Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 10216
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Regionalizm w edukacji i pamiątka regionalna

Piątek, 2 października 2020, 7:07
Autor: JM/KSON
Jelenia Góra: Regionalizm w edukacji i pamiątka regionalna
Fot. Archiwum KSON
Na konferencji poświęconej turystyce osób niepełnosprawnych "Góry otwarte dla wszystkich" w jednym z paneli dyskusyjnych rozmawiano o pamiątce regionalnej.
To element - mówi Małgorzata Mazurek z KSON- u - tożsamości regionu, który wobec nadal dynamicznie rozwijającego się ruchu turystycznego, mimo pandemii, staje się coraz bardziej aktualny. Niestety na stoiskach pamiątkarskich i w sklepach tej branży "królują" kapelusze podhalańskie i ciupagi wyprodukowane w Chinach.

Brak jest - stwierdzili specjaliści od ruchu turystycznego i regionaliści - specjalistycznej dla obszaru Kotliny Jeleniogórskiej, pamiątki regionalnej, a przecież mamy w Cieplicach Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych, wielu rzemieślników i projektantów, artystów ludowych, rzeźbiarzy, artystów malarzy. Niestety z powodu braku zamówień nie mają zbytu na swoje produkty. Z tego też powodu wyjeżdżają ze swoimi dziełami do większych miast i zagranicę.

Zdaniem przedstawicieli handlowych branży pamiątkarskiej oraz przewodników turyści przyjeżdżając w nasz region coraz częściej pytają o coś typowo regionalnego. Dla wielu z nich wspomnieniem podróży jest chociażby kamień znaleziony w górach czy też muszelka z nad morza.

Jeśli chodzi o pamiątkę, to dla większości turystów jest ona dopełnieniem i potwierdzeniem odbytej podróży. Można powiedzieć, że to takie małe trofeum z bycia w danym miejscu - mówi pani Małgorzata.

W czasie konferencji mówiono także o tych elementach regionalizmu, które wzbogaciłyby lekcje przedmiotowe w przedszkolach, szkołach, a więc wiedzę dzieci i młodzieży o regionie, w którym żyją. W ten sposób kształtuje się również więź z małymi ojczyznami i tworzy się, być może, trwałe więzi na przyszłość. To przecież tak ważne wobec starzejącego się społeczeństwa i odpływu młodych specjalistów do większych miast.

Po konferencji, w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych zebrał się zespół, który zamierza sprawy pamiątki i edukacji regionalnej opracować w pewien logiczny system. Efektem tego mogłaby być np. certyfikacja wartościowych wyrobów pamiątkarskich przez jedno z lokalnych muzeów.

Z kolei nad programem przygotowania zeszytów regionalnych z zakresu geografii, historii, przyrody i języka polskiego pracuje zespół złożony ze specjalistów. Przy czym warto zaznaczyć, że tę formę edukacji próbowano już wprowadzić w jeleniogórskich placówkach oświatowych w latach osiemdziesiątych. Program edukacyjny opracowany został w formie wniosku aplikacyjnego i złożony zostanie wkrótce do jednego z ogłoszonych konkursów.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy - mówi pani Małgorzata - każde pomysły są dla nas na wagę złota.

Kontakt z organizatorem przedsięwzięcia pod numerem 757-524-254 i 660-984- 499 lub maile-m na adres: biuro @kson.pl

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
3
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
848
Tak
21%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group