Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 7638
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powódź dała w kość

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 8 sierpnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. rylit, Daria, Natalia Trajnowicz
Choć opady deszczu nieco ustały, mieszkańcy zalanych terenów długo jeszcze będą odczuwać skutki powodzi. Woda zniszczyła wyposażenie mieszkań. Wielu powodzian nie było ubezpieczonych. Samorządowcy szacują, ile będzie kosztowała odbudowa zmytych przez żywioł dróg i mostów.

Czynna jest już droga krajowa nr 3 na odcinku Piechowice – Jakuszyce. Policja wpuszcza tam jedynie samochody osobowe i autokary. Kierowcy tirów są zawracani.

Na skutki powodzi narzekają mieszkańcy Piechowic. Wzburzona Kamienna wlała się do niektórych wnętrz i spustoszyła je. Zmyła też zawartość piwnic z domów położonych wzdłuż rzeki w Cieplicach. W części uzdrowiska wciąż zalega woda. Zalane domy odcięte są od dopływu elektryczności.
Dyżurny EnergiaPro nie potrafił określić, kiedy zostanie dostarczony tam prąd.

Powodziowy dramat przeżywają także mieszkańcy Świeradowa Zdroju i okolic. Tam wylała Kwisa. Najgorzej sytuacja wyglądała w miejscach położonych na samą rzeką. Doszło do bardzo licznych podtopień. Podmyte zostały drogi.
Pracowitą noc mieli strażacy ochotnicy, którzy zabezpieczali workami z piaskiem brzegi rzeki.

Wciąż trudna sytuacja panuje w Marciszowie. – Wprawdzie przestało padać, ale wody w Bobrze wciąż jest bardzo dużo. Mamy nadzieję, że uda się uniknąć ewakuacji mieszkańców – mówi wójt Stefan Zawierucha.

Nie obyło się bez tragedii. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że w Świeradowie do rwącej rzeki wpadł młody mężczyzna. Jego los nie jest znany.
Policja potwierdziła, że w Cieplicach w jednym z zalanych domów znaleziono zwłoki 80-letniej kobiety. Co było przyczyną zejścia, potwierdzi autopsja.

Strażacy nie liczą już, ile razy interweniowali przy wypompowywaniu wody z piwnic. Pożarnicy, mieszkańcy, a nawet osadzeni w Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze włączyli się do pomocy przy napełnianiu piaskiem worków.

Fala powodziowa przesuwa się teraz w górny bieg Bobru. Spuszczana jest woda z jeziora Pilchowickiego.
Jak podało Polskie Radio Wrocław wypływa jej ponad 180 ton na sekundę. Rzeka zalała drogę w okolicach wsi Brunów między Lwówkiem a Bolesławcem.

Wielu mieszkańców przypomina sobie koszmar sprzed dziewięciu lat, kiedy w lipcu 1997 roku walczono z powodzią stulecia. – Wtedy było mniej wody w zbiornikach, niż teraz – mówi pan Ryszard, mieszkaniec Cieplic.
Powódź i jej skutki oglądają też turyści i kuracjusze. Niektórzy robią pamiątkowe zdjęcia traktując żywioł jako atrakcję. Nie brakuje też momentów wzruszających. Nasz reporter doniósł o dziewczynce, która z jednego z zalanych domów wynosiła gołębia.

Nie wiadomo jeszcze, jakie są straty w wyniku uszkodzenia dróg i mostów. Samorządowcy liczą, że medialne nagłośnienie powodzi spowoduje pomoc rządu przy odbudowie zniszczeń. We wtorek w miejscowościach Kotliny Jeleniogórskiej przebywał wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk. Tereny były patrolowane przez śmigłowiec.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~marzena 8-08-2006 17:53
braki i błędy wykonanych prac wychodzą zawsze w formirmie tragedii-w Cieplicach jakiś IDIOTA pozwolił aby rzekę poszerzono zamiast ja pogłębic i teraz zawsze zalewa piwnice na Mieszka I.a wspaniały ZML w Cieplicach co roku naprawia dachy-w tamtym roku nawet położyli w jednym z budynków na Mieszka I w całości nowy a wczoraj woda sie przez niego lała-jakiś durniów angażują do pracy jako fachowców i podnoszą co pół roku czysz-może jak poda się ich do sądu za niegospodarność zaczną lepiej działać.
~toja 8-08-2006 17:54
SZLAG BY TO TRAFIł. CAłą NOC MIAłEM EWAKUACJę TOWARU Z MAGAZYNU. WSZYSCY PRACOWNICY OD 3.00 NA NOGACH. ALE WSZYSTKO UDAłO SIę URATOWAć. CIEKAWE, żE 0 7 WODA ZACZEłA SZYBKO OPADAć.
~123 8-08-2006 18:11
ale droge rozwaliło
~mały 8-08-2006 21:59
a prezydent miasta jest cały czas ten sam ? ; i buduje tylko hipermarkety ; i kto jego wybiera dziwi mnie to.
~Marcin J 8-08-2006 22:05
gratuluję panu rylitowi zdjęcia z dziewczynką i gołębiem.... sztuka, wspanniałe zdjęcie... oby tak dalej!
~zainteresowanytematykąbieżącą 8-08-2006 23:01
Jeżeli w tej chwili płynie Bobrem 180 m3/s to nie ma co porównywać tego stanu z rokiem 97. Wówczas płynęło 350 m3/s. Oglądałem dzisiaj Pilchowice. Zbiornik świetnie przygotowany do przyjęcia fali. Nadal jest ok. 1/3 rezerwy, a woda już zaczęła spadać. W Dolinie Bobru raczej nie można mówić o powodzi.
~Cieplice Zdrój CITY 9-08-2006 10:09
w 97 r. Cieplice tak nie pływały jak tym razem. zbiornik w Sosnówce sprawdził wobec Wrzosówki, bo wówczas na tamie w Cieplicach był wodospad. Ale Kamienna dała czadu, co właśnie widać m.in. po tamie w Sobieszowie i cmentarzu w Cieplicach. "Ciepliczanin" Kusiak powiniena za to ostro beknąć i to nie tylko przy okazji najblizszych wyborów
~Patol 9-08-2006 15:55
Ten mostek z patykami jest koło mojego domu :/ 2 dni nie miaem prądu!! Nawet w 97 nie było tyle wody :/ TO co sie dzieje na Zjednoczenia Narodowego to tragedia!!
~justynka 9-08-2006 23:27
nigdy w zyciu na cieplickiej nie miałam wody trwało to dokładnie 2 minuty woda dostawała sie ścianami i podłoga to było straszne.Sasiad mnie ostrzegł ,ze idzie fala nic nie uratowałam . Krtoś powinien odpowiedziec ,za brak pogłębienia rzeki, za brak ostrzezenia za brak worków z piaskiem za brak ewakuacji.Wszystko sami ... Bez komentarza
~agnieszka sokal 10-08-2006 20:04
piwchowice to miejscowosc ktora doskonale znam od dziecka chociaz mieszkam nad morzem.toco zobaczylam przrazilo mnie okropnie wspolczuje wszyskim mieszkancom.kochani trzymajcie sie niedlugo przyjda lepsze dni.
~obrabiarki2000@wp.pl 23-08-2006 19:20
Chętnie udziele pomocy dla rodziny wielodzietnej na zakup książek i przyborów szkolnych,prosze o kontakt na e-mail pozdrawiam Roman warszawa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group