Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 19 czerwca
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Czytających: 8996
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Ruina, która ma się odrodzić. Huta Julia w Szklarskiej Porębie czeka na odbudowę

Czwartek, 22 maja 2025, 19:39
Aktualizacja: 19:41
Autor: RaZ
Szklarska Poręba: Ruina, która ma się odrodzić. Huta Julia w Szklarskiej Porębie czeka na odbudowę
Fot. RaZ
Niegdyś należała do czołówki europejskich hut szkła, a jej produkty znane na całym świecie. Dziś budynki po Hucie Józefina – potem Julia - popadają w ruinę, lecz nowy właściciel zapowiada, że to miejsce się odrodzi, zachowując hutnicze dziedzictwo.

Budynek po Julii, niestety, popadł w ruinę, lecz wszystko wskazuje na to, że jego historia może zostać przywrócona do życia. Nowy właściciel, Grupa Arche, przedstawiła już wstępną koncepcję rewitalizacji tego miejsca, zakładającą stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni o charakterze kulturalnym, turystycznym i rekreacyjnym. Szklarska Poręba została już dodana do planowanych inwestycji Arche w Polsce:

Inwestor podkreśla, że planowana rewitalizacja nie ma na celu zatarcia tożsamości tego miejsca, lecz jej podkreślenie, zachowując hutniczą historię i unikalny charakter. Obiekt ma stać się otwartym i dostępnym dla mieszkańców i turystów miejscem, które będzie służyło zarówno promowaniu dziedzictwa przemysłowego, jak i integracji społecznej.

Zachwycały wszystkich

W 1842 roku w Szklarskiej Porębie rozpoczęła działalność Huta Józefina, założona przez hrabiego Leopolda von Schaffgotscha. Nazwana na cześć jego żony, szybko stała się jednym z ważniejszych ośrodków produkcji szkła artystycznego i użytkowego na terenie Europy. W jej pracowniach powstawały tysiące unikalnych wzorów, które zachwycały zarówno lokalnych mieszkańców, jak i zagranicznych odbiorców.

Szczególnie w okresie secesji, kiedy to czeskie szkło kopiowało słynne dzieła Tiffaniego, huta z powodzeniem konkurowała na rynku, prezentując własne, oryginalne projekty.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wyrobów była seria "Cyper", której szkła cieszyły się dużym uznaniem i zdobywały liczne nagrody.

Piękne kieliczki do wina

Józefina słynęła także z produkcji remerów, czyli kieliszków do wina, które powstawały pod okiem utalentowanych artystów zatrudnionych w hucie. Setki projektów tego typu wyrobów świadczyły o dużej różnorodności i innowacyjności w tworzeniu szkła użytkowego i ozdobnego.

W latach dwudziestych XX wieku, wobec zmieniających się warunków rynkowych i potrzeb konsumentów, dyrekcja huty podjęła decyzję o rozszerzeniu produkcji o tańsze i bardziej dostępne wyroby, co pozwoliło na utrzymanie konkurencyjności firmy.

(Film w języku niemieckim)

Po tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i okresie powojennej odbudowy, w 1946 roku huta wznowiła działalność, tym razem jako Huta Szkła Kryształowego Julia. W tym czasie w zakładzie pracowało wielu wykwalifikowanych niemieckich mistrzów, którzy szkolili polskich pracowników, przekazując wiedzę i tradycje hutnicze. W latach pięćdziesiątych, w obliczu zmieniających się realiów gospodarczych i rosnącej konkurencji, firma zdecydowała się na zmianę profilu produkcji, rezygnując z wyrobów luksusowych na rzecz bardziej przystępnych cenowo szkliw.

Obecnie, choć zakład mieści się w Piechowicach, na terenie byłej huty w Szklarskiej Porębie nadal zachowały się historyczne budynki, które kiedyś tętniły życiem i kreatywnością hutników.

Twoja reakcja na artykuł?

34
89%
Cieszy
1
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
5%
Smuci
0
0%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Kiedy ostatni raz jechałeś/aś pociągiem?

Oddanych
głosów
852
Kilka dni temu (jeżdżę regularnie)
15%
Miesiąc temu (jeżdżę od czasu do czasu)
30%
Nie pamiątem (jeżdżę samochodem)
50%
Wolę autobus
5%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Dlaczego Właściwie Izrael walczy z Palestyną?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Tłumy wiernych na procesji na Zabobrzu
 
Kościół i wiara
Uroczysta procesja Bożego Ciała w Cieplicach
 
Aktualności
Bezpieczne wakacje w Termach Cieplickich
 
Polityka
Prezydent z wotum zaufania od radnych
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group