Piątek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 12572
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni przegłosowali podwyżki cen biletów MZK. Drożej będzie od stycznia.

Piątek, 21 grudnia 2012, 11:28
Aktualizacja: Niedziela, 23 grudnia 2012, 8:19
Autor: Angela
Jelenia Góra: Radni  przegłosowali podwyżki cen biletów MZK. Drożej będzie od stycznia.
Fot. Archiwum
Długa dyskusja poprzedziła wczorajsze (20.12) głosowanie nad zmianami cen biletów komunikacji miejskiej, które od stycznia 2013 roku zdrożeją o około 10 – 12 procent. Ostatecznie „za” podwyżkami było PO, które ma w radzie większość. Przeciwko opowiedział się PiS oraz klub Razem dla Jeleniej Góry. – Tym głosowaniem kolejny raz zamknęliśmy błędne koło. Rozwiązania przedstawiane radzie miasta wskazują na absolutne pogubienie się prezydenta jeśli chodzi o współczesny samorząd – mówił Miłosz Sajnog z klubu RdJG.

Jakie czekają nas podwyżki? W przypadku normalnego biletu jednorazowego, bilet ma kosztować o 40 groszy drożej czyli 3 zł, a nocny aż o 80 groszy drożej czyli 5,80 zł. Ulgowe mają kosztować połowę tych stawek.
Na liniach pospiesznych podwyżka wyniesie 60 groszy ( z 3,40 na 4 zł) na jednej strefie oraz 1,20 zł na dwóch strefach. W przypadku biletów miesięcznych normalnych cena w projekcie zmian wynosi 100 zł czyli o 10 zł drożej, a w strefie gminy ( Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Piechowice, Podgórzyn i Stara Kamienica) 92 zł czyli o 12 zł drożej. We wszystkich strefach opłat ceny mogą wzrosnąć o 20 zł - z 140 do 160 zł.
Bilety okresowe na okaziciela na liniach normalnych mogą wzrosnąć o 2 zł na jeden dzień (z 10 do 12 zł), o 4 zł na dwa dni ( 18 na 22 zł), o 8 zł na 15 dni ( z 56 na 64 zł) oraz o 16 zł na 30 dni (z 108 na 124 zł).

Kompromis w sprawie próbował zaproponować klub Prawo i Sprawiedliwość, który zgłosił kilkanaście poprawek do nowego taryfikatora. Żadna z nich nie przeszła.

- Co najważniejsze, proponowaliśmy podwyżki na poziomie 5-6 procent, a nie 10 – 12, czyli bilet normalny miałby kosztować 2,80 zł, a nie 3 zł. Proponowaliśmy też by bilety miesięczne podrożały o 5 zł, a nie o 10 zł – mówi Krzysztof mróz, przewodniczący klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość. - W ramach poprawek chcieliśmy wprowadzić też m.in. bezpłatne przejazdy dla osób, które ukończyły 70 lat (tak jak to jest np. w Legnicy). Teraz z bezpłatnych przejazdów korzystają osoby po 75 roku życia. Proponowaliśmy również by studenci, emeryci i renciści mieli możliwość doniesienia do biura kontroli biletów dokumentu upoważniającego do ulg w ciągu siedmiu dni, i nie musieli płacić za to, że zapomnieli tego dokumenty jadąc autobusem, jak to jest teraz. Niestety pan prezydent i radni Platformy Obywatelskiej nie chcieli przyjąć nawet najbardziej logicznych poprawek, w efekcie czego będziemy mieli podwyżkę cen biletów o około 10 – 12 procent, z czym my jako radni PiS się nie zgadzamy dlatego zagłosowaliśmy przeciwko. Uważamy, że jeleniogórzan nie stać na tak duże podwyżki, które pojawiły się w ostatnim czasie nie tylko w MZK. Ponadto co roku ubywa nam pasażerów, a po podwyżkach będzie ich jeszcze mniej – dodał K. Mróz.

Zdaniem Miłosza Sajnoga, ostatnie głosowania radnych pokazują problem nie tylko w MZK, ale w całej polityce miasta.

- Ostatnie głosowania to konsekwencja tego, co się dzieje od kilku lat. My udajemy, że pewnych problemów nie ma, ale one są i ich skutki będziemy odczuwali przez następne kilka lat – mówi Miłosz Sajnog, z klubu radnych Razem dla Jeleniej Góry. - Oczekiwałbym od prezydenta poważnego zajęcia się problemem transportu publicznego w mieście, bo podwyżki niczego nie rozwiążą i nic nie zmienią. Niestety nie widzę woli ze strony prezydenta. Ma być zachowany status quo, bez względu na koszty i na to, ile zapłacą za to mieszkańcy. To jest brak rozeznania grupy rządzącej w samorządzie. To, co dzisiaj jest przedstawiane radzie miasta wskazuje na absolutne pogubienie się prezydenta jeśli chodzi o współczesny samorząd. Tak się robiło kiedyś, wiele miast zmienia politykę, my jej nie zmieniamy , dlatego jesteśmy dalej w latach 90 – tych. Jako klub nie popieramy tego typu działań – dodaje Miłosz Sajnog.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (174)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
242
Tak
84%
Nie
9%
To zależy od pogody
7%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – przygotowania
 
112
Awaria na drodze
 
Aktualności
Posłuchają godów jeleni
 
Aktualności
Radni główkują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group