Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5529
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pranie brudów przez telefon

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 9 czerwca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Telefoniczni oszuści są coraz bardziej bezczelni. Wykorzystują nową metodę operatorów telefonii i nieuczciwie pozyskują dane osobowe abonentów. Mogą w ten sposób narazić ich na utratę zawartości konta bankowego oraz inne nieprzyjemności, choćby wypranie brudnych pieniędzy.

O sposobie „na telefon” poinformowała policja. – Coraz częściej się zdarza, że pracownicy różnych firm wybierają numery z książki telefonicznej i dzwonią do abonentów, aby poinformować ich o rozmaitych promocjach – usłyszeliśmy.
Tak samo czynią operatorzy, więc posiadacze telefonów stacjonarnych już przyzwyczaili się do takich rozmów.

Oszuści sugerują, że są reprezentantami jednego z banków (podają jego nazwę) i proponują wyjątkowo korzystną ofertę, na przykład założenie konta na preferencyjnych zasadach.
– Proszą o podanie imienia, nazwiska, adresu i daty urodzenia, często też o numer PESEL – usłyszeliśmy. Liczą, że ofiary nieświadomie podadzą im te dane. A takie informacje w niepowołanych rękach mogą być źródłem sporych kłopotów.

– Dane z książki telefonicznej, czyli imię i nazwisko oraz adres zameldowania, w zestawieniu z datą urodzenia pozwalają na zrobienie wielu rzeczy w imieniu niczego nieświadomej osoby – ostrzega policja. – Można wziąć kredyt w banku na konto innej osoby. Policjanci podkreślają, że podczas działań operacyjnych, spotykali się z kontami założonymi na nieświadome tego osoby.

– Do wszelkich ofert składanych przez telefon lub za pośrednictwem sms-ów należy podchodzić z dużą rezerwą. Najlepiej i najbezpieczniej z nich nie korzystać – radzi Jadwiga Reder-Sadowska, miejska rzeczniczka konsumentów w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~DANIELLOO17 9-06-2006 14:35
BYŁY JUZ TAKIE TELEFONY....MOWI SIE "SPIEPRZAJ DZIADU" I PO WSZYSTKIM.JAK OPERATOR COS POTRZEBUJE - ZAWSZE ZOSTAJE DROGA POCZTOWA :)
~mateju 10-06-2006 11:49
No do mnie też dzwonili nie raz... Raz jakiś koleś coś oferował to pizgłem słuchawką a z każdym następnym razem już mówił nie jakiś koleś tylko automat...
~rad 10-06-2006 13:09
Zastanawia mnie tylko jedno jak można wziąść kredyt na konto inne osoby banki przecież mają jakieś procedury sprawdzania tożsamości !
~rycho 20-06-2006 10:02
Nie rzucaj sluchawka,szkoda telefonu.Lepiej spytaj sam jaki dupek dzwoni i wtedy mu dowal.Najbardziej mnie denerwuje to jak dzwonia firmy ktore chca pokazac swoj towar w jakims lokalu za lampke wina.Zastanawiam sie wtedy skad maja moj numer telefonu i to w Poznaniu.Jak takich namierzyc,co mowi tu prawo?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group