Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 2572
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prywatyzacja jeleniogórskiej Jelfy

Wtorek, 9 sierpnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 22:28
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Jelfa dla Amerykanów, czyli dla Izraelczyków?

Polfa Kutno, kontrolowana przez amerykański Ivax, jest w gronie firm zainteresowanych przejęciem jeleniogórskiej Jelfy. Tymczasem amerykańska spółka trafi prawdopodobnie za kilka miesięcy w ręce izraelskiego koncernu Teva. To ważny gracz na rynku farmaceutycznym – w pierwszym półroczu sprzedał leki za 1,2 miliarda dolarów, a zysk wyniósł ćwierć miliarda dolarów.

Prawdopodobnie we wrześniu zapadnie decyzja, kto kupi pakiet akcji, pozwalający na kontrolę giełdowej Jelfy. Należące do Skarbu Państwa i grupy PZU akcje oferuje Agencja Rozwoju Przemysłu. Wybierać będzie spośród sześciu ofert, czterech od firm z branży oraz dwóch od inwestorów finansowych. Polfa Kutno konkuruje z przedsiębiorstwami farmaceutycznymi z Litwy i Łotwy oraz Indii.

Konkretne oferty mają wpłynąć jeszcze w sierpniu. O wyborze w największym stopniu zadecyduje cena, ale znaczenie mieć będzie również program inwestycyjny. Zarząd Jelfy zaprosił przedstawicieli szóstki do Jeleniej Góry, by poznać ich intencje i propozycje rozwoju spółki. Niektórzy z nich są już po rozmowach.

Natomiast związki zawodowe działające w Jelfie walczą o pakiet socjalny. Chcą, by ostatecznie wybrany inwestor dał gwarancje zatrudnienia i wypłacił załodze premię prywatyzacyjną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group