Czwartek, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6382
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rewolucja w komunikacji miejskiej Jeleniej Góry?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 27 stycznia 2014, 8:16
Aktualizacja: 9:44
Autor: Angela
Fot. Angela
Nad uchwaleniem „planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego” zwanego – planem transportowym, będą głosować na najbliższej sesji Rady Miejskiej (28.01) jeleniogórscy rajcy. – Jest to rodzaj umowy prezydenta i Rady Miasta z mieszkańcami, ale przede wszystkim zobowiązanie, że poziom usług transportowych w mieście nie będzie niższy niż ten zawarty w dokumencie – mówił prezydent Marcin Zawiła, który na piątkowej (24.01) konferencji prezentował jego najważniejsze założenia. Co się zmieni?

Konieczność posiadania takiego planu transportowego na każdym z miast wymusza ustawa. W Jeleniej Górze, za ponad 20 tys. zł przygotowała go firma zewnętrzna. Jego pracowanie łącznie z badaniami preferencji i zachowań komunikacyjnych trwało od połowy lutego do końca lipca 2013.

- Jego najważniejsze założenia to: częstotliwość przejazdów autobusów MZK na głównych liniach w godzinach szczytu (godz. 6.00-8.00 oraz 13.30-16.30) co dziesięć minut, wymiana taboru na coraz bardziej ekologiczny, dostosowanie autobusów i przystanków do potrzeb osób niepełnosprawnych, wprowadzenie tablic świetlnych czy biletów elektronicznych (w połowy roku), rozwój lotniska czy nowe miejsca parkingowe – wymieniał prezydent Marcin Zawiła. – Jest to plan, który będzie realizowany do 2023 roku. Szacujemy, że będzie nas to kosztowało kilkanaście milionów rocznie – dodał prezydent.

Jak mówił Daniel Błażków z Wydziału Gospodarki Komunalnej plan transportowy został poddany konsultacjom społecznym od 2 lipca (ogłoszono to m.in. w BIP i na portalach).

- W odpowiedzi wpłynęło kilkadziesiąt uwag od mieszkańców drogą elektroniczną, a 18 lipca odbyło się (z udziałem ponad 20 osób) – spotkanie panelowe. W kwietniu 2013 przeprowadzono m.in. badanie społecznych preferencji zachowań komunikacyjnych. Zebrano 800 ankiet – mówił Daniel Błażków. Z wniosków mieszkańców, prezydent uwzględnił w planie m.in. utworzenie przy ul. Mostowej (na wolnym obecnie placu naprzeciw Szkoły Tańca) węzła przesiadkowego typu „park & ride”, który stanowiłby klasyczny węzeł dla obsługi linii MZK, PKS i przewoźników prywatnych ze sporym parkingiem czy szereg działań na rzecz poprawy dla osób niepełnosprawnych – dodał pracownik wydziału gospodarki komunalnej.

Plan transportowy przewiduje też tworzenie „centrów przesiadkowych czyli niezbędnych urządzeń w miejscach zbiegów linii komunikacyjnych (nie tylko MZK, ale też PKS, PKP, przewoźników prywatnych), a także stworzenie trzech nowych przystanków: przy ul. Kubsza i przy Tesco oraz przystanek kolejowy w rejonie dzielnicy przemysłowej.

- Z nowinek, które są elementem planu, a będą wdrażanie w najbliższym czasie, będzie „e-bilet” MZK (będzie wprowadzany w połowie 2014 r.), promocja biletu euroregionalnego – Regiotram NYSA – dodał Daniel Błażków.

Prezydent podkreślał natomiast, że plan transportowy nie dotyczy tylko MZK, ale…

- To połączenie wszystkich możliwości komunikacyjnych w mieście, włącznie z szybką koleją miejską, której w ubiegłych latach mimo deklaracji Polskich Linii Kolejowych nie udało się wdrożyć, ale teraz jest taka szansa. To również plan rozwoju sieci dróg i urządzeń drogowych dla posiadaczy samochodów prywatnych – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~kk 27-01-2014 8:35
Policja powinna być na usługach obywateli i im pomagać, a nie karać. Od karania sa sądy.
~Jejek 27-01-2014 8:57
"Jest to plan, który będzie realizowany do 2023 roku." - Ha!
~Rico 27-01-2014 8:59
MAM POMYSŁ! Jak zobaczyłem ostatnio w TV ten biedny stary czerwony tramwaj stojący po ratuszem przyszło mi na myśl czy by nie otworzyć (zbudować ) jakiejś małej linii tramwajowej obwożącej turystów po starej części Jeleniej Góry.Może znalazłyby się jakieś fundusze unijne na taki cel. Zawsze byłaby to dodatkowa atrakcja turystyczna
~Abcd 27-01-2014 9:00
Radni Miasta powinni poważnie przemyśleć wydłużenie trasy linii nr 1 z Orzeszkowej do Osiedla Czarnego, jednocześnie zastępując linię nr 25. Ostatnia "25" jedzie na Osiedle Czarne po godzinie 17, a potem dopiero po godzinie 22 jedzie "1". Takie wydłużenie trasy "1" na pewno wyjdzie na dobre.
~Zzz.. 27-01-2014 9:08
Przy Kubsza? W którym miejscu dokładnie i jaka linia?
~ 27-01-2014 9:12
Kiedy do decydentów dotrze w końcu, że szczyt komunikacyjny zaczyna się około godziny 9. Wtedy renciści i emeryci ruszają na zakupy i do autobusu nie można się dostać.
~hm.... 27-01-2014 9:16
Ciekawe jak to będzie z tym e-biletem? A reszta to prawie utopia...
~Kazimierz 27-01-2014 9:29
Jeszcze chwila i uwierzyłbym, że za 20 tys. zł powstanie wiarygodny plan transportowy ! Poważna firma zewnętrzna, chcąca zrealizować zadania, o których mówi Miasto, bierze 10 razy tyle. Pewnie znowu prof., dr lub doktorant, kto wpycha nam pojęcie "zrównoważony rozwój" we wszystkich dziedzinach życia z Uniwersytetu Ekonomicznego, dostał fuchę.
~M. Kaflik 27-01-2014 9:42
"Mąż jest z zawodu dyrektorem" - tu coś zaplanuje, tam coś obieca i przesunie się go na inny odcinek.... Ile razy można wchodzic do tej samej rzeki Panie Zawiła??? Jakie obietnice bez pokrycia chce Pan tym razem wcisnąć mieszkańcom? I wreszcie - co z Karkonoskim Festiwalem Światła - dlaczego został odwołany??? Pozdrawiam serdecznie - Marcin Kaflik z Cieplic
~ 27-01-2014 10:01
Dyrektor to zawod? bylem mysli ze to tylko stanowisko ktore sie obejmuje, ale zawod? Z dyrektora jest prosta droga na kierownika, a to by byla zmiana zawodu ?
~ 27-01-2014 10:06
Zrobcie panowie przed rewolucja porzadek w MZK z przygotowaniem wypuszczanego na trase taboru. To w polowie niesprawne i nieobslugiwane padla ktore zamarzaja po drodze. Ludzie to nie zywiec wozony do rzezni, placa spore pieniadze a wozi sie ich zamarznietym zlomem autobusowym. "marza sie szklane domy i rewolucja , najpierw dobry tabor i zaplecze radzace sobie ze sprawnoscia w/w, dopiero szable w dlon"
~jelgor 27-01-2014 10:21
Jak nic idą wybory szybkim krokiem,a wraz z nimi kiełbasa wyborcza pod nazwą :"szybka kolej miejska".
~Kryniu 27-01-2014 10:36
odnośnie e-biletu MZK- toż podobno działa on juz teraz, ale nie wiedzieć czemu, obsługiwany jest przez inną firmę i wymaga innej, odrębnej aplikacji, niż bilety parkingowe. Dlaczego nie można było połączyć elektronicznych biletów parkingowych SPP z e-biletem MZK?
~Na razie 27-01-2014 11:14
Obowiązkiem wszystkich radnych jeleniogórskich, nawet tych z PiS, jest opracowanie sensownego planu na rozwój komunikacji na terenie całej naszej Kotliny. Oczywiście we współpracy z okolicznymi samorządami. Wykażcie radni trochę inicjatywy! Nikt z radnych nawet słowem nie wspomina o ochronie zdrowia mieszkańców naszego pięknego miasta. Smród spalin samochodowych przy praktycznie nieruchomym powietrzu nad Kotliną jest zabójczy dla mieszkańców a szczególnie szkodliwy dla dzieci. Jedynym ratunkiem jest zamiana komunikacji autobusowej na tramwajową lub częste kursowanie szynobusów w granicach Kotliny Jeleniogórskiej, w przyszłości utworzenie wahadłowego ruchu szynobusów miedzy Szklarską Porębą a Karpaczem. Trasy niezwykle atrakcyjnej turystycznie.
~MaciejMysona 27-01-2014 11:17
Jedno krótkie pytanie do zarządu MZK Jelenia Góra i władz miasta. Skoro posiadają Państwo dokument (jeszcze nie uchwalony przez radę miejską jakim jest Plan Zrównoważonego Transportu) i znają jego treść od kilku miesięcy, musieliście przeczytać zapis mówiący o wymianie taboru autobusowego i wymaganiach jakie dokument ów stawia. Dlaczego więc 12 autobusów zamówionych przez MZK Jelenia Góra, które mają być dostarczone w tym roku, nie będą wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej? Rozumiem że plan nie był jeszcze uchwalony, ale znając jego treść można było wprowadzić ujednolicony standard wyposażenia pojazdów, szczególnie że autobusy klimatyzowane jeżdżą już w barwach miejskiego przewoźnika. Takie postępowanie stanowi jawną niekonsekwencje w podejmowaniu ważnych dla miasta decyzji.
~konie 27-01-2014 12:18
Rada Miasta pod światłym kierownictwem zamiejscowego przewodniczącego uwielbia rozliczać, krytykować gotowe projekty, stękać nad zrealizowanymi inwestycjami / radny Sajnog w Parku Zdrojowym, udający, że powziął jakąś sensacyjną wiedzę o Termach/, węszyć za tanimi sensacjami. A my mieszkańcy naszego pięknego miasta oczekujemy od radnych własnej inicjatywy, samodzielnych poszukiwań /rozwiązań/ problemów, ciekawych pomysłów. Tacy powinni być radni. Gdyby było inaczej do rady można wprowadzać konie. Nieruchawość jeleniogórskich radnych bierze się chyba z braku wytycznych z Wrocławia
~rumcajs54 27-01-2014 12:22
A co z kulturą pracy kierowców i punktualnością autobusów ? Dlaczego 7 i 9 regularnie się spóźniają ? Przecież z dworca PKP na Bankową to rzut beretem. I czy tak trudno poczekać na dojeżdżający autobus, skoro za chwilę obie linie się rozjeżdżają (np. 6 - 7, 9 - 15, jakikolwiek nr i 1) ? Do tego nie potrzeba żadnych planów tylko odrobinę życzliwości i rzetelności w wykonywaniu swojej pracy.
~ 27-01-2014 13:45
No a gdzie te tramwaje, szybka kolej miejska ? itp. Skoro się zwijamy i pensyjki sobie o tyle zwińcie.
~gw 27-01-2014 14:11
Jak zwykle nic się nie podoba - ręce opadają. Jest podstawa do działania, więc czekamy na realizację planu krok po kroku.
~Abcd 27-01-2014 14:31
W godzinach szczutu częstotliwość kursowania autobusów powinna wynosić 10 minut, poza godzinami szczytu 20 minut. Tyczy się to najważniejszych linii MZK Jelenia Góra. Ponadto na Osiedle Czarne powinno być jeszcze więcej kursów niż dotychczas, bo od godziny 17:18 do 22:00 nie ma tam żadnego autobusu. Tutaj pomysł wydłużenia trasy autobusu linii nr 1 z Orzeszkowej na Osiedle Czarne zastępując tym samym linię nr 25, w dodatku dodać dodatkowe kursy linii nr 12, bo od godziny 19 nie ma żadnego połączenia na ulicę Czarnoleską.
~Boss 27-01-2014 17:53
Czegoś tu nie rozumiem proszę Mi wytłumaczyć w logiczny sposób dlaczego prace które powinni wykonywać urzędnicy zleca się firmom zewnętrznym takie strategie to robi się na studiach na zaliczenie semestralne wygląda na to że ludzie zatrudniani przez Zawiłę nie posiadają podstawowej elementarnej wiedzy
~FORD 27-01-2014 19:14
Dalej będzie ... z komunikacją bo Zarząd MZK ma w tyłku pasażerów, tyle razy pisało się że rozkład jazdy jest do kitu autobusy jeżdżą stadami a te ... z MZK dalej tego nie rozumieją
~kaziutek 27-01-2014 21:11
jezdza stadami,bo gamonie stoją pod kioskiem,wyglądają autobusu jak szpak robaka-ale biletu nie kupują,Tylko poproszę bilet!! I albo sypnie drobniaki,albo chwali sie ,ze ma 100..kogoś rozliczacie?patrzajcie na siebie..
~ 27-01-2014 21:43
Jedno jest pewne: Jelenia Góra jest bardzo Zawiła.
~Karol 27-01-2014 21:49
Podpiszą jakieś zobowiązania przez miasto na lata przyszłe -typowa kukułka dla nowo wybranych a kasę za podpisanie wezmą obecni decydenci.
~kierOFFca 27-01-2014 22:28
>>> rumcajs54 widzę że masz umysł nie zmącony myślą, sam sobie przeczysz, chcesz aby autobusy się nie spóźniały , po czym masz pretensje , czy tak trudno POCZEKAĆ na dojeżdżający autobus, a przecież czekanie to już utrata punktualności. Najwyraźniej chcesz aby świat kręcił się wokół ciebie, lecz się !!! GŁUPIEMU SŁOWA PRZYCHODZĄ SZYBCIEJ NIŻ MYŚLI, DLATEGO MĄDRZY POTRAFIĄ MILCZEĆ !!!
~kierOFFca 27-01-2014 22:33
... święte słowa kaziutek, święte słowa, hallelujah !!
~@ 27-01-2014 23:24
Zaraz rewolucja? To będą i ofiary, niestety...
~Tomaszek 28-01-2014 0:34
Poprzedni plan byl na lata 2006-2015. Przesuwamy w nieskonczonosc :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group