Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 7363
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Portrety w zawieszeniu od dzisiaj w BWA

Czwartek, 19 grudnia 2013, 7:01
Aktualizacja: 7:26
Autor: BWA
Jelenia Góra: Portrety w zawieszeniu od dzisiaj w BWA
Fot. BWA
Wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Rotkiewicz – Szumskiej odbędzie się dzisiaj (19.12.) o godz. godz. 18.00 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Długiej. Ekspozycję można będzie oglądać do 13 stycznia 2014 r.

- Na obrazach Katarzyny Rotkiewicz - Szumskiej bohaterami są postacie wypatrzone na fotografiach. Epoka nie gra roli – to mogą być dzieci z grupowego zdjęcia z przedwojennego domu dla sierot, albo młody Thomas Bernhard, albo anonimowa dziewczyna. Nawet z mini zdjęcia w gazecie artystka potrafi wyciągnąć intrygujące twarze. Wyjęte ze swojego kadru i wstawione w kadr obrazu zyskują na sugestywności, zaczynają grać jakieś nowe role. To portrety, za którymi czai się historia, chęć opowiadania. Niby realizm, ale daleki od wiernego odtwarzania rzeczywistości. Czasami obrazy są syntetyczne w formie, uproszczone, czasami na pierwszy plan wybija się malarski gest – pisze Małgorzata Czyńska.

Katarzyna Rotkiewicz-Szumska studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom w roku 1983 u prof. Jerzego Krechowicza. Od 1992 roku współtworzy Teatr Cinema a od 2005 - Festiwal Muzyki Teatralnej, będący autorskim projektem Teatru Cinema. Mieszka i pracuje w Michałowicach, w domu będącym również siedzibą teatru i miejscem realizacji gościnnych projektów artystycznych. Autorka cyklu portretów będących próbą stworzenia swoistej kroniki malarskiej opartej o opowieści mieszkańców Michałowic. Projekt zrealizowany został w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prezentowany jest również na wystawie „Portrety w zawieszeniu”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Jelenia Góra oraz Jeleniej Plast.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group