Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6952
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Powiat (nie bez obaw) dołączył do Aglomeracji Jeleniogórskiej

Piątek, 30 sierpnia 2013, 7:27
Aktualizacja: Sobota, 31 sierpnia 2013, 7:47
Autor: Mea
Powiat: Powiat (nie bez obaw) dołączył do Aglomeracji Jeleniogórskiej
Fot. Mea
Wiele argumentów za i przeciw prowadzeniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w latach 2014–2020 przez Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze oraz członków Aglomeracji Jeleniogórskiej padało wczoraj (29.08.) podczas Sesji Rady Powiatu.

– Uchwała weszła w życie trzynastoma głosami za. Pięciu radnych wstrzymało się od głosu. Nie było sprzeciwu – podsumował Rafał Mazur, przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego.
Osiemnastu radnych głosowało i większością głosów zgodziło się na wspólne z 23. powiatami i gminami Aglomeracji Jeleniogórskiej prowadzenie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz na kierowanie przez Miasto Jelenia Góra Komitetem Sterującym ZIT na lata 2014-2020. Będzie to kosztować powiat 6 tys. zł rocznie.

- Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje nowy system finansowania zadań inwestycyjnych realizowanych na różnych szczeblach samorządowych. Komitet Europejski zaproponował system obejmujący obszary większe niż gmina, czy powiat, by te połączyły się i inwestowały wspólnie. Na terenie województwa dolnośląskiego została utworzona Aglomeracja Jeleniogórska, w której oprócz miasta Jelenia Góra i gmin z powiatu jeleniogórskiego, chcą uczestniczyć również: powiat lwówecki, Gryfów Śląski, Lwówek Śląski, Lubomierz, Mirsk, Wleń oraz powiat złotoryjski, Pielgrzymka, Świerzawa, Wojcieszów, Złotoryja, Bolków. Łącznie z powiatem jeleniogórskim będzie 24 jednostek - mówiła Beata Kozińska, dyrektorka Wydziału Rozwoju i Obsługi Technicznej.

Każda jednostka zobowiązuje się do pokrywania kosztów udziału na rzecz funkcjonowania. Powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców będą płacić 6 tys. zł, poniżej 50 tys. mieszkańców kwotę 5 tys. zł, natomiast gminy - 50 gr. od mieszkańca.

- Pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego będą kierowane do ośrodków centralnych i aglomeracji. Dlatego w ubiegłym roku prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła został inicjatorem aglomeracji. Chodzi o łączenie zadań wspólnych dla gmin i powiatów, by pozyskać na nie pieniądze z unii. Przy takiej współpracy zmniejszają się koszty np. opracowania dokumentacji projektów. Urząd Marszałkowski we Wrocławiu czeka na decyzję z naszej strony do 16. września – dodała Beata Kozińska.

Radni wyrażali niepokój związany z wieloma niewiadomymi w zapisach o funkcjonowaniu aglomeracji. – Byliśmy już wcześniej członkami różnych inicjatyw i okazywało się, że wpłacaliśmy jedynie na nie pieniądze, w zamian otrzymując niewiele. Teraz za tego samego mieszkańca będzie trzeba płacić dwa razy, bo zarówno powiat ma płacić, jak i gminy, które w tym powiecie się znajdują – powiedział radny Jarosław Kukliński.

- To jest ubezwłasnowolnienie samorządu, bo oddajemy część władzy w ręce komitetu. Wiemy, że mamy dzięki temu pozyskać fundusze, ale nie wiemy na co konkretnie oraz na ile możemy z tego skorzystać. Niepokoi mnie zapis o tym, że to Jelenia Góra ma kierować tymi inwestycjami, bo obawiam się, że będzie chciała forsować swoje inwestycje oraz, że interes Jeleniej Góry będzie rozmijać się z interesem powiatu i okolicznych gmin - zaznaczył radny Eugeniusz Kleśta.

Starosta jeleniogórski Jacek Włodyga tłumaczył, że współpraca powiatu z Aglomeracją Jeleniogórską jest niezbędna. – Zgadzam się z zastrzeżeniami, ale jeśli nie podjęlibyśmy tej współpracy, wtedy pozostali członkowie aglomeracji byliby w lepszej sytuacji, ubiegając się o dotacje unijne. Najbardziej nas interesuje, by w planowanych zadaniach znalazły się najpilniejsze potrzeby naszego powiatu. Chcę być również członkiem Komitetu Sterującego Inwestycjami. Jest to jedyna możliwość na wykorzystanie dużych środków finansowych z Unii Europejskiej. Jeśli jednak taka współpraca nas rozczaruje, będziemy rozważać rezygnację z niej– podkreślał Jacek Włodyga.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group