Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 2560
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Siedlęcin: Prace archeologiczne przy Wieży Książęcej

Środa, 9 sierpnia 2017, 8:53
Aktualizacja: Czwartek, 10 sierpnia 2017, 7:16
Autor: Przemek Kaczałko
Siedlęcin: Prace archeologiczne przy Wieży Książęcej
Fot. Przemek Kaczałko
Wieża Książęca w Siedlęcinie już po raz dziesiąty gości młodych odkrywców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także gości z zagranicy. Studenci pod kierownictwem Przemysława Nocunia przeprowadzają kolejny etap badań, zgłębiając historię unikalnego zabytku i zdobywając cenne doświadczenie.

Jak wspomina Przemysław Nocuń, pierwsze lata były skoncentrowane na samej wieży i udało się odpowiedzieć na sporo pytań dotyczących przekształceń, zwłaszcza parteru i piwnic, które wielokrotnie się zmieniały. - Udało się znaleźć ślady po pierwotnych ścianach działowych, dawne zejście (rampę) do transportu beczek, prawdopodobnie z piwem. Później udało się odsłonić fundamenty muru obwodowego, który niegdyś otaczał całą wieżę, a od trzech lat możemy mówić, że mamy „złapaną” wieżę bramną, która w tym obwodzie obronnym była – wymieniał efekty prac archeologicznych z udziałem studentów, prezes stowarzyszenia Wieżą Książęca w Siedlęcinie. - Dzisiejszy dwór, który stoi przed wieżą zawiera w sobie całkiem dobrze zachowane relikty wieży bramnej, przez którą wjeżdżało się na wewnętrzny dziedziniec – dodał P. Nocuń.

Badania prowadzone są w ramach ćwiczeń terenowych, które studenci archeologii muszą odbywać każdego roku. Od 2008 roku, każdego sierpnia prowadzone są badania, a biorą w nich udział studenci archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w początkowych latach byli to też studenci archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Drugi rok z rzędu, oprócz młodych ludzi z krakowskiej uczelni, do działań na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowego przyłączyli się wolontariusze z Francji, a w przyszłym tygodniu w Siedlęcinie pojawią się także żołnierze brytyjscy, którzy poprzez archeologię oddalają traumę powojenną, bowiem są to żołnierze, którzy brali udział w działaniach wojennych w Iraku i Afganistanie.

W tym roku mamy nadzieję zejść do poziomu fundamentu wieży bramnej, która stała przed dzisiejszą wieżą mieszkalną i może uda nam się określić datę jej powstania i stwierdzić, czy jest to obiekt, który funkcjonował równolegle z Wieżą Książęcą, czy jakiś czas później – powiedział Przemysław Nocuń, który przyznaje, że archeologia jest fascynująca. - Wydaje mi się, że każdy z nas kiedyś chciał być archeologiem i większość społeczeństwa z tego dziecinnego marzenia wyrosła, a ci, którzy nie zdążyli wyrosnąć zostają archeologami - wyznał P. Nocuń. Wśród zalet odkrywania przeszłości wymienia się m.in. naukę cierpliwości.

- Archeologia jest pasjonująca, bo daje nam możliwość odkrycia, jak funkcjonowali ludzie w przeszłości - podkreślił Artur Wosz, student architektury z Katowic i historii sztuki w Warszawie, który cieszy się, że trafił do zespołu odkrywającego Wieżę Książęcą, bowiem są tu odkrycia dotyczące architektury, czyli to, co go najbardziej interesuje. - Ta wieża jest wyjątkowa, bo są tu cenne freski, które są ewenementem na skalę europejską - podkreślił student biorący udział w badaniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group