Sobota, 2 marca
Imieniny: Heleny, Halszki, Pawła
Czytających: 8922
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pustka dziesięciolecia

Poniedziałek, 9 listopada 2009, 7:33
Aktualizacja: Wtorek, 10 listopada 2009, 7:55
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pustka dziesięciolecia
Swoisty jubileusz zapowiada się na grudzień, kiedy to minie 10 lat od wyprowadzenia z targowiska kupców, którzy przez kilkanaście lat gospodarowali tam ryneczkiem. Teren został sprzedany z obietnicą zabudowania centrum handlowym w ciągu dwóch lat… Do dziś postawiono tam tylko płot.
Fot. TEJO
Na pewno nie będzie w tym roku żadnych działań na placu budowy galerii handlowej między ulicami 1 Maja i Kilińskiego. Być może pierwsze szpadle pod fundamenty zostaną wbite opuszczonym od 10 lat gruncie w połowie roku 2010. Jeśli tak się nie stanie, miasto straci cierpliwość, zerwie umowę i pogoni spółkę z Jeleniej Góry.

Parkridge Retail Poland, gospodarz opuszczonego od 2000 roku terenu po byłym targowisku Kiliński, zapowiadał, że jeszcze w tym roku mieszkańcy zobaczą budującą się galerię rozrywkowo-handlową o łącznej powierzchni 17 tys. z kw., 85 sklepach wewnątrz i 300 miejscach parkingowych. Nic z tego. Z oficjalnej odpowiedzi, którą firma skierowała na ręce zastępcy prezydenta Jerzego Lenarda, wynika, że w tym roku żadnych działań budowlanych nie będzie.

– Plan zakłada powrót do realizacji inwestycji, która obecnie została wstrzymana jest zakładana na przełomie I i II kwartału 2010 roku – mówi J. Lenard. Inwestor tłumaczy bezruch sytuacją gospodarczą w kraju i na świecie. – Po uzyskaniu pozwolenia na budowę zostaliśmy zmuszeni do chwilowego zawieszenia rozmów z potencjalnymi wykonawcami obiektu, co spowodowało przesunięcie deklarowanego terminu rozpoczęcia prac budowlanych na terenie planowanej galerii – czytamy. Pismo o podobnej treści już wpłynęło do ratusza kilka miesięcy temu.

Zgodnie z zapisem w umowie podpisanej z miastem przez Parkridge Retail Poland, samorząd jeleniogórski może kontrakt rozwiązać i starać się o odzyskanie placu, jeśli do końca bieżącego roku firma nie rozpocznie budowy. Ale władze – póki co – ufają spółce i nie zamierzają odbierać jej atrakcyjnych gruntów. Jerzy Lenard podkreśla, że istnieje wciąż rzeczywista szansa realizacji tego projektu. – Wiedzieliśmy już, że budowa będzie kontynuowana na przełomie I i II kwartału przyszłego roku i tych terminów będziemy się trzymać. Miejmy nadzieję, że ten termin nie będzie już przekładany – podkreśla Lenard.

Zapewnia także, że cierpliwość samorządowców skończy się, jeżeli i w przyszłym roku na placu budowy nie pojawią się ekipy wykonawców. – Wtedy miasto z pewnością będzie dochodziło swoich praw. Będziemy starali się odzyskać teren i zaoferować go komuś innemu – mówi zastępca prezydenta. Wierzy, że dzięki atrakcyjności działki szybko uda znaleźć się solidnego wykonawcę.

Tymczasem Parkridge Retail - jak doniósł portal InvestMap.pl deweloper - znalazł inwestora, który wyłoży 50 mln euro na budowę czterech takich obiektów. Na realizację – wśród innych inwestycji zapowiadanych przez Parkdridge – czeka Jelenia Góra. Wcześniej prace rozpoczną się we Włocławku, Lubinie oraz Tarnowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
56
Tak
75%
Nie
16%
Było blisko...
9%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Kultura
Ponad Churami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
 
Co jest grane w Norwidzie?
"Mąż mojej żony" w teatrze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group