Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11659
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pożegnanie słońca w dawnej górskiej osadzie Budniki

Środa, 13 listopada 2013, 7:50
Aktualizacja: 8:01
Autor: Mea
Region: Pożegnanie słońca w dawnej  górskiej  osadzie  Budniki
Fot. Organizator
Na Pożegnaniu słońca zostanie oficjalnie otwarty szlak w Budnikach. Zbiórka – 23 listopada o godz. 9.00 przy DW Krucze Skały przy ul. Wilczej 1 w Karpaczu. Udział jest bezpłatny.

Najpierw będzie wspólna wędrówka do osady. Tam nastąpi oficjalne otwarcie Szlaku Miłośników Budnik. Zaplanowano też różne atrakcje, w tym ognisko z kiełbaskami (prowiant we własnym zakresie). Uwaga: Wspólne przejście z Karpacza do Budnik nie ma charakteru wycieczki zorganizowanej. Jej uczestnicy idą na własną odpowiedzialność.

Górska osada Budniki istniała do końca lat 40. ubiegłego wieku. Osada była zasiedlona głównie w leju górskim strumienia Malina, miedzy Wołową Górą, a Skalnym Stołem. Miejsce to jest zacienione przez 113 dni, w okresie od około 26 listopada do 16 marca.

To tak małe siedlisko ludzkie, posiadało długą historię, sięgającą aż wojny trzydziestoletniej. W okresie istnienia osady kształtowały się wśród ludności różne zachowania i tradycje. Jedną z nich były pożegnania i powitania słońca, zapoczątkowane przez nauczyciela miejscowej szkoły Heinricha Liebiga.

Tradycja witania i żegnania Słońca zapoczątkowana była głównie z myślą o dzieciach, które z uwagi na trudne arunki bytowe nie miały wielu rozrywek. W tych dniach odbywały się uroczystości w Budnikach z udziałem wszystkich mieszkańców.

Miłośnicy Budnik wznowili tę tradycję po 100 latach. - W 2010 r. zawiązała się nasza grupa Miłośników Budnik. Już w listopadzie 2010 roku obchodziliśmy pierwsze wskrzeszone po wielu latach uroczystości pożegnania słońca. Następna uroczystość powitania słońca odbyła się 2011 r. i trwa cyklicznie na przemian do chwili obecnej. Pierwsze obchody były bardzo skromne z udziałem kilku osób, potem kilkunastu a następnie kilkudziesięciu. Za każdym razem uroczystości stają się w swojej oprawie bardziej bogate i zaskakujące niespodziankami kulturalnymi – opowiada Paweł Paliga z Grupy Miłośników Budnik.

Miłośnicy Budnik utworzyli nowy szlak dla turystów, przy którym można zobaczyć pozostałości po budynkach oraz piękne widoki urokliwej osady i okolicy.

Dzięki mieszkańcom okręgu nr 4 z Karpacza oraz przy współpracy Urzędu Miasta Karpacz, Nadleśnictwa Śnieżka z Kowar i PTTK powstała wiata - pierwsza budowla po 50-ciu latach w Budnikach, oznaczono też pozostałości po budynkach i ustawiono tablice informacyjne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
893
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group