Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 9957
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

LWÓWEK ŚLĄSKI: Przełamali strach i uprzedzenia

Poniedziałek, 22 lutego 2010, 14:24
Aktualizacja: 14:25
Autor: KAM
LWÓWEK ŚLĄSKI: Przełamali strach i uprzedzenia
Fot. KAM
Dwieście trzy osoby zarejestrowały się, jako potencjalni dawcy szpiku w lwóweckim ratuszu. Sobotnia akcja przeszła oczekiwania samych organizatorów. „Dzień Dawcy Szpiku” zorganizowany był przez policję i samorząd Lwówka Śląskiego.

Nie tak dawno „Dzień Dawcy Szpiku”, który zorganizowany został w Zgorzelcu, zgromadził blisko siedemdziesięciu potencjalnych dawców. W Lwówku Śląskim zarejestrowały się 203 osoby! Ale nie o rekord i wyścigi tutaj chodzi, tylko pokazanie problemu osób chorych na białaczkę. Akcja pokazała, że mieszkańcy miasta i okolic nie są obojętni na ludzie choroby i potrafią się zjednoczyć.

Rejestrować się można było w lwóweckim ratuszu między godziną 11 a 16. Na każdego czekała grupa wolontariuszy, którą stanowili głównie adepci szkoły o profilu policyjno-wojskowym z lubomierskiego liceum. Sala Mieszczańska lwóweckiego ratusza przeżywała oblężenie. Kilka minut po godzinie 12 zarejestrował się Dariusz Górny zastępca prezesa Honorowych Dawców Krwi w Lwówku Śląskim.
– Czynię to po raz pierwszy. Zapewniam, że nic to nie boli a atmosfera jest przyjemna. Trzeba pomagać jak tylko można – mówił Dariusz Górny.

Na pomysł zorganizowania akcji dawców szpiku wpadł policjant Mariusz Skrobuk. – Oddaję od dawna honorowo krew, myślałem także, jak można pomóc w inny sposób. Znalazłem fundację DKMS w Internecie i jak widać udało się – mówi pomysłodawca.

Policjant sam przekonał kilkunastu kolegów z pracy, aby zarejestrowali się, jako potencjalni dawcy. O działaniach dowiedział się rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, który postanowił nagłośnić akcję i nadać jej większy wymiar. –0 Cieszę się, że pomysł spodobał się mieszkańcom i mamy, aż tylu chętnych. Nikt nie spodziewał się tak dużego zainteresowania akcją – mówi asp. sztabowy Marek Madeksza.

Rzecznik prasowy policji już wcześniej zwrócił się do burmistrza Lwówka Śląskiego z prośbą o włączenie się do akcji. Samorządowcy nie odmówili, udzielili dostępu do sali i całego zaplecza. Zabezpieczyli też parkingi przed ratuszem dla organizatorów i mieszkańców, objęli także honory patronat nad akcją.

W sobotę w ratuszu obecni byli też strażacy z Lwówka Śląskiego, którzy licznie rejestrowali się, jako dawcy szpiku kostnego. Strażacy wpadli też na dobry pomysł i jeżdżąc po mieście i lwóweckich osiedlach zapraszając przez megafony mieszkańców Lwówka, aby wzięli udział w akcji.

W Polsce nadal jest mało dawców komórek macierzystych, którzy zarejestrowani są w bazach danych. W Niemczech jest ponad 3,5 miliona dawców, u nas tylko 80 tysięcy osób. - Tego typu akcje charytatywne mają za zadanie to zmienić i poprawić sytuację. W Polsce nadal panują mity związane z bólem, jaki rzekomo ma towarzyszyć oddawaniu szpiku – mówi Katarzyna Ombach z fundacji DKMS Polska.

Każdy musi pamiętać, że oddanie szpiku kostnego nie musi wiązać się z długim pobytem szpitalu. Szpik pobiera się w większości przypadków z krwi obwodowej. Dawca leży na fotelu a z jego krwi pobierane są wytworzone hormony. Cały proces przypomina oddanie krwi.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
151
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
60%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Zawieszki w lesie to nie śmieci
 
Aktualności
Uwaga przy skręcie z Wolności w Nadbrzeżną!
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group