Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 4238
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Popis praskich kameralistów

Środa, 15 września 2010, 9:13
Aktualizacja: 12:11
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Popis praskich kameralistów
Fot. Gabi
Czeska Orkiestra Kameralna z Pragi zakończyła wczoraj Dni Kultury Czeskiej „Nikt nic nie wie”. Prażanie zagrali niezapomniany koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Szkoda tylko, że – choć wstęp był darmowy – zawiodła publiczność.

Miłośników muzyki przywitały dwie panie: Helena Jankowska, koordynatorka Dni Kultury Czeskiej oraz Elżbieta Telega-Stachów, która przybliżyła słuchaczom sylwetki kompozytorów i samą orkiestrę. Zespołowi przyświeca motto: „Czeska Orkiestra kameralna powstała w efekcie samodzielnej decyzji czeskich muzyków, którzy chcieli stworzyć zespół o wyjątkowym poziomie i charakterze, a zostanie członkiem tej orkiestry jest dla każdego muzyka zaszczytem”.

Zespół kontynuuje tradycje Czeskiej Orkiestry Kameralnej założonej w 1946 roku przez dyrygenta Vaclava Talicha. Następnie dyrektorem orkiestry został Josef Vlach, który skupił w niej 24 muzyków. Obecnie koncertmistrzynią jest Jana Lachowa, córka Jozefa. W orkiestrze gra także jej mąż i córka. Kameraliści koncertują po całej Europie.

W pierwszej części koncertu muzycy zagrali pięknie Leoša Janáčka „Suitę na orkiestrę smyczkową”. Słuchaczom bardzo podobał się sam utwór jak i wykonanie. Świadczyć o tym mogły liczne brawa pomiędzy częściami utworu,których zwykle się nie robi. Okazało się, że muzyka czeska jest piękna, wyrafinowana i pełna uczuć, które zostają uwolnione dzięki lekkim drganiom smyczków.

Najpełniej swoje umiejętności pokazali muzycy w drugiej części koncertu grając utwory Antoniego Dvořaka. Było to porywające doznanie. Słychać było, że muzycy czują tę muzykę jak rzadko który wykonawca. Dzięki temu pokazali zgromadzonym, jak gra rewelacyjna orkiestra i co potrafi, a publiczność odwdzięczyła im się gromkimi brawami i zainteresowaniem.

Na bis zabrzmiał Walc A. Dvořaka, który bardzo przypadł publiczności do gustu. Miejmy nadzieję, że coraz częściej będziemy mieć okazję gościć w Jeleniej Górze tak znakomitych muzyków.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group