Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5661
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Remont zameczku pilnie potrzebny

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 24 kwietnia 2008, 15:02
Aktualizacja: 15:03
Autor: TEJO
Fot. ROB
Pracownicy sieci telefonii komórkowej umacniali dziś sypiący się dach Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze. Konieczny remont zabytkowego budynku przewidziany jest dopiero za dwa lata.

Na wieżyczce MDK zamontowano jakiś czas temu maszt telefonii komórkowej. Za dzierżawę miejsca placówka otrzymuje wsparcie finansowe i materialne, ale to nie wystarczy na wyremontowanie gmachu. Ten od lat nie widział ekip budowlanych.

Roboty są koniecznością. – Mamy zalecenie sanepidu, aby dokonać tego do przyszłego roku, miasto obiecało nam wsparcie dopiero za dwa lata – mówi Danuta Sitek, dyrektor MDK.
Tymczasem elewacja placówki straszy, a z wieżyczki odpada płatami farba i sypie się tynk. Roczny budżet placówki przeznaczony na utrzymanie obiektu to niecałe 10 tysięcy złotych. Kropla w morzy potrzeb.

– Bieżące roboty wykonujemy dzięki współpracy z Aresztem Śledczym – wyjaśnia Danuta Sitek. – Specjalnie wytypowani osadzeni kierowani są tu, aby dokonywać drobnych napraw. W zamian MDK udostępnia aresztowi część miejsc parkingowych dla pracowników. Na wszystko pozwolił prezydent Jeleniej Góry. W Młodzieżowym Domy Kultury są także pracownicy interwencyjni.

MDK mieści się w zameczku zbudowanym pod koniec XIX wieku w stylu neogotyku angielskiego. Niestety, miejski ścisk nie pozwala w pełni docenić walorów architektonicznych tego obiektu. Później zbudowano obok więzienie miejskie i kamienice. Przed 1945 rokiem mieściły się tu różne towarzystwa krzewiące kulturę fizyczną, w tym Towarzystwo Gimnastyczne Męskie, które korzystało z sali (dziś będącej w gestii MOS). W latach PRL powstał tu MDK, który także miał część swoich pracowni w zrujnowanym dziś kinie Turysta. Do początku lat 90-tych nosił imię Hanki Sawickiej. Tablicę z nazwiskiem patronki usunięto stosunkowo niedawno.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 24-04-2008 19:03
Teraz dla władz miasta są parkingi ważne i 900-lecie. Wstydzcie się władze. Za dwa lata kasa dopiero! d...lizm! Tylko nie mówcie że jakieś demolki się odbywają w mieście - jak młodzież sie nudzi i nie ma żadnego kółka zainteresowań to wtedy demoluje. Czemu kiedyś nie było tyle wandalizmu i wałęsającej sie młodzieży? - Bo miała zajęcie. Proste myślenie, ale dla władzy za trudne. Ja nie mówię że problem "nudzącej się młodzieży" by zniknął, ale na pewno by się zmniejszył.
piipi 24-04-2008 21:57
..do -[~HannkiOdRumcajsa..]..~Mlodziez jest inna,bo ..MLODOSC jest dzis niewyobrazalnie inna,bo oni maja ..INNA sklonnosc do przygod.
HankaOdRumcajsa 25-04-2008 8:25
..... I inne są obiekty kultury... :( Popadająca w ruinę...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group