Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 7037
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pranie brudów przez telefon

Piątek, 9 czerwca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Pranie brudów przez telefon
Fot. Archiwum
Telefoniczni oszuści są coraz bardziej bezczelni. Wykorzystują nową metodę operatorów telefonii i nieuczciwie pozyskują dane osobowe abonentów. Mogą w ten sposób narazić ich na utratę zawartości konta bankowego oraz inne nieprzyjemności, choćby wypranie brudnych pieniędzy.

O sposobie „na telefon” poinformowała policja. – Coraz częściej się zdarza, że pracownicy różnych firm wybierają numery z książki telefonicznej i dzwonią do abonentów, aby poinformować ich o rozmaitych promocjach – usłyszeliśmy.
Tak samo czynią operatorzy, więc posiadacze telefonów stacjonarnych już przyzwyczaili się do takich rozmów.

Oszuści sugerują, że są reprezentantami jednego z banków (podają jego nazwę) i proponują wyjątkowo korzystną ofertę, na przykład założenie konta na preferencyjnych zasadach.
– Proszą o podanie imienia, nazwiska, adresu i daty urodzenia, często też o numer PESEL – usłyszeliśmy. Liczą, że ofiary nieświadomie podadzą im te dane. A takie informacje w niepowołanych rękach mogą być źródłem sporych kłopotów.

– Dane z książki telefonicznej, czyli imię i nazwisko oraz adres zameldowania, w zestawieniu z datą urodzenia pozwalają na zrobienie wielu rzeczy w imieniu niczego nieświadomej osoby – ostrzega policja. – Można wziąć kredyt w banku na konto innej osoby. Policjanci podkreślają, że podczas działań operacyjnych, spotykali się z kontami założonymi na nieświadome tego osoby.

– Do wszelkich ofert składanych przez telefon lub za pośrednictwem sms-ów należy podchodzić z dużą rezerwą. Najlepiej i najbezpieczniej z nich nie korzystać – radzi Jadwiga Reder-Sadowska, miejska rzeczniczka konsumentów w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group