Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 14651
Zalogowanych: 34
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prywatyzacja jeleniogórskiej Jelfy

Wtorek, 9 sierpnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 22:28
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Jelfa dla Amerykanów, czyli dla Izraelczyków?

Polfa Kutno, kontrolowana przez amerykański Ivax, jest w gronie firm zainteresowanych przejęciem jeleniogórskiej Jelfy. Tymczasem amerykańska spółka trafi prawdopodobnie za kilka miesięcy w ręce izraelskiego koncernu Teva. To ważny gracz na rynku farmaceutycznym – w pierwszym półroczu sprzedał leki za 1,2 miliarda dolarów, a zysk wyniósł ćwierć miliarda dolarów.

Prawdopodobnie we wrześniu zapadnie decyzja, kto kupi pakiet akcji, pozwalający na kontrolę giełdowej Jelfy. Należące do Skarbu Państwa i grupy PZU akcje oferuje Agencja Rozwoju Przemysłu. Wybierać będzie spośród sześciu ofert, czterech od firm z branży oraz dwóch od inwestorów finansowych. Polfa Kutno konkuruje z przedsiębiorstwami farmaceutycznymi z Litwy i Łotwy oraz Indii.

Konkretne oferty mają wpłynąć jeszcze w sierpniu. O wyborze w największym stopniu zadecyduje cena, ale znaczenie mieć będzie również program inwestycyjny. Zarząd Jelfy zaprosił przedstawicieli szóstki do Jeleniej Góry, by poznać ich intencje i propozycje rozwoju spółki. Niektórzy z nich są już po rozmowach.

Natomiast związki zawodowe działające w Jelfie walczą o pakiet socjalny. Chcą, by ostatecznie wybrany inwestor dał gwarancje zatrudnienia i wypłacił załodze premię prywatyzacyjną.

Sonda

Czy parkujesz samochód pod domem/ blokiem czy w garażu?

Oddanych
głosów
480
Pod domem/blokiem na parkingu
56%
W garażu
34%
W inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Za Polskę oczywiście walczyłbym
 
Warto wiedzieć
Ta pozycja snu niszczy kręgosłup, a większość śpi tak codziennie
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
Aktualności
Zaklęcie "Żabek" rozświetliło miejską choinkę
 
Aktualności
Spotkanie z dyrektorem KPN w Sobieszowie
 
Aktualności
Kowary świętowały Barbórkę
 
112
Kompletnie pijany Rumun za kierownicą ciężarówki
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group