac renowacyjnych w Baszcie Zamkowej. Ta średniowieczna pozostałość po murach obronnych i dawnej bramie, do 1911 roku pełniła funkcję użytkową: była tam platforma widokowa. Najpewniej pod koniec XIX wieku w maszt wieży wbudowano kapsułę pamięci z najważniejszymi – zdaniem mieszkańców Hirschbergu – świadectwami codzienności miasta z tamtych lat. W XX wieku dołożono jeszcze maszynopis z roku 1934 informujący o remoncie masztu z racji zniszczenia przez burzę.

Dokumenty przetrwały w świetnym stanie, niemal nienaruszone, jedynie odkształcone długoletnim zamknięciem w tubie. Bogusław Trafikowski, kierownik robót, o znalezieniu podczas demontażu masztu kapsuły poinformował służby konserwatorskie, a samo znalezisko przeniósł do ratusza, do rąk prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. – Wszystko zostało zaprotokołowane, a ja – korzystając z okazji – „nadużyłem” stanowiska i zabrałem dokumenty do domu, aby je przeanalizować – powiedział dziś pół żartem prezydent miasta.

Wkrótce zawartość kapsuły trafi do Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie na specjalnym skanerze zostanie zdygitalizowana i w tej formie udostępniona czytelnikom. Oryginały przejmie jeleniogórski oddział Archiwum Państwowego. Zaś na maszcie Baszty Grodzkiej będzie zamontowana nowa kapsuła. – Trafią tam zarówno różne dokumenty jak i wydawnictwa lokalne, w tym prasa. Wzorem dawnych mieszkańców miasta chcemy w ten sposób przekazać przyszłym mieszkańcom pamiątki ze współczesnej Jeleniej Góry – tłumaczy Marcin Zawiła.

Kiedy to nastąpi? Najpewniej w maju, kiedy to Baszta Zamkowa, po dobudowaniu ażurowego wejścia od strony Podwala, będzie udostępniona dla zwiedzających. Jeszcze nie wiadomo, jak zostanie zagospodarowana: będą na pewno dwa poziomy galerii widokowej.

Kapsuła z Baszty Zamkowej jest drugim tego typu znaleziskiem w ciągu ostatnich miesięcy. W ubiegłym roku tubę z pamiątkami z końca XIX wieku wydobyto podczas prac konserwatorskich jabłka na szczycie ratuszowej wieży. Z kolei w roku 2008 – z racji jubileuszu 900-lecia Jeleniej Góry – zamurowano kapsułę pamięci pod popiersiem jelenia przy ratuszowej przybudówce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group