Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 8500
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „S” chce zakazu handlu w niedzielę – zbiórka podpisów

Niedziela, 14 sierpnia 2016, 9:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 sierpnia 2016, 7:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: „S” chce zakazu handlu w niedzielę – zbiórka podpisów
Fot. Przemek Kaczałko
Działacze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w całej Polsce zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, zakazującym handlu w niedzielę. Akcję można wesprzeć również w Jeleniej Górze.

W naszym regionie podpisy są już zbierane w zakładach pracy, gdzie jest „Solidarność”. Akcja planowana jest do końca sierpnia, a w minionym tygodniu rozpoczęła się zbiórka wśród mieszkańców. W tym celu – w przypadku korzystnych warunków atmosferycznych – działacze wychodzą na ul. 1 Maja (przed swoją siedzibą), gdzie zwolennicy zakazu handlu w niedzielę mogą złożyć swój podpis. W razie opadów deszczu, można wejść w tym celu do biura NSZZ „Solidarność”.

Jak mówi przewodniczący zarządu regionu jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność” Franciszek Kopeć, projekt przewiduje wyjątki. - Będzie można korzystać ze sklepów prywatnych właścicieli. Projekt przewiduje, że wszyscy pracownicy mają prawo do wolnej niedzieli, więc jeśli sklep będzie prowadzony przez właściciela, będzie mógł funkcjonować – wyjaśnia.

- Nic nikomu się nie stanie, jak niedziela nie będzie wykorzystana na zakupy, a na inne przyjemności życia – argumentuje F. Kopeć dodając, że jest zwolennikiem zakazu pracy w niedzielę wszędzie tam, gdzie nie jest ona konieczna, więc również w zakładach nie wymagających pracy w ruchu ciągłym (nie dotyczy szpitali, hut, itp.). Póki co, podpisy są zbierane dla branży handlowej, bo sprawa dotyczy największej ilości pracowników.

- Warto zwrócić uwagę, że trzy czwarte krajów europejskich ma niedzielę wolną. Jeżeli mamy korzystać z doświadczeń, to korzystajmy z tych dobrych doświadczeń Europy, w tym z wolnej niedzieli – mówi przewodniczący.

Czytaj również

Komentarze (96)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
65
Plac Ratuszowy
8%
Plac Piastowski
54%
Wolę miejskie parki
38%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group