Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9266
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ścieki w rzece Bóbr?

Środa, 23 maja 2018, 8:11
Aktualizacja: Czwartek, 24 maja 2018, 7:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ścieki w rzece Bóbr?
Fot. użyczone
Park Krajobrazowy Doliny Bobru – w rejonie rzeki – w ostatnich dniach z pewnością nie należy do miejsc urokliwych. Wszystko za sprawą zanieczyszczenia, które pojawiło się w korycie rzeki. Przedstawiciel "Wodnika" zapewnia, że spółka nie jest odpowiedzialna za stan zanieczyszczenia przy Perle Zachodu.

- W dniu 16 maja (środa), idąc z psem na spacer ok. godziny 10, na wysokości oczyszczalni ścieków zauważyłam wypływające z rury w wale przeciwpowodziowym zanieczyszczenia. Rzeka śmierdzącej cieczy wylewała się wartkim strumieniem do Bobru. Smród jak z kanalizacji i piana spływały z nurtem. Już na wysokości Perły Zachodu, gdzie rzeka zwalnia tworząc zalew - widok i smród był zatrważający. Nic nie dały moje telefony do inspekcji ochrony środowiska. Pani ograniczyła się do przyjęcia zgłoszenia. Po czym skwitowała moje zniecierpliwienie tekstem: „Nie wsiądę przecież do samochodu i nie pojadę tam". I lały się ścieki jeszcze o godz. 13 jak wracałam. Takie to mamy porządki w Jeleniej Górze – napisała na swoim profilu w portalu społecznościowym jedna z internautek.

O wyjaśnienia poprosiliśmy rzecznika PWiK „Wodnik”, który przekonuje, aby nie wiązać wycieku przy oczyszczalni z widokiem przy Perle Zachodu. - W odniesieniu do przesłanych materiałów zdjęciowych informujemy, że część zdjęć nie dotyczy wylotu ścieku oczyszczonego z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, a lokalizacji przy Perle Zachodu, w którym to miejscu odprowadzane są ścieki z Siedlęcina, restauracji Perła Zachodu oraz elektrowni. Odległość miejsca wylotu MOŚ od Perły wynosi około 5 km (rzeką). Wobec powyższego nie możemy ustosunkować się do sytuacji ze zdjęć nie dotyczących oczyszczalni w Jeleniej Górze – powiedział Zbigniew Rzońca, rzecznik spółki „Wodnik”.

- Część zdjęć dotycząca wylotu ścieku oczyszczonego z MOŚ Jelenia Góra, na którym widać przebarwienia nie świadczy o złym oczyszczaniu. Wyniki laboratoryjne ścieku oczyszczonego są prawidłowe, a chwilowe przebarwienia mogą powstawać w wyniku bieżących czynników eksploatacyjnych na osadnikach wtórnych (np. czyszczeniu koryt i przelewów pilastych) – stwierdził rzecznik.

- Dodatkowo informujemy, że ewentualne spienienie rzeki przy wylocie to wynik różnicy wysokości (kaskada) pomiędzy korytem wylotu a rzeką. Po każdym ulewnym deszczu rzeka również wykazuje zmianę zabarwienia, niesie zanieczyszczenia stałe oraz ma tendencje do spieniania (zwłaszcza, że na wysokości naszego wylotu łączą się koryta rzek Kamienna i Bóbr) – dodaje Z. Rzońca.

Internautka podkreśla również, że gdy kilka dni później (20 maja) udała się na Perłę Zachodu – smród nadal był nie do zniesienia, a taka sytuacja - jak dowiedziała się od wędkarzy - zdarza się nie po raz pierwszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
122
Nigdy
24%
Rzadko
45%
Czasami
20%
Często
11%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group