Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 6382
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rodzice: bądźcie czujni na groźne zabawki

Wtorek, 17 listopada 2009, 8:54
Aktualizacja: 8:55
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Rodzice: bądźcie czujni na groźne zabawki
Fot. .....
Przed gorączką zakupów prezentów na mikołajki inspekcja handlowa sprawdziła na ile bezpieczne są zabawki sprzedawane w jeleniogórskich sklepach i hurtowniach. Wstępne dane są niepokojące: około 45 procent produktów posiada znaczne uchybienia. To niebezpieczne elementy, groźne dla zdrowia substancje i brak oznakowania towaru.

Jeszcze nie można mówić o podsumowaniu całej akcji sprawdzania zabawek, ponieważ kontrole cały czas trwają. Tymczasem w siedmiu sprawdzonych jeleniogórskich placówkach handlowych najlepiej nie było.

– Podobnie jak w latach poprzednich stwierdzamy niewłaściwe oznakowanie zabawek, co ma główny wpływ na bezpieczeństwo dzieci – mówi Iwona Kozak-Matysiak, dyrektor delegatury Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze. Przede wszystkim brakuje instrukcji obsługi czy zakładania baterii, nie ma też podstawowych informacji dla rodziców np. od jakiego wieku dziecko może korzystać z zabawki, co wpływa na niebezpieczeństwo danej zabawki czyli np. małe elementy, dłuższe sznurki czy grubsza folia. Kiedy zauważamy takie uchybienia, zabawka zdejmowana jest z półek do czasu uzupełnienia wymaganych oznakowań.

Na co więc rodzice powinni więc zwracać szczególną uwagę kupując dziecku zabawkę nie tylko na Mikołaja? Do takich żelaznych zasad należy sprawdzenia czy zabawki nie posiadają ostrych krawędzi, małych elementów czy nie są uszkodzone przed zakupem, czy nie posiadają łatwo odczepiających się elementów, np. oczek niedoszytych w maskotkach, itp.

Przy zabawkach tzw. rosnących w wodzie maleńka kuleczka może się dostać do przełyku dziecka i spowodować uduszenie dziecka. Należy również zwrócić uwagę czy zabawka nie ma zbyt długiego sznurka, w który dziecko może się zaplątać i udusić.

– Szczególnie ważne jest też przestrzeganie przeznaczenia wiekowego zabawki. Ważne jest też by sprawdzać skład chemiczny kosmetyków dla dzieci oraz informację o możliwości wystąpienia alergii – wymienia Iwona Kozak-Matysiak.

Zabawki do przemieszczania się muszą mieć łatwe w obsłudze i sprawne hamulce, nie mogą być zasilane prądem o napięciu wyższym niż 24 wolty. Ważne też, by sprawdzać zabezpieczenia baterii, by dziecko nie mogło się do nich dostać i by nie wyciekł z nich kwas.

– W przypadku jeśli zabawki są wadliwe, a wady podczas zakupu klient nie mógł wykryć, można je zareklamować – mówi szefowa jeleniogórskiej inspekcji handlowej. Najważniejszy jest jednak rozsądek i czujność przy zakupach samych rodziców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1401
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group