Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6430
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Rzym czeka na pielgrzymów

Wtorek, 5 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 16:07
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
W pogrzebie Ojca Świętego może wziąć udział nawet 5 milionów ludzi.

Wśród Polaków, którzy zamierzają uczestniczyć w pogrzebie papieża,nie zabraknie wrocławian.
W biurach pielgrzymkowych już wczoraj trudno było znaleźć wolne miejsce na wyjazd do Rzymu

W samym Rzymie, my Polacy, mamy trzy ośrodki uszpasterskie, ale we wszystkich trudno nawet szpilkę wbić. Wiem jednak, że przygotowywane są miejsca noclegowe na stadionie olimpijskim i Stadio Flaminio oraz w miasteczku uniwersyteckim Tor Vergata – powiedział nam dominikanin, ojciec Konrad Hejmo, opiekun polskich pielgrzymów.

Kłopoty z noclegami
Miejsca noclegowe szykowane są też w halach Rzymskich Targów, Pałacu Kongresów i w hali sportowej Palalottomatica. Ci, którzy wolą hotel czy schronisko, mogą szukać pokoi tylko pod Rzymem, np. w Fiuggi (60 km od stolicy Włoch) i Tivoli (40 km do Rzymu).
Ojciec Hejmo dodaje, że jego ośrodek duszpasterski prawdopodobnie będzie miał wejściówki na plac św. Piotra, na piątkowe uroczystości. – Na razie nie wiemy jeszcze, kiedy je dostaniemy, ale osoby, które chciałyby je zdobyć, powinny się kontaktować z punktem informacyjnym na pl. Piusa XII 3 lub z ośrodkiem „Sursum Corda” przy ul. Vincenzo Monti 1 – powiedział dominikanin. Dla osób, które przyjeżdżają do Wiecznego Miasta samochodami i autokarami, punkty informacyjne działają już na rzymskiej obwodnicy. Na przedmieściach zostały przygotowane ogromne parkingi.
Z Janem Pawłem II w Rzymie zamierza pożegnać się wielu wrocławian. Wyjazdy dla nich organizują parafie. Najczęściej korzystają z pośrednictwa biur pielgrzymkowych albo biur podróży. Niestety, wczoraj w większości z nich wszystkie miejsca były już zajęte. Kiedy Watykan podał informację, że pogrzeb papieża odbędzie się w piątek, niektóre biura postanowiły zorganizować dodatkowe wyjazdy, w środę.

Samolot do Rzymu
Już w niedzielę w wylatujących we wtorek i czwartek samolotach do Rzymu i Mediolanu nie było ani jednego wolnego miejsca. Dlatego od rana linie lotnicze przekonywały władze polskich i włoskich lotnisk, by zezwoliły na lądowanie jak największej liczbie dodatkowych samolotów. Po długich rozmowach udało się ich przekonać. Od jutra do piątku w Rzymie wyląduje ponad 30 dodatkowych samolotów, z czego ponad połowa to maszyny tanich przewodników.
– Na razie udało nam się uruchomić cztery połączenia. Będzie nimi mogło polecieć na pogrzeb papieża ponad 500 osób. Rozmawiamy jednak o kolejnych dodatkowych lotach – mówił Eryk Kłopotowski z linii lotniczej Sky Europe. Po jednym samolocie odleci dzisiaj i w czwartek z lotniska w Krakowie i Warszawie.
Gdyby nie dodatkowe samoloty, Wizz Air, inna tania linia lotnicza też nie miałaby już co oferować pielgrzymom. Udało jej się jednak uzyskać 10 dodatkowych lotów do Rzymu, po dwa dziennie z lotniska w Katowicach.
Dodatkowe loty będzie miał też LOT i Centralwings.
Średnio za bilet na miejsce na pokładzie tych linii w jedną stronę trzeba będzie zapłacić około 400 złotych. Za dodatkowe loty tradycyjnych przewoźników, jak LOT czy Alitalia – około 1000 złotych w obie strony.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group