Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7789
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rada społeczna i związkowcy szpitala w Jeleniej Górze „za” fuzją

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 24 lutego 2011, 13:40
Aktualizacja: 19:58
Autor: RED
Fot. Archiwum
Jednogłośnie pozytywna opinia o zamiarze restrukturyzacji i połączenia Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze z kowarską „Wysoką Łąką” padła podczas spotkania rady społecznej jeleniogórskiej placówki. Do planów zasadniczych zastrzeżeń nie wnieśli też związkowcy. Przypomnijmy, że zamiar łączenia szpitali został tymczasem mocno oprotestowany przez załogę i związki zawodowe z Kowar.

Zastępcy prezydenta miasta Zofia Czernow i Hubert Papaj uczestniczyli w obradach Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, której są członkami. Rada rozpatrywała m.in. sprawozdanie z działalności za rok miniony, a także projekt restrukturyzacji i spłaty zobowiązań województwa dolnośląskiego, powstałych w wyniku planowanej restrukturyzacji – podano w komunikacie Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Zabrani omówili też zakres działań, podejmowanych przez szpital w ubiegłym roku, a dotyczący racjonalizacji wydatków, oraz optymalizacji dochodów, począwszy od przedsięwzięć strukturalnych, personalnych przez doraźne działania, niemniej z ogólnej analizy wynika, że choć wpłynęło to na ogólny wynik finansowy, to jednak nie na tyle, by zdecydowanie zmienić trend.

Decyzja o restrukturyzacji, wymuszona wynikami, wynika i z analizy efektów prac Szpitala, i z uchwalenia rządowego programu PN. „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”. Celem jest spłata części zobowiązań przyjętych przez jst (jednostki samorządu terytorialnego) po zlikwidowaniu samodzielnych publicznych ZOZ.

Reorganizacja jeleniogórskiej placówki przyniesie m.in. spłatę zobowiązań SP ZOZ Szpitala Wojewódzkiego, poprawę jakości świadczonych tam usług, racjonalizację wydatków publicznych (w tym redukcję kosztów leczniczych, koncentrację nakładów inwestycyjnych, itp., co będzie łatwiejsze w przypadku połączonych dwóch – dotychczas samodzielnych – jednostek w Jeleniej Górze i w Kowarach.

Szpital wojewódzki w 2010 r. dysponował łącznie 583 łóżkami (w tym 17 – stacja dializ), najwięcej – 70 – na oddziale położniczo-ginekologicznym. Przyjął w ub. roku ok. 73 tys. pacjentów, w tym niemal połowę w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. O potrzebie istnienia Stacji Dializ, obsługującej znaczny obszar Dolnego Śląska świadczy fakt, że liczba przyjmowanych tam pacjentów sięgała ok. 11 tys. Relatywnie duża liczba przyjęć w SOR wynika z faktu, że najczęściej przyjmowane są tam tzw. nagłe przypadki do krótkiej interwencji.

Przeciętne wykorzystanie łóżek szpitalnych – to ok. 70%, przy czym najbardziej dociążonym oddziałem, gdzie często brakuje miejsc, jest jeden z oddziałów chirurgii ogólnej i onkologicznej. Lekarze szpitala przyjęli w ub. roku 1.270 porodów, w tym aż 30 – porodów bliźniaczych.

O tym, jak kosztowne jest działanie szpitala świadczy fakt, że przeciętny koszt utrzymywania jednego łóżka miesięcznie – to kilkanaście tysięcy złotych, zdecydowanie najdroższe są łóżka na oddziałach ratunkowym, anestezjologii i intensywnej terapii , stacji dializ i onkologicznym. Tylko nieliczne oddziały szpitalne zdołały się zmieścić w planowanej i zakontraktowanej umowie, wynik finansowy większości oddziałów był ujemny, co wynika z wielu rozmaitych uwarunkowań.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~miejscowy 24-02-2011 14:17
Za wyjątkiem tego opisanego słowotoku to co to jest lub kto to jest ta społeczna rada ? Jak słychać może podobna rada szpitala Wysoka Łąka ma odmienne zdanie.
~PO sprzedaży 24-02-2011 16:06
POłączą,potem Wysoką łakę sprzedadzą i będą mieli kasę dla siebie. Sawicka to jest kobieta z wyobraźnią!!!!
~ 24-02-2011 17:09
to tylko czekać jak posypią sie zwolnienia grupowe oczywiście dyrekcja zarzeka sie że czegoś takiego nie będzie ok będą zwalniać pojedynczo.
~aniek .z 24-02-2011 17:33
przedstawiciele miasta w szpitalu nie wiem kogo tam reprezentuja bronia pomyslu sejmiku i Po a kiedy sie zapytaja o jakosc uslug medycznych dla mieszkancow..co zrobilla /a raczej czego nie zrobila /dyrekcja czemu w naszym? szpitalu nie ma wielu uslug np. hematologa neurochirurga, reumatologa czy tez por. ch zakaznych a w niedalekim zgorzelcu są, czemu nie zapytaja o jakosc uslug medycznych dla mieszkanców jak wyglada stosunek do pacjenta na sorze itp. czemu nie spradza jak sie nadaje do funkcji obecny dyrektor szpitala ..i co to za forma dyrektora na 1/2 etatu w tak duzym szpitalu
~ 24-02-2011 19:56
DOLNOŚLĄZAK. Godne uwagi i słuszne decyzje związkowców jeleniogórskiego szpitala o fuzji z kowarską Wysoką Łąką staly się siłą napędową dla związkowców jeleniogórskiej Celwiskozy, którzy z radością zaakceptowali połączenie z kowarską Fabryką Dywanów. Dzięki takim decyzjom proces restrukturyzacji i transformacji, zapoczątkowany w 1989 r. przez pannę "S", zbliża się do pomyślnego zakończenia z inicjatywy obecnie reanimowanej "S", przybudówki PiS-partii.
~HALINA 24-02-2011 21:08
Dyrektorom szpitala jeleniogórskiego skutecznie udało się doprowadzić szpital do stanu obecnego czyli katastroficznego.to teraz biorą się za Wysoką Łąkę .Dlaczego nikt z Rajców miasta tego nie widzi.Lekarzom ze szpitala jeleniogórskiego za mało kontraktów.
~jaa 25-02-2011 8:48
tak zlikwidować i pozamykać wszystko a co:(
~dani 25-02-2011 10:12
przewidywany scenariusz - po wyremontowaniu Wysokiej Łąki za fundusze otrzymane od Urzędu Marszałkowskiego nastąpi obsadzenie w tej jednostce dr Bokieja jako Głównego Pulmonologa, po czym nastąpi rozdzielenie połączonych jednostek i prywatyzacja Wysokiej Łąki, gdzie dołączy dr Wożniak. W wydaniu małżeństwa Bokiej to już było, tylko z inną jednostką.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group