Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9319
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pożar w Książnicy ...do opanowania

Środa, 19 listopada 2008, 14:07
Aktualizacja: 14:08
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pożar w Książnicy ...do opanowania
Fot. TEJO
Około 40 osób ewakuowano z Książnicy Karkonoskiej, po tym jak po godzinie 9 w pomieszczeniu socjalnym na drugim piętrze wybuchł pożar. Dojazd do palącego się budynku utrudniły strażakom samochody, które zatarasowały drogę pożarową. Taki był scenariusz ćwiczeń gaśniczych w otwartym kilka miesięcy temu budynku.

Sporo strachu najedli się czytelnicy i pracownicy Książnicy Karkonoskiej przy ulicy Bankowej, kiedy po godzinie 9 rozbrzmiał alarm pożarowy. Na korytarzu i w pomieszczeniu socjalnym na drugim piętrze pojawiły się spore ilości dymu. Cztery osoby, w tym zastępca dyrektora, sekretarka i dwie bibliotekarki, utknęły na tej kondygnacji odcięte smugą ognia i dymu od wyjścia.

Po kilku minutach ewakuowali ich strażacy samochodem pożarniczym z wysięgnikiem i mechaniczną drabiną. Tak zakładał bowiem scenariusz ćwiczeń, o którym nikt poza dyrekcją biblioteki nie wiedział. Poprawnie zareagowały czujki dymu zainstalowane w budynku, oświetlenie ewakuacyjne, klapy dymowe, winda i przejścia między pomieszczeniami.

– Jest to jeden z najnowocześniejszych pod kątem bezpieczeństwa pożarowego budynek w Jeleniej Górze – mówił po ćwiczeniach st.kap. Mieczysław Stelmach z Jednostki Gaśniczo Ratowniczej nr 2 w Jeleniej Górze.

Mimo tego nie obyło się poważnych problemów z dojazdem do palącego się budynku. Okazało się bowiem, że duże samochody strażackie nie mogą się swobodnie poruszać po drodze pożarowej, która jest za wąska i dodatkowo była zastawiona przez auta osobowe. Samochody jeleniogórzan zatarasowały również dojazd strażakom od pozostałych stron budynku.

Musieliśmy jeden samochód przestawiać ręcznie, bo inaczej nie udało by nam się na czas zakończyć skutecznie akcji ratowniczo-gaśniczej – mówi Mieczysław Stelmach. – Przekazaliśmy dyrekcji placówki by wystąpiła do miasta z wnioskiem o zmianę miejsca drogi pożarowej, która obecnie jest od tyłu filharmonii, na wjazd od ulicy Piłsudskiego przy skrzyżowaniu z ulicą Grabowskiego.

Po zlokalizowaniu i ugaszeniu źródła pożaru akcja w sumie zakończyła się jednak pozytywnie po godzinie. Kolejne ćwiczenia w Książnicy Karkonoskiej odbędą się zgodnie z prawnymi wymogami za dwa lata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
283
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group