Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5776
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pyton, tygrys, kangur, jeleń

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 5 czerwca 2010, 8:53
Aktualizacja: 8:53
Autor: TEJO
Fot. TEJO
O kolejne eksponaty wzbogaci się Muzeum Przyrodnicze w Parku Norweskim w Cieplicach.

Placówka pozyskała skóry zarówno zwierząt egzotycznych (pytona, tygrysa oraz kangura), a także rodzimego jelenia. – Prezydent miasta Marek Obrębalski dofinansował prace związane z wykonaniem preparatów termoplastycznych – mówi Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego.

Kangur już jest gotowy. Pozostałe zwierzęta będą wypreparowane i udostępnione publiczności jeszcze w czerwcu. Kangur, pyton i tygrys trafią do muzealnych gablot, natomiast jeleń zostanie udostępniony jako depozyt miastu i ustawiony w holu ratusza. Znajdzie się tam w pozie „herbowej” z gałązką dębiny w pysku. Obok rogacza stanie rzeźba obrazująca hipotetyczny wygląd Ducha Gór. W ubiegłym roku można było ją podziwiać w Muzeum Przyrodniczym.

Nad eksponatami pracuje Tomasz Sokołowski, muzealny preparator, kontynuator tradycji preparatorów niemieckich z rodziny Martinich. Aby docenić dzieła specjalisty, który jest laureatem wielu konkursów branżowych, Muzeum Przyrodnicze już zapowiada na lipiec okolicznościową wystawę pod nazwą „Mistrz preparatorstwa Tomasz Sokołowski”. – Zostaną zaprezentowane różne dzieła naszego pracownika – mówi Stanisław Firszt. Sam autor pisze właśnie podręcznik dla tych, którzy chcieliby zająć się wykonywaniem podobnych preparatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

rymcycymcy 6-06-2010 1:30
No może pyton ma coś z ptaka ...ale z tym kangurem to już przesadzili ! ;)
~QWERTY 6-06-2010 19:36
Sami sie wpchajcie i postawcie!!!
~Preparowany żbik 6-06-2010 20:20
~miejscowy 7-06-2010 11:59
do rymcycymcy Muzeum w Cieplicach niesłusznie kojarzone jest jako muzeum o charakterze ornitologicznym. Co prawda, na stałych wystawach prezentowane są głównie ptaki (tylko takie ekspozycje wynikają z braku miejsca). Placówka posiada różnorodne okazy i jest typowym Muzeum Przyrodniczym, jedynym tego typu w Polsce. Takie obiekty ,jak tygrys, kangur i pyton świadczą o bogactwie i różnorodności zbiorów muzealnych, ich wartość ocenią zwiedzający.
~rytmik 7-06-2010 20:35
do Qwerty a myślisz ,że nie jesteśmy wypchani i postawieni?Gdzie ty żyjesz?
~rozumek 7-06-2010 20:50
Qwerty jesteś z dawnych czasów.Dzisiaj zwierząt już się nie wypycha tylko buduje obiekt na korpusie z tworzywa sztucznego.Więc wypchaj się sam i postaw, oczywiście z odpowiednim podpisem.Pozdra
~Adi 12-07-2018 11:29
Czy podręcznik P Sokołowskiego został już wydany?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group