Sobota, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 11589
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Rajd Wojska Polskiego

Piątek, 8 października 2021, 7:01
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Rajd Wojska Polskiego
Fot. Archiwum K. Tęczy
Szklarska Poręba została wybrana na bazę 50. Jubileuszowego Rajdu Górskiego Wojska Polskiego „Sudety 2020/2021”, który zaplanowano na 3-9 października. To największa impreza turystyczna WP organizowana w Sudetach.

Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1970 roku w Górach Stołowych. Każde kolejne miało miejsce w innym paśmie górskim tak by turyści mogli poznać całe Sudety. W naszym terenie rajd miał bazy w 1971 roku (Przesieka), 1973 (Karpniki), 1991,1992,1993 (Jagniątków), 1999 (Świeradów Zdrój), 2001 (Szklarska Poręba), 2006 (Borowice), 2007 (Piechowice), 2010 (Świeradów Zdrój), 2014 (Karpacz), 2015 (Szklarska Poręba).

Tegoroczne spotkanie z bazą w Szklarskiej Porębie pozwoli jego uczestnikom przemierzyć trasy w Karkonoszach Zachodnich, Górach Izerskich i Kotlinie Jeleniogórskiej. Zaplanowano także wycieczki autokarowo-piesze do Czeskiej Szwajcarii, Szwajcarii Saksońskiej i Pragi.

Najważniejsze informacje jakie musi wiedzieć każdy z 220 uczestników rajdu to to, że Jubileuszowy Rajd organizowany jest przez Oddział Wojskowy PTTK przy Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej, że rajd odbywa się bez względu na panujące warunki atmosferyczne, i że wszystkich uczestników obowiązuje przestrzeganie Karty Turysty, Dekalogu Turysty Górskiego, regulaminu obiektów, postanowień Regulaminu rajdu oraz poleceń kierownictwa.

Jak każda impreza organizowana przez jednostkę Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego także ta stawia sobie za cele: popularyzację idei krajoznawstwa oraz upowszechnianie ruchu turystycznego; zapoznanie uczestników z historią, walorami krajoznawczymi i kulturowymi zwiedzanych terenów; doskonalenie umiejętności poruszania się i zachowania w górach; kształtowania postaw proekologicznych i dbałości o piękno krajobrazu ojczystego; krzewienie kultury fizycznej, promowanie aktywnego wypoczynku i zdrowego stylu życia.

Poszczególne trasy podzielono na kilka stopni trudności, tak by każdy, w miarę swoich możliwości mógł sprostać ich trudowi. Były trasy krótkie nie wymagające zbyt dużego wysiłku ale były także trasy wymagające od uczestników dobrej kondycji fizycznej i znajomości chodzenia po górach. Ogólnie trasy górskie miały od 10 do 26 kilometrów długości.

Na potrzeby imprezy został wydany stosowny informator, w którym zawarto zarówno opisy poszczególnych tras ale także zamieszczono krótki informator krajoznawczo-turystyczny oraz wszystkie przydatne informacje teleadresowe. Zamieszczono także Kartę Turysty, której postanowienia przypominają, że turysta jest odpowiedzialny za przyrodę i dorobek kultury, nie powinien hałasować bez uzasadnionej potrzeby, powinien dbać o czystość zwiedzanego terenu a śmieci zabierać ze sobą. Przede wszystkim turysta powinien mieć dobry humor i cieszyć się otaczającym go pięknem.

Myślę, że nie od rzeczy będzie w tym miejscu przytoczyć kilka zdań zamieszczonych we wstępie do publikacji napisanych przez Komandora Rajdu płk rez. Waldemara Osypiuka.
Oto one:

„Drodzy Przyjaciele Sudeckiego Rajdu!
… Nareszcie rozpoczynamy nasze długo wyczekiwane, jesienne spotkanie na turystycznych szlakach Sudetów! Sudecki Zlot Jubileuszowy to nasze wspólne święto! Przede wszystkim święto tysięcy uczestników, którzy od półwiecza poznawali Sudety, ich historię oraz walory krajoznawczo-turystyczne i kulturowe. Dziękuje za to, ze byliście i jesteście z nami!
To również wielkie święto organizatorów, dla których każdy rajd był wyzwaniem do pełnego zaangażowania, pasji i serca działania na rzecz sudeckiej, rajdowej rodziny… Życzę Wam Sudeccy rajdowicze samych miłych, pełnych przyjaznych uśmiechów rajdowych wspomnień, życzę radości poznawania i odkrywania na turystycznych szlakach i wycieczkach krajoznawczych oraz umacniania starych i nawiązywania nowych przyjaźni na lata… i sudeckie jesienie!”

Ze względu na wyjątkowy charakter spotkania podczas biesiady rajdowiczów zabawiała Kapela Góralska „Beskid”, zespół muzyków, którzy w swojej twórczości dbają o pielęgnowanie tradycji i starają się podczas biesiad bawić muzyką, tańcem, konkursami i przede wszystkim podtrzymywaniem dobrego humoru i chęci do zabawy.

Dla ścisłości dodam, że w uroczystości otwarcia Rajdu udział wzięli zaproszeni goście: Mirosław Graf (burmistrz Szklarskiej Poręby), Jacek Kubielski (burmistrz Piechowic), Jerzy Kapłon (prezes ZG PTTK), Stanisław Janowicz (prezes Mazury PTTK sp. z o.o.), Krzysztof Tęcza (prezes ZO PTTK „Sudety Zachodnie”), Andrzej Mateusiak (wiceprezes ZO PTTK „Sudety Zachodnie”).

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
1
20%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
557
Tak
87%
Nie
8%
To zależy od pogody
6%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – magia w centrum Uzdrowiska
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – gwarny Plac Piastowski
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – mapping na Teatrze
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – Opał i Gibbs na scenie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group