Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6448
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Pośmiertny medal dla bohatera

Środa, 30 marca 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 16:20
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Medalem za Ofiarność i Odwagę 17-letniego Daniela Dziubka, który zginął w nurtach Kaczawy, po tym jak rzucił się do rzeki na ratunek tonącemu koledze.

Tragiczne wydarzenia rozegrały się w sobotę, 19 marca w Świerzawie. 14-letni Darek chciał coś wyłowić z wezbranej wiosennymi roztopami rzeki. Wpadł do rwącej wody, która natychmiast go pochłonęła. Daniel, który był razem z nim, błyskawicznie zdjął buty i kurtkę i skoczył na pomoc młodszemu koledze. Niestety, i on utonął.

(...)

- Byliśmy głęboko poruszeni postawą Daniela i postanowiliśmy uhonorować jego wyjątkowe poświęcenie - wyjaśnia R. Raszkiewicz. - Nie każdy gotów jest poświęcić własne życie dla ratowania czyjegoś. To niezwykłe w świecie dotkniętym dramatyczną znieczulicą. Daniel zachował się wspaniale. Mimo pełnej świadomości niebezpieczeństwa, jakie mu groziło, nie zastanawiał się ani przez chwilę, skoczył do wody na ratunek koledze i zapłacił za to najwyższą cenę.

Decyzję o przyznaniu odznaczenia podjęto błyskawicznie w Kancelarii Prezydenta dzięki osobistemu zaangażowaniu w sprawę ministra Jerzego Szmajdzińskiego. Medal dotarł do Świerzawy specjalną, wojskową pocztą kurierską w środę około południa, na dwie godziny przed pogrzebem Daniela. Podczas ceremonii starosta R. Raszkiewicz wspólnie z burmistrzem Świerzawy Józefem Kołczem wręczyli go rodzicom bohatera.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group