Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 6960
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Poznali swoje korzenie

Piątek, 5 grudnia 2008, 16:24
Aktualizacja: 21:31
Autor: Ania
Kowary: Poznali swoje korzenie
Fot. Ania
Kowarscy Romowie przygotowali plansze przedstawiające historię ich rodzin. Powstały one podczas zajęć dla najmłodszych przedstawicieli tej społeczności realizowanych w ramach Programu na Rzecz Społeczności Romskiej.

Projekt udało się zrealizować dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród Romów. W zajęciach uczestniczyło dziesięcioro dzieci, ale odtworzeniem historii zajęły się całe rodziny. Okazało się, że ma to dla nich bardzo duże znaczenie.

- Zajęcia były dla maluchów bardzo przydatne. Kilkadziesiąt lat temu, kiedy nie korzystaliśmy z telewizji i internetu rozmawialiśmy w domach o naszych przodkach, teraz ta tradycja to rzadkość. Nasze dzieci nie znają więc historii swojej rodziny, a ten program sprawił, że odtworzyliśmy ją przynajmniej w części – powiedział Bronisław Suchy, prezes Stowarzyszenia Romów w Kowarach.

To jedna z wielu inicjatyw na rzecz integracji dwóch społeczności. W ostatnim czasie zrealizowano program w ramach którego Romowie zajęli się sprzątaniem miejskich ulic. Obecnie trwają przygotowania do wdrożenia projektu, którego celem będzie nauka tańca i śpiewu, czyli tego, co właściwie jest w pisane w kulturę tej społeczności. Będzie to dla nich szansa na rozwój i pracę, w sposób szczególnie pasujący do cygańskiej kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group